EN

12.04.2024, 09:34 Wersja do druku

Łódź. Warlikowski, Klata, Englert na teatralnym festiwalu

Zbliża się do końca jubileuszowy. XXX Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Na widzów czekają jeszcze trzy głośne przedstawienia.

fot. mat. teatru

Wyjątkowym wydarzeniem jest festiwalowa prezentacja jednej z najbardziej oczekiwanych premier tego sezonu - „Elizabeth Costello. Siedem wykładów i pięć bajek z morałem” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, zrealizowanej na scenie Nowego Teatru w Warszawie. Pokaz mistrzowski przedstawienia odbędzie się w sobotę 13 kwietnia od godz. 16 w siedzibie Nowego Teatru - dwa dni po światowej prapremierze widowiska.

Główna bohaterka najnowszego spektaklu Krzysztofa Warlikowskiego - pisarka Elizabeth Costello - została powołana do życia przez Noblistę Johna Maxwella Coetzee w 1999 roku, kiedy pisarza zaproszono do wygłoszenia dwóch wykładów na uczelniach w Stanach Zjednoczonych, których tematem była pisarka Elizabeth Costello, zaproszona do wygłoszenia dwóch wykładów na uczelniach w Stanach Zjednoczonych, Odtąd autor napisał jeszcze kilka utworów, w których pojawiała się ta postać, a jej biografia stopniowo zaczęła się rozrastać. W roku 2003 pisarz poświęcił jej odrębną powieść, którą zatytułował „Elizabeth Costello”. Costello pojawiła się także dotąd Aktorzy Nowego Teatru po pierwszej próbie spektaklu Krzysztofa Warlikowskiego w pięciu spektaklach Krzysztofa Warlikowskiego. W nowym przedstawieniu występują: Mariusz Bonaszewski, Magdalena Cielecka, Andrzej Chyra, Ewa Dałkowska, Bartosz Gelner, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Maja Komorowska, Hiroaki Murakami, Maja Ostaszewska, Ewelina Pankowska, Jacek Poniedziałek, Magdalena Popławska.

W niedzielę 14 kwietnia od godz. 18 na Dużej Scenie Teatru Powszechnego pokazany zostanie spektakl „Państwo (Der Staat)” według Platona, w reżyserii Jana Klary. To koprodukcja Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie z Nationaltheater Mannheim.

Platon w swoim dziele zawarł, w formie dialogu, syntezę poglądów na model wzorcowo funkcjonującego społeczeństwa. „To bezkompromisowa dyskusja o sprawach najważniejszych” - zapraszają na spektakl jego twórcy. - „Będziemy dyskutować o sprawiedliwości.
Czym jest dzisiaj i czy jest jedna i niezmienna, czy zawiera w sobie pole do interpretacji i manipulacji?”.

W obsadzie znaleźli się: Dominika Bednarczyk, Karolina Kazoń, Mateusz Bieryt, Wojciech Dolatowski, Marcin Kalisz, Marcin Sianko, Jacek Strama, Linda Pöppel.

Ostatnim tytułem festiwalu będzie prezentowany jako pokaz mistrzowski spektakl „Fredro. Rok jubileuszowy” w reżyserii Jana Englerta, z Teatru Narodowego w Warszawie. Przedstawienie będzie można zobaczyć w czwartek 18 kwietnia i piątek 19 kwietnia od godz. 19.15 na Małej Scenie „Powszechnego”. Scenariusz został złożony z różnych tekstów Aleksandra Fredry. Grają: Marek Barbasiewicz, Ewa Bukata, Wiesław Cichy, Jan Englert, Dominika Kluźniak, Justyna Kowalska, Waldemar Kownacki, Grzegorz Kwiecień, Grzegorz Małecki, Kacper Matula, Paweł Paprocki, Hubert Paszkiewicz, Anna Seniuk, Ewa Wiśniewska.

Tytuł oryginalny

Warlikowski, Klata, Englert na teatralnym festiwalu

Źródło:

„Dziennik Łódzki” nr 86