EN

14.10.2020, 10:08 Wersja do druku

Lublin. Maja Komorowska odmówiła udziału w Kongresie Kultury Chrześcijańskiej na KUL. Gest solidarności z ks. Wierzbickim

Inne aktualności

- Jestem przekonana, że mój udział w Kongresie w tej sytuacji byłby nieetyczny. Jako jedna z dwunastu osób przecież także poręczyłam za Margot - mówi Maja Komorowska. Pisze Małgorzata Domagała w Gazecie Wyborczej - Lublin.

Maja Komorowska, aktorka teatralna i filmowa, współpracowała z najlepszymi polskimi reżyserami teatralnymi i filmowymi. Jest profesorem sztuk teatralnych. Miała być gościem VI Kongresu Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie. Obok prof. Roberta Glińskiego, prof. Krzysztofa Biedrzyckiego (UJ) i prof. Leszka Mądzika (KUL) miała rozmawiać o "Przestrzeniach dialogu w kulturze". Kongres Kultury Chrześcijańskiej odbywa się co cztery lata w Lublinie. W 2000 r. te spotkania zainaugurował abp Józef Życiński. Kongres gościł wybitnych przedstawiciele kultury czy nauki.

Maja Komorowska odwołała swój udział w VI edycji Kongresu Kultury Chrześcijańskiej na KUL. Jej rezygnacja ma związek ze sprawą ks. prof. Alfreda Wierzbickiego, którego wypowiedziami ma zająć się rzecznik dyscyplinarny KUL. Prawdopodobnie - bo władze KUL w oficjalnym komunikacie tego nie sprecyzowały - chodzi o medialne wypowiedzi księdza profesora po poręczeniu za aktywistkę LGBT Margot. Ks. prof. Wierzbicki jest wybitnym etykiem, wykładowcą KUL. Za Margot poręczyło w sierpniu 12 godnych zaufania osób, poza ks. Wierzbickim m.in. ks. Adam Boniecki, naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz Maja Komorowska. W związku ze skierowaniem sprawy ks. Wierzbickiego do rzecznika dyscyplinarnego w Kongresie nie weźmie udziału także prof. Rocco Buttiglione, włoski filozof i polityk.
Maja Komorowska: "Mój udział w Kongresie w tej sytuacji byłby nieetyczny"

Maja Komorowska przesłała "Wyborczej" swój komentarz:

"Od kiedy abp Józef Życiński w 2000 roku powołał Kongres Kultury Chrześcijańskiej, te spotkania miały dla mnie zawsze wagę intelektualną i etyczną. Z radością przyjęłam zaproszenie na udział w panelu pod hasłem „Przestrzenie dialogu w kulturze”. Przygotowałam to wystąpienie. Kiedy dowiedziałam się, że Kolegium Rektorskie zgłasza wypowiedzi medialne ks. prof. Alfreda Wierzbickiego do Rzecznika Dyscyplinarnego KUL-u, poczułam się w obowiązku odwołać swój udział w Kongresie.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Maja Komorowska odmówiła udziału w Kongresie Kultury Chrześcijańskiej na KUL. Gest solidarności z ks. Wierzbickim

Źródło:

„Gazeta Wyborcza” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Data publikacji oryginału:

14.10.2020

Wątki tematyczne