EN

15.12.2023, 15:21 Wersja do druku

Łódź/Warszawa Teatr Komedii Impro uruchamia regularną Scenę Warszawską

Łódzkim hitem repertuarowym, czyli spektaklem „Kryminał improwizowany”, Teatr Komedii Impro w Łodzi uruchamia w stolicy, na deskach ursynowskiego Domu Sztuki, regularną Sceną Warszawską. Pierwszy spektakl wystawiony zostanie 21 grudnia o godz. 19.30. Kolejne czwartkowe spotkania z improwizacją i kryminałem odbywać się będą co tydzień – w tym samym miejscu o tej samej porze.

fot. mat. teatru

Teatr Komedii Impro w Łodzi to pierwszy w Polsce stacjonarny, zawodowy teatr improwizacji, którego właścicielem i założycielem jest Mirosław Kuliś, wydawca Tygodnika ANGORA. Spektakle wystawiane przez łódzkich improwizatorów nie mają ustalonego scenariusza, a aktorzy tworzą je na oczach i z udziałem publiczności, używając do tego jedynie wyobraźni oraz sugestii padających z widowni.

Podczas czwartkowych „Kryminałów improwizowanych” widzowie będą świadkami zbrodni popełnionej w pewnej małej miejscowości tuż przed popularnym świętem. Co to za miejsce, kim są jego mieszkańcy, a wreszcie kto i w jaki sposób zostanie zamordowany? Wszystko w rękach widzów, ponieważ to oni będą scenarzystami i reżyserami. Dzięki temu każde przedstawienie Teatru Komedii Impro w Łodzi jest niepowtarzalne, ponieważ zostaje zagrane jeden jedyny raz. „Widzowie, którzy przyjdą do ursynowskiego Domu Sztuki, będą uczestniczyć zarazem w premierze, jak i w pożegnaniu z tytułem” - żartują improwizatorzy.

- W każdej historii, którą będziemy wspólnie tworzyć, mogą zdarzyć się niesamowite rzeczy i bardzo nieoczywiste relacje - zapowiada Michał Jóźwik, aktor Teatru Komedii Impro w Łodzi. I dodaje, że dla aktorów to, co dzieje się na scenie, jest zwykle kompletnym zaskoczeniem. - Nie wiemy, czego się mamy spodziewać, a interakcja, gdy publiczność ma dużo do powiedzenia, jest dla widzów - zwłaszcza tych, którzy jeszcze nigdy nie byli w teatrze improwizacji - wyjątkowym przeżyciem. Chcemy wykorzystać jak najwięcej sugestii publiczności i po prostu rozbawić widzów tym, że ich pomysły są dla nas prezentami, z których korzystamy i potem z nadwyżką oddajemy je w postaci scen. To taka zabawa z publicznością - dodaje Jóźwik.

Wprawdzie w łódzkim repertuarze Teatru Komedii Impro jest już 10 przedstawień, to na Scenie Warszawskiej na razie zobaczyć będzie można jedynie kryminał. Aktorzy zapowiadają jednak, że chcą, aby warszawska publiczność zobaczyła także inne przygotowane przez nich formaty.

Ekipę Teatru Komedii Impro w Łodzi tworzy 24 aktorów i 10 muzyków. W repertuarze jest obecnie dziesięć tytułów: „IMPRO Atak!”, „Kryminał improwizowany”, „Wilkołaki – horror improwizowany”, „IMPRO! Kamera… akcja!”, „Gangsterskie porachunki”, „Komedia romantyczna”, „Komedia muzyczna”, „Wymyślanka”, „Będzie albo nie będzie, czyli nienapisane dzieła Szekspira” przygotowywany wspólnie z Teatrem Improwizacji AFRONT z Warszawy, a także grany przede wszystkim dla młodzieży „Hejter”. Przedstawienia Teatru Komedii Impro do tej pory można było oglądać w siedzibie na OFF Piotrkowska w Łodzi, ale także w wielu innych miejscach, m.in.: w Wiosce Artystycznej Janowo, Sopocie, Katowicach i Kaliszu. Przez kilka miesięcy łódzkich improwizatorów gościł także warszawski Teatr Capitol.

Pierwszy spektakl łódzkiego Teatru Komedii Impro na Scenie Warszawskiej w Domu Sztuki na Ursynowie (Warszawa, ul. Wiolinowa 14) będzie można zobaczyć w czwartek 21 grudnia o godz. 19.30. Bilety dostępne są zarówno na stronie teatrkomediiimpro.pl, w bileteriach internetowych, jak również w kasie bezpośrednio przed spektaklem.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne