EN

18.11.2021, 13:02 Wersja do druku

Łódź. Wystawa o Barbarze Połomskiej i Michale Szewczyku w Teatrze Powszechnym

W Teatrze Powszechnym w Łodzi cały czas oglądać można wystawę „Barbara Połomska i Michał Szewczyk. Mistrzowie sceny i ekranu. Rozdział I: Teatr”. Ekspozycja została otwarta 14 października w ramach XXVII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

fot. mat. teatru

"Basia Połomska i Michał Szewczyk - legendy polskiego teatru i kina. Byli filarami naszego wielopokoleniowego Zespołu i filarami Teatru Powszechnego w Łodzi, z którym związali się na ponad 60 lat. Gdy myślę o Basi i Michale, nie zgadzam się ze zdaniem, że «nie ma ludzi niezastąpionych». Bez nich Łódź nie jest taka sama, Teatr Powszechny nie jest taki sam. Basia i Michał pokazywali, czym jest etos aktora teatralnego. Udowadniali, że zawód aktora wiąże się z misją. Występując nawet w niewielkim epizodzie, potrafili uporządkować cały spektakl. Byli w grupie Mistrzów” - podkreśla Ewa Pilawska, dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi. "W ostatnim czasie widzowie teatralni oglądali Basię w «Branczu» Juliusza Machulskiego, a Michała we «Wszystko w rodzinie». Razem wystąpili kilka lat temu w «Wytwórni piosenek» , w której Basi i Michałowi poświęcony był specjalny wątek, przypominający, że to właśnie Oni współtworzyli legendę Łodzi filmowej. Obecnie duże portrety Basi i Michała witają widzów odwiedzających nasz Teatr, a w foyer można oglądać poświęconą im wystawę. To pierwszy rozdział - dotyczy ich teatralnej drogi. Drugi rozdział będzie dotyczył ich kariery filmowej. To nasz hołd i dowód pamięci” - dodaje Pilawska

Michał Szewczyk był łodzianinem z urodzenia, Barbara Połomska z wyboru. Oboje – mimo wielu propozycji zawodowych – pozostali wierni Łodzi i Teatrowi Powszechnemu. Barbara Połomska zadebiutowała tu w 1957 roku rolą Elizy w „Pigmalionie” George’a Bernarda Shawa. Michał Szewczyk rok później w spektaklu „Pamiętnik Anny Frank” w reżyserii Zbigniewa Koczanowicza. Już w 1958 roku pojawili się razem na scenie w spektaklu „Królowa przedmieścia” w reżyserii Koczanowicza.

Ich drogi zawodowe i prywatne nierozerwalnie przeplatały się przez całe życie. W 1998 roku przy okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej Michała Szewczyka Barbara Połomska wspominała: „Z Michałem spotkaliśmy się po raz pierwszy w 1957 r. w filmie „Skarb kapitana Martensach”. (…) Rok później graliśmy razem w polsko-czechosłowackiej komedii filmowej „Zadzwońcie do mojej żony”. Kiedy więc Michał zaangażował się do nas, do Teatru Powszechnego, to był już moim dobrym znajomym. W teatrze graliśmy razem w bardzo wielu komediach muzycznych. Michał bardzo dobrze śpiewa i tańczy, przyniósł te umiejętności z zespołu Harnama. To były przedstawienia – „Królowa przedmieścia”, „Piosenka prawdę ci powie”, „My Fair Lady”, „Kram z piosenkami”, „To są momenta, co się pamięta”... Graliśmy w repertuarze komediowy – „Klub kawalerów”, „Szwejk”, „Ciężkie czasy”, „Wielki człowiek do małych interesów”; repertuarze poważnym – „Turoń”, „Maria”, „Król IV”, „Aktor”. (…) Wspólna praca na scenie miała wpływ na nasze kontakty poza teatralne, na wspaniałą przyjaźń naszych rodzin, która trwa do dzisiaj. Bo chce się mieć i w domu, nie tylko w teatrze, kogoś, kto jest, jak Michał właśnie, tak bardzo ludzki, koleżeński, kto nie ma w sobie nawet cienia agresji wobec innych ludzi, przeciwnie – tylko sympatię, kto woli mądrze milczeć, gdy rodzą się spory, niedobre dyskusje”.

Połomska i Szewczyk stworzyli w łódzkim Powszechnym kreacje, które przysporzyły im nie tylko uznanie krytyków, ale przede wszystkim sympatię widzów. Ich dorobek to nie tylko ogromna część historii Teatru Powszechnego, ale również ważna część historii polskiego teatru. Michał Szewczyk zagrał w blisko stu dwudziestu spektaklach Teatru Powszechnego, Barbara Połomska – mimo iż w pewnym momencie ograniczyła swoją karierę zawodową, by poświęcić się rodzinie, rezygnując z udziału w filmach i rzadziej pojawiając się teatralnej scenie – w blisko pięćdziesięciu.

W październiku 2020 roku oboje odsłonili swoje gwiazdy w Łódzkiej Alei Gwiazd na Piotrkowskiej. W tym samym roku decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostali uhonorowani Złotymi Medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Wystawę w foyer Teatru Powszechnego można oglądać do marca 2022 roku. Wówczas nastąpi otwarcie drugiej części wystawy zatytułowanej „Barbara Połomska i Michał Szewczyk. Mistrzowie sceny i ekranu. Rozdział II: Film”.

Źródło:

Materiał nadesłany