EN

26.05.2021, 17:08 Wersja do druku

Łódź. "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" w Teatrze Pinokio

proj. Dariusz Panas / mat. teatru

Łódzki Teatr Pinokio przygotowuje adaptację "Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek" - bestsellerowej książki dla dzieci Justyny Bednarek. Przedstawienie przeznaczone dla widzów od lat pięciu, będzie prezentowane przedpremierowo 30 maja i 1 czerwca.

"To luźne, improwizowane historyjki na temat ucieczki dziesięciu skarpetek. Za każdym razem, gdy giną nam skarpety z szuflady czy z prania, zastanawiamy się, gdzie one są, dokąd uciekły. Autorka tekstu - Justyna Bednarek - opowiedziała, co się z nimi dalej dzieje. Każda z dziesięciu historyjek jest utrzymana w innym stylu. Jest więc opowieść detektywistyczna, romantyczna, historia morska i inne. Wszystkie zmieściliśmy w naszym spektaklu, ale tempo narracji jest szalone, przeskakujemy z jednej opowieści w drugą" - podkreślił reżyser Daniel Arbaczewski w środę, podczas próby medialnej spektaklu.

Jak zaznaczył, fascynuje go teatralna zabawa przedmiotami, formą i plastyką, dzięki czemu widzowie przedstawienia nie zobaczą klasycznych "skarpet - pacynek".

Jak informują realizatorzy spektaklu, scenariusz rozpisany "na pięciu aktorów, dziesięć rąk, dziesięć nóg" to "odrobina kryminału, bajka z morałem i ze szczęśliwym zakończeniem. Wskakując w dziurę znajdującą się pod pralką, widz wybierze się w tajemniczą i zaskakującą podróż, a po drodze odkryje odpowiedź na pytanie, nad którym cały świat głowi się od zawsze - gdzie znikają skarpetki?".

Zespół Teatru Pinokio odsłania rąbek tej tajemnicy - zaginione skarpetki ruszają w świat, robią zawrotne kariery i mają świetne przygody: zostają gwiazdami filmowymi, detektywami, mysimi mamami albo po prostu uszczelniają wronie gniazdo.

"Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" to propozycja repertuarowa dla dzieci ponad pięcioletnich oraz ich najbliższych. Premiera spektaklu ma odbyć się w lipcu podczas X edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralna Karuzela NATURATYKA, natomiast 30 maja i 1 czerwca przedstawienie zostanie zaprezentowane przedpremierowo w Teatrze Pinokio.

Książka Justyny Bednarek, której adaptacją jest najnowsza produkcja Pinokia, od kilku lat jest pozycją obowiązkową na liście lektur dla pierwszych klas szkół podstawowych. Została też nagrodzona Nagrodą Literacką Warszawy, zdobyła nominację literacką do Książki Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY! oraz tytuł najlepszej książki dla dzieci w konkursie Przecinek i Kropka.

Źródło:

PAP