EN
16.04.2022, 09:01 Wersja do druku

Łódź. Zamiast kartki wielkanocnej

Co roku przed Świętami Wielkanocnymi składamy Państwu życzenia. W tym roku kontekst i nastrój świąt jest inny, nasze myśli i serca są gdzie indziej. Zamiast życzeń i tradycyjnej świątecznej kartki publikujemy obrazek, którego autorem jest 5-letni Ігор, uchodźca wojenny z Ukrainy.

fot. mat. teatru

Ігор Мудрий próbuje odnaleźć się w nowym świecie. W nowej grupie w przedszkolu. W obcym kraju, gdzie nie mówi się w jego języku. W nowym mieście, gdzie nie ma oswojonych przyjaciół ani bliskich, z którymi był związany. W takiej sytuacji trudno wciąż być dzieckiem.

Ігор, przygotowując tę pracę podczas zajęć w jednym z łódzkich przedszkoli, tak zinterpretował temat „Wielkanoc”… Ta praca 5-letniego, niewinnego dziecka wyraża to, czego nie jest w stanie opisać słowami. Nie zapominajmy o tym, że za naszą wschodnią granicą codziennie rozgrywa się tragedia, giną ludzie, deptana jest godność człowieka i niszczona jest ludzka wrażliwość. Bądźmy otwarci na wszystkich, którzy potrzebują pomocy. Pomagajmy sobie. Róbmy, co możemy. Eliminujmy przemoc i agresję w relacjach z innymi ludźmi. Nie pozwólmy złu kiełkować w naszej codzienności.

Ewa Pilawska
z Zespołem Teatru Powszechnego w Łodzi

Pracę Teatr Powszechny w Łodzi zakupił od autora, który w naszym mieście przebywa ze swoją mamą i rodzeństwem. Wszyscy są uchodźcami wojennymi z Ukrainy.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne