EN

9.06.2022, 15:32 Wersja do druku

Łomża. Rozpoczął się 35. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka"

Przedstawienia lalkowe i uliczne teatrów m.in. z Polski, Ukrainy, Kolumbii i Iranu znalazły się w programie rozpoczętego w czwartek w Łomży 35. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka". Impreza potrwa do niedzieli.

fot. Michał Strokowski

Organizatorem wydarzenia jest Teatr Lalki i Aktora w Łomży.

Tytułowa "Walizka" jest symbolem małych form, które można łatwo zagrać niemal w każdych warunkach. Teatr "w walizce" ma nawiązywać do tzw. teatrów wędrujących, które swoje przedstawienia wystawiały nie na scenie, a np. na miejskich rynkach. To również przypomnienie tradycji teatru jarmarcznego.

Podczas 35. festiwalu wystąpią teatry z ośmiu krajów: Ukrainy, Niemiec, Kolumbii, Włoch, Węgier, Słowenii, Iranu oraz Polski. W nurcie konkursowym będzie można obejrzeć 12 spektakli.

"Pragniemy zaprezentować współczesny teatr formy, posiadający olbrzymie możliwości kreacyjne oraz artystów tworzących świat według własnych reguł i marzeń" - napisał we wstępie do festiwalowego katalogu dyrektor artystyczny "Walizki" i dyrektor łomżyńskiego teatru Jarosław Antoniuk.

Motywem przewodnim jest "Więcej niż teatr". Antoniuk wyjaśnił, że w ramach tej formuły zaproszone zostały teatry, które działają w różnych przestrzeniach. "W doborze konkursowych i towarzyszących spektakli stawiamy na różnorodność form i przemian, zachodzących w sztuce teatralnej. Dotyczą one przełamywania stereotypów, zmian formalnych, kulturowych, zbliżających twórców z różnych krajów, tworzących teatr ponad podziałami. Adres tutaj nie ma żadnego znaczenia. Artyści, mówiąc odmiennymi językami i różnymi środkami wyrazu ekspresji, przekażą istotę tego, co ważne i uniwersalne" - podkreślił dyrektor.

Podsumowując dotychczasowe festiwale Antoniuk dodał, że na "Walizce" - od początku istnienia - zaprezentowano ok. 600 spektakli z ponad 40 krajów.

W tegorocznym programie znalazły się zarówno propozycje dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Spektakle konkursowe prezentowane będą na scenach Teatru Lalki i Aktora oraz Hali Kultury, a plenerowe m.in. na placu katedralnym i łomżyńskich parkach.

fot. mat. organizatora

W czwartkowe przedpołudnie festiwal rozpoczął spektakl dla dzieci włoskiej grupy Zaches Teatro "Cinderella". W przedstawieniu historię Kopciuszka opowiadają magiczne byty zamieszkujące w kominku, który stanowi główną część scenografii.

Wśród innych propozycji dla najmłodszych znalazł się m.in. spektakl "Mieście Świateł" Teatru Lalek Guliwer, w którego powstawanie zaangażowani byli mieszkańcy Warszawy - ich opowieści były inspiracją do scenariusza. Najmłodsi będą mogli obejrzeć też m.in. "Opowieści z ławeczki" - cykl krótkich historii stworzonych przez węgierski teatr Bence Sarkadi i "Vasilinę" ukraińskiego Tarnopolskiego Akademickiego Teatru Lalek.

W programie znalazły się też propozycje dla młodzieży, to m.in. "Ściana z widokiem" Grupy Coincidentia podejmująca temat bliskości i czułości czy "Bezimienny/Nieznany" Fundacji Gra/nice, który porusza temat współczesnej migracji.

Dorośli widzowie tym roku będą mogli zobaczyć m.in. nawiązującą do literatury Bruno Schulza "Republikę marzeń" niemieckiego Theater des Lachens i "Dom Bernardy Alba" irańskiego zespołu Yase Tamam Company.

Podczas plenerowych spektakli, w ramach imprez towarzyszących, będzie można zobaczyć np. włoską grupę teatru formy Compagnia Degli Sbuffi, Teatr Biuro Podróży i Teatr Pinezka.

Festiwal zakończy się w niedzielę wieczorem.

"Walizka" została dofinansowana m.in. z budżetu Łomży, środków Ministerstwa Kultury oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Źródło:

PAP