EN
29.12.2021, 13:52 Wersja do druku

Łódź. Żywa Biblioteka w Teatrze Nowym

A teraz zagramy w grę! Czy jesteś mężczyzną? Czy masz biały kolor skóry? Czy jesteś osobą heteroseksualną? Czy posiadasz wyższe wykształcenie? Czy w twoim kraju panuje pokój?... 9 stycznia Teatr Nowy zaprasza do udziału w Żywej Bibliotece. Wydarzenie towarzyszy spektaklowi „Wszyscy jesteśmy dziwni”, zrealizowanemu na motywach reportażu Karoliny Sulej.

fot. mat. teatru

Żywa Biblioteka to organizowany na całym świecie od ponad dwudziestu lat projekt, którego celem jest promowanie praw człowieka oraz tworzenie przestrzeni dla porozumienia i dialogu.
W tej Bibliotece Książkami są Ludzie: osoby wyróżniające się w społeczeństwie ze względu na przynależność do mniejszości czy niepełnosprawność, szczególnie narażone na stereotypizację i wykluczenie społeczne. Poprzez umożliwienie bezpośredniej rozmowy i poznania doświadczeń Żywa Biblioteka kształtuje postawy otwartości i akceptacji dla odmienności.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a czytelnikiem_czką może zostać każdy – wystarczy zarejestrować się i odebrać kartę biblioteczną, a następnie wypożyczyć Książkę i rozmawiać z nią przez 30 minut. Wszystkie pytania są dozwolone – oczywiście z poszanowaniem zasad kultury osobistej i szacunku do drugiej osoby; czytelnik ma zwrócić Żywą Książkę w nienaruszonym stanie.

Partnerem przedsięwzięcia jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, wieloletni organizator Żywych Bibliotek. Wydarzenie towarzyszy spektaklowi „Wszyscy jesteśmy dziwni”.
Sztuka w reżyserii Olgi Ciężkowskiej i z tekstem Anny Mazurek, zrealizowana w ramach projektu „Nowy i Młodzi” przez zespół twórców złożony ze studentów i młodych absolwentów, miała swoją – doskonale przyjętą – premierę 3 grudnia tego roku. Osnuta na kanwie doskonałego reportażu Karoliny Sulej daje głos tym, którzy – jak pisały twórczynie przy okazji premiery – „nie pozwalają się wtłoczyć w rolę niemych ofiar nieuchwytnej normatywności i uchwytnej, boleśnie konkretnej władzy polityków i biznesmenów, nadających temu pojęciu konkretną postać zakazów, regulacji prawnych i zawłaszczania przestrzeni”.

Akcja rozgrywa się na Coney Island, ale opowieści z kolebki amerykańskiej rozrywki, obżarstwa, przesady, tanich przyjemności i mocnych wrażeń są inspiracją do stworzenia uniwersalnych historii o mechanizmach władzy i obserwacji procesu, w którym pojęcie normatywności staje się narzędziem opresji i kontroli, formatowania jednostek i ograniczania ich indywidualnej ekspresji. Jednocześnie są jednak także wezwaniem do szukania własnej podmiotowości wbrew funkcjonującym stereotypom: bohaterowie są „dziwni” i robią z tego użytek.

– Uważamy, że to ważny i aktualny spektakl – mówi Dorota Ignatjew, dyrektorka Teatru Nowego. – Dlatego szukaliśmy takiej formuły wydarzenia towarzyszącego, która wzmocniłaby przekaz, a nam dała poczucie, że realizujemy naszą misję. Żywą Bibliotekę organizujemy po raz pierwszy w historii Teatru i już teraz jesteśmy przekonani, że zapisze się w niej na dłużej.
Swoją obecność w charakterze Książek – zawsze anonimowych – potwierdziły m.in. osoby homoseksualne, biseksualne i transpłciowe; matka transpłciowego dziecka, wegańska rodzina, osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim; Żyd, Muzułmanin, osoba z chorobą afektywną dwubiegunową oraz osoba z zespołem Tourette’a. Wydarzenie, organizowane w foyer Małej Sceny (ul. Zachodnia 93),  potrwa od 14.00 do 18.30. Nie wymaga wcześniejszych zapisów.

Spektakl „Wszyscy jesteśmy dziwni” można będzie zobaczyć 7, 8 i 9 stycznia o 19.15 na Małej Scenie.
Program spektaklu: https://nowy.pl/programy/wszyscy-jestesmy-dziwni/)  

***
„Wszyscy jesteśmy dziwni”
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
7, 8 i 9 stycznia 2022

Realizatorki i realizatorzy:
Kurator projektu "Nowy i Młodzi" - Remigiusz Brzyk
reżyseria: Olga Ciężkowska (AST Kraków)
dramaturgia: Anna Mazurek (AST Kraków)
autorka książki: Karolina Sulej
scenografia i kostiumy: Gabriela Porada (ASP Łódź)
realizacja video: Ewa Borowska (PWSFTviT Łódź)
muzyka: Maja Luxenberg
Obsada:
Barbara Dembińska
Magdalena Kaszewska
Paulina Walendziak – gościnnie
Katarzyna Żuk
Sławomir Sulej

Źródło:

Materiał nadesłany