Pokazy spektakli konkursowych teatrów m.in. z Włoch, USA czy Danii, a także wydarzenia plenerowe i wystawy – złożą się na rozpoczęty w środę 37. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka” w Łomży (Podlaskie). Impreza potrwa do soboty.
Tytułowa "Walizka" jest symbolem małych form, które można łatwo zagrać niemal w każdych warunkach. Teatr "w walizce" ma nawiązywać do tzw. teatrów wędrujących, które swoje przedstawienia wystawiały nie na scenie, ale np. na miejskich rynkach. To również przypomnienie tradycji teatru jarmarcznego.
Festiwal organizowany jest przez Teatr Lalki i Aktora w Łomży.
Dyrektor Teatru Lalki i Aktora i dyrektor artystyczny Walizki Jarosław Antoniuk podkreśla, że ideą festiwalu jest "tworzenie przestrzeni wielokulturowego dialogu poprzez prezentację różnorodnych gatunków współczesnego teatru formy". "Festiwal w zamierzeniu jest platformą spotkań twórców różnych pokoleń, światopoglądów oraz miłośników teatru w każdym wieku" - podkreślił dyrektor we wstępie do katalogu.
Tematem przewodnim 37. festiwalu jest "Teatr przemian". Antoniuk wyjaśnił, że "w ramach tego sformułowania zaprezentujemy spektakle, które przemawiają do widzów poprzez formę, ciekawość, zrozumienie, nadzieję, drogę do serc".
Główną częścią festiwalu jest konkurs. W tym roku będzie można zobaczyć 13 spektakli teatrów z dziesięciu krajów: Włoch, Szwajcarii, Francji, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Słowenii, Niemiec, Danii, Słowacji i Polski. Zostały one wybrane z ponad 150 zgłoszeń.
Festiwal rozpoczął w środę pokaz spektaklu dla dzieci "Czerwony Kapturek" Miejskiego Teatru Miniatura. To kameralna adaptacja chilijskiego reżysera Davida Zuazoli. Artysta - jak podają organizatorzy - "przenosi akcję baśni w przyszłość, w której na wyniszczonej Ziemi mieszkają ostatni ludzie i dziwne stwory narodzone ze śmieci i zanieczyszczeń".
Wśród innych propozycji dla dzieci są też m.in. "Dziewczynka ze skrzypcami" Teatru Baj, "Dzielny ołowiany żołnierzyk" duńskiego Det Lille Turneteater czy "Pradawne drzewo" Teatru Maska z Rzeszowa. W konkursowym programie znalazły się też spektakle dla młodzieży i dorosłych. To m.in. "Body Concept" amerykańskiego Lone Wolf Tribute, "Książę" Teatru Wolności oraz "If Only" Rachel Karafistan.
Laureatów Walizki poznamy w sobotę wieczorem.
Ważną częścią festiwalu jest też plenerowy, interdyscyplinarny nurt "Moje miasto", a spektakle i działania będą prezentowane na Starym Rynku i placu katedralnym. W tym roku w ramach "off festiwalu" zaplanowano m.in. przedstawienie "Wall Craks" włoskiego Teatro Due Mondi, "Tobi Show" Cichego Teatru, potańcówkę z Bum Bum Orkestar, a na zakończenie festiwalu "Epitafium Błazna" Kolektywu Kejos.
W ramach festiwalu zostanie też otwarta wystawa scenografki z Wilna Julii Skuratovej, która zaprezentuje swoje prace z cyklu "Kontrasty".
Walizka została dofinansowana m.in. z budżetu Łomży, środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.