EN

4.07.2022, 11:20 Wersja do druku

Łódź. Olga Ciężkowska i Anna Mazurek nagrodzone na 28. OKnWPSW

Olga Ciężkowska i Anna Mazurek odebrały w piątek 1 lipca nagrodę Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za reżyserię i dramaturgię spektaklu „Wszyscy jesteśmy dziwni”.

fot. Natalia Kabanow/ mat. teatru

Wieńczący sezon teatralny 2021/2022 sukces jest tym większy, że spektakl został zrealizowany w ramach projektu „Nowy i Młodzi”, a dla Olgi Ciężkowskiej, studentki krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, był pełnowymiarowym reżyserskim debiutem. Odpowiedzialna za adaptacje i dramaturgię Anna Mazurek, niedawna absolwentka Dramaturgii na Wydziale Reżyserii Dramatu AST, była już półfinalistką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2020.

Konkurs, organizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze.

Przeniesiony na scenę znakomity reportaż Karoliny Sulej od swojej premiery 3 grudnia 2021 roku zbiera świetne recenzje i regularnie wypełnia widownię Małej Sceny Teatru Nowego. To brawurowa opowieść o mechanizmach władzy i obserwacji procesu, w którym pojęcie normatywności staje się narzędziem opresji i kontroli, formatowania jednostek i ograniczania ich indywidualnej ekspresji.

Na wyjątkowe przyjęcie sztuki zapracowali wszyscy twórcy: odpowiedzialna za scenografię, kostiumy i multimedia Gabriela Porada z łódzkiej ASP, autorka muzyki Maja Luxenberg, autorka realizacji wideo Ewa Borowska z łódzkiej PWSFTviT, a także doskonale obsadzeni: Sławomir Sulej jako samozwańczy szeryf Coney Island Dick Zigun, Barbara Dembińska jako artystka-aktywistka Philomena Marano, Magdalena Kaszewska w roli burleskowej Bambi the Mermaid, Katarzyna Żuk – Nati Patchworkowa dziewczyna i Paulina Walendziak jako mistrz_yni ceremonii i głos Wyspy. Autorką plakatu do spektaklu jest Olga Jasionowska. Za sprawą Karoliny Sulej informacje, zdjęcia i fotosy z przedstawienia trafiły do rzeczywistych bohaterów, których losy opisała w reportażu.

Poza udziałem w finale Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej spektakl zakwalifikował się także do Festiwalu 13. Koszalińskie Konfrontacje Młodych. Dla Teatru Nowego był też okazją do tego, by wyjść do widzów z propozycjami nie tylko teatralnymi: w foyer Małej Sceny można było oglądać wystawę zdjęć z Coney Island autorstwa Mateusza Kubika, a także wziąć udział w zrealizowanej we współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana Żywej Bibliotece.

– Nagroda w konkursie Instytutu Teatralnego to wyjątkowe wyróżnienie, biorąc pod uwagę, że do ścisłego finału zakwalifikowało się 13 spośród 142 zgłoszonych spektakli – mówi dyrektorka Nowego Dorota Ignatjew i dodaje, że bardzo cieszy ją pozytywne przyjęcie ryzykownego – jak określa projekt „Nowy i Młodzi” – przedsięwzięcia. Nagroda dla Olgi Ciężkowskiej i Anny Mazurek jest potwierdzeniem, że zainaugurowany przez nią 2021 roku cykl, w ramach którego swoje teatralne pomysły mogą realizować bardzo młodzi twórcy, był strzałem w dziesiątkę.

Oprócz „Wszyscy jesteśmy dziwni” duetu Ciężkowska/Mazurek widzowie Nowego mieli okazję zobaczyć: cztery etiudy zebrane pod wspólnym tytułem „Kto nie ma nic, ten może wszystko”; osnutą na motywach bestsellerowej książki Adama Leszczyńskiego „Ludową Historię Polski” w reżyserii Piotra Pacześniaka z dramaturgią Wery Makowskx; transowy „KarNawał” duetu reżysersko-dramaturgicznego Maja Luxenberg/ Wera Makowskx oraz – w czerwcu 2022 – „Trash Strory” na podstawie debiutanckiej książki Mateusza Górniaka w reżyserii Jana Kantego Zienki i z dramaturgią Zofii Skrzypulec. Kuratorem projektu jest Remigiusz Brzyk.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne