EN

12.02.2020, 17:03 Wersja do druku

Lublin. Druga premiera na Scenie Reduta w Teatrze Osterwy

Trwają próby do "Antygony w Nowym Jorku" Janusza Głowackiego. Przedstawienie na Scenie Reduta przygotowuje Jan Hussakowski, młody reżyser, student V roku Akademii Teatralnej w Warszawie, który współpracował m.in. z Eimuntasem Nekrošiusem oraz Mariuszem Trelińskim. Premiera 1 marca.

"Antygona w Nowym Jorku" Janusza Głowackiego to wedle Jana Kotta jedna z trzech najwybitniejszych sztuk napisanych po polsku w XX wieku, obok Emigrantów Mrożka i Do piachu Różewicza. Akcja sztuki rozgrywa się w środowisku bezdomnych i imigrantów zamieszkujących slumsy i dzielnice nędzy w jednej z największych i najbogatszych metropolii.

Tytułem i treścią autor nawiązuje do "Antygony" Sofoklesa, lecz co wspólnego mają Portorykanka Anita, Sasza, Polak Pchełka z historią tebańskiej królewny? Akcja sztuki dzieje się w jedną noc. Anita jest w rozpaczy, jej ukochany umarł a jego ciało wywiózł z parku ambulans. Zarządzeniem burmistrza Nowego Jorku wszyscy bezdomni chowani są w zbiorowych grobach na wyspie. Anita postanawia odnaleźć i wykraść jego ciało i odprawić godny pochówek w parku, tam gdzie żyli. Zgodnie z zasadą decorum bohaterami tragedii Sofoklesa byli królowie... Mistrzowskim zabiegiem Głowackiego jest przełamanie tej zasady.

Dramatopisarz opowiada o ludziach, których często widzimy - brudnych, głodnych, obładowanych reklamówkami, w których mieszczą cały swój dobytek. Głowacki zobaczył w nich ludzi, którym wszystko można odebrać, ale nie godność. Sztuka ma charakter ostrej, śmiesznej i uniwersalnej tragifarsy, która dotyczy każdego z nas.

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

12.02.2020