EN
18.03.2022, 11:48 Wersja do druku

Łódź. XXVIII Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych od jutra

W sobotę rozpoczyna się w Łodzi XXVIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. W jego programie znalazła się m.in. światowa prapremiera „Imagine” w reżyserii Krystiana Lupy oraz najnowsze spektakle Anny Augustynowicz, Małgorzaty Bogajewskiej i Iwana Wyrypajewa.

fot. mat. organizatora

Tematem wiodącym tegorocznej edycji festiwalu organizowanego przez Teatr Powszechny w Łodzi jest "Artysta. Wizjoner".

"Kiedy układałam jego program, w najczarniejszych scenariuszach nie zakładałam, że rozpocznie się wojna. W wielu spektaklach, które obejrzymy na festiwalu - począwszy od +Dziadów+ w reżyserii Mai Kleczewskiej - twórcy opowiadają o przemocy i agresji, jakby przeczuwając najgorsze. W obecnym kontekście repertuar festiwalu wybrzmiewa zupełnie inaczej" - podkreśliła dyrektorka artystyczna Festiwalu Ewa Pilawska.

Jak wyjaśniła, "1,8 m" w reżyserii Iwana Wyrypajewa komentuje sytuację więźniów politycznych na Białorusi. W "Imagine" Krystian Lupa, odwołując się do słynnego utworu Johna Lennona, pyta o świat bez wojen. W "Ciemnej wodzie" w reżyserii Iwo Vedrala pojawiają się uchodźcy. Z kolei przygotowana przez zespół Teatru Powszechnego premierowa "Maria" Radosława Paczochy w reż. Adama Orzechowskiego, opowiada o Marii Kwaśniewskiej – łodziance, która uratowała tysiące istnień w czasie drugiej wojny światowej.

"Aktualny kontekst wojny drastycznie zmienia wymowę tych spektakli, ich siłę rażenia. Inna jest też nasza wrażliwość. Dzisiaj wojnę i przemoc odczuwamy dotkliwie. Niestety, dopiero napaść Rosji na Ukrainę uświadomiła nam, że dopóki przemoc nie dotyczy nas bezpośrednio, dajemy jej ciche przyzwolenie, pozwalamy istnieć. Gdy wojna toczy się w Syrii czy Afganistanie, doniesienia o niej traktujemy jako kolejny news w serwisie informacyjnym. Gdy toczy się kilkanaście kilometrów od naszej granicy, zaczynamy odczuwać jej okrucieństwo, zaczynamy odczuwać egoistyczny strach" – dodała Pilawska.

Podczas 28. edycji Festiwalu pokazane zostaną najnowsze spektakle najważniejszych twórców teatru polskiego i europejskiego. Obok wspomnianych realizacji Kleczewskiej i Wyrypajewa, w repertuarze znalazły się "Odlot" Zenona Fajfera w reż. Anny Augustynowicz, "Śnieg" na podstawie powieści Orhana Pamuka w reż. Bartosza Szydłowskiego, "Ciemna woda" Amanity Muskarii w reż. Iwo Vedrala oraz "Wujaszek Wania" Antoniego Czechowa w reż. Małgorzaty Bogajewskiej. Odbędzie się też polska prapremiera projektu koncertowego „Climate Keys”, który łączy muzykę i ekologię.

Gospodarz wydarzenia, Teatr Powszechny w Łodzi, jak zwykle przygotował festiwalową premierę. Będzie to spektakl inspirowany postacią łodzianki Marii Kwaśniewskiej - sportsmenki, medalistki olimpijskiej, bohaterki wojennej. Tytułowa "Maria" została zapamiętana jako osoba, która miała odwagę przeciwstawić się Hitlerowi podczas igrzysk olimpijskich w 1933 roku w Berlinie, a w czasie II wojny światowej brała czynny udział w ruchu oporu.

Bohaterem całego cyklu festiwalowych wydarzeń będzie Krystian Lupa. 23 kwietnia odbędzie się światowa prapremiera "Imagine" w jego reżyserii. To koprodukcja warszawskiego i łódzkiego Teatru Powszechnego realizowana w ramach europejskiego projektu "Prospero". Spektakl będzie artystyczną podróżą do świata kontrkultury i czasów kulturowej rewolucji. Lupa, wychodząc od słów piosenki Johna Lennona "Imagine"”, zadaje pytanie o żywotność utopii w dzisiejszym świecie, zwłaszcza idei New Age, wizji świata bez wojen, państw, własności i nienawiści. W Teatrze Powszechnym w Łodzi spektakl będzie można oglądać do 30 kwietnia. Później spektakl będzie prezentowany w Warszawie.

Publiczność będzie mogła obejrzeć także filmowy zapis dwóch spektakli Lupy, które wyreżyserował poza Polską - "Austerlitz" z Państwowego Teatru Młodzieżowego w Wilnie i "Dziennik Szaleńca" zrealizowany w Chinach. Poza tym zaplanowano międzynarodową konferencję na temat twórczości Krystiana Lupy i dwie poświęcone mu wystawy – w tym prezentację jego rysunków.

XXVIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych współfinansowany jest przez Urząd Miasta Łodzi i dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło:

PAP