EN

21.07.2022, 17:51 Wersja do druku

Lublin. Konkurs Buskerski na Carnavalu Sztukmistrzów 2022

Mauro Wolynski „The Great Wolynski” / fot. mat. organizatora

Zagłosuj na swojego faworyta w Konkursie Buskerskim Carnavalu Sztukmistrzów 2022! Już od przyszłego czwartku (28–31 lipca 2022 r.) w Lublinie, przez cztery dni festiwalu, w szranki na gagi, sztuczki i urok osobisty stanie siedmiu buskerów, którzy zgłosili się na tegoroczny konkurs buskerski Carnvalu Sztukmistrzów.

Kim jest busker? To samowystarczalny artysta uliczny, który oczarowując przechodniów, zamienia ulice miast w sceny, na których zarabia na życie. Zarabia „do kapelusza”, który jest jego nieodłącznym atrybutem. W walizce ma wszystko, przy pomocy czego w kilka chwil jest w stanie zjednać do siebie publiczność, stworzyć z deptaka miniestradę i zebrać kieszonkowe do kapelusza. W tym roku w Lublinie możemy spodziewać się międzynarodowego towarzystwa artystów ulicznych.

W ubiegłym roku zainicjowaliśmy konkurs buskerski Carnavalu Sztukmistrzów, którego laureatem był kontrowersyjny i uwielbiany w Lublinie Pan Ząbek. W 2021 r. dedykowaliśmy scenę buskerską polskim artystom, a tym razem poszerzyliśmy formułę, odcinając się kompletnie od pojęcia granica – mówi Marcelina Gzyl z Warsztatów Kultury w Lublinie.

Zakresy geograficzne są szerokie. Odwiedzi nas ulubieniec lubelskiej widowni z 2018 roku – iluzjonista z Filipin – Magic Mark! Człowiek orkiestra z Hiszpanii Mauro Wolynski ze swoim show „The Great Wolynski” i zakręcony (w hula-hoopie) klaunowski kobiecy duet Menayerí Circo z Argentyny. Dwie ekscentryczne osobowości – Marcia i La Hiedra, tworząc niepowtarzalną komedię uliczną, przypomną stary jak świat fakt, że przyjaźń i wspólne działanie są prawdziwym triumfem.

Ale to nie wszystko! Kobiecą stronę konkursu uzupełni również Cami Basterra z Argentyny, w której rękach przedmioty z prowadzonego przez nią kawiarnianego kramu ożywają w formie cyrkowych rekwizytów.

Dani to przezabawny klaun z Portugalii, który prezentując show „Bailarina”, wciąga publiczność do wspólnej zabawy w odgrywanie scen. Każdy będzie mógł choćby na chwilę stanąć po drugiej stronie sceny i zobaczyć ulicę z perspektywy artysty. „Bailarina” z pewnością oczaruje widzów niezależnie od ich wieku!

Flash Gonzalez to z kolei artysta szkolony w dziedzinie teatru ruchu. W swej ulicznej odsłonie, tak jak każdy tegoroczny artysta programu buskerskiego, będzie zmieniał lokalizacje. Zazwyczaj jednak będzie się kręcić na placu za Trybunałem. Ten szczery do bólu kloszard otworzy przed nami drzwi do swojego świata i wciągnie nas w swoje kameralne, magiczne uniwersum.
Nie zabraknie również polskiego akcentu. Krzysztof Kostera, w spektaklu „Niebezpieczne rzeczy”, zabierze nas w pełen dramaturgii świat cyrkowych umiejętności. Dyplomowany ekwilibrysta, przechodząc w przestrzeń ulicy, buduje w nas niepowtarzalne napięcie podczas spektaklu. Napięcie będzie narastało wprost proporcjonalnie do trudności prezentowanych przez artystę sztuczek.

Krzysztof Kostera „Niebiezpieczne rzeczy” / fot. mat. organizatora

Buskerzy będą występować dwa razy w ciągu dnia przez cały festiwal. W większości aż 8 razy podczas festiwalu! Mniejszą ilość pokazów mają tylko Krzysztof Kostera, który wystąpi pięć razy, natomiast spektakl „Bailarina” będzie można podziwiać czterokrotnie. Artyści zmieniają lokalizacje i pory dnia – spotkacie ich w okolicach placu Litewskiego (3 sceny: plac Krąpca, plac przed napisem „I love Lublin” i ul. Kapucyńska – nieopodal Pedetu), a także na Starym Mieście (plac Po Farze, plac za Trybunałem).

Program został przygotowany z myślą, aby każdy mógł zobaczyć wszystkie konkursowe spektakle. Bądźcie jednak czujni, ponieważ wprowadziliśmy kilka nowych lokalizacji do Carnavalowej mapy Lublina. Każdemu, kto zaznajomi się z naszym programem, na pewno żaden spektakl nie umknie uwadze (program dostępny w formie PDF na naszej stronie: www.carnavallublin.pl)

Jak głosować?
Formularz do głosowania uruchomiony zostanie online wraz z pierwszym występem konkursowym 28 lipca. Będzie go można pobrać na stronie carnavallublin.eu oraz z dystrybuowanych
w miejscach pokazów kodów QR.

Nagrodą w konkursie jest pamiątkowa statuetka i 3000 zł dla najbardziej popularnego buskera.

O Festiwalu:

Carnaval Sztukmistrzów to wydarzenie związane z Lublinem od 2008 roku. To największy w Polsce festiwal sztuki cyrkowej. Artyści z całego świata przyjeżdżający na imprezę, przyciągają tłumy turystów na ulice Starego Miasta.

Carnaval Sztukmistrzów jest wizytówką naszego miasta, która oddaje duchowość, autentyzm i klimat Lublina. Podczas festiwalu, w namiotach, na scenach zamkniętych oraz na ulicach miasta prezentowana jest światowa sztuka cyrkowa, podczas gdy ponad głowami przechodniów, na taśmach, walczą z grawitacją slacklinerzy biorący udział w towarzyszącym Carnavalowi Urban Highline Festival.

W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 28–31 lipca, w centrum Lublina. Program Carnavalu to przede wszystkim nowy cyrk, czyli forma czerpiąca z cyrku tradycyjnego, balansująca między performancem a teatrem.

Carnaval Sztukmistrzów
28–31 lipca 2022
Stare Miasto, Błonia pod Zamkiem w Lublinie
carnavallublin.eu

Źródło:

Materiał nadesłany