EN

19.11.2020, 08:53 Wersja do druku

Łódź. W Teatrze Nowym premiera online monodramu wg prozy Sergiusza Piaseckiego

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi wznawia swoją działalność online - w piątek o godz. 19 na jego stronie internetowej odbędzie się premiera monodramu według prozy Sergiusza Piaseckiego "Bogom nocy równi" w reżyserii i wykonaniu Wojciecha Bartoszka.

fot. Ha-Wa / mat teatru

Będzie to kolejny z monodramów przygotowany w ramach cyklu "Scena pod sufitem", realizowanego przez Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka. Poprzednią premierę - "Znikomość" w wykonaniu Konrada Michalaka udało się zaprezentować widzom bez pośrednictwa mediów elektronicznych, pod koniec października - tuż przed zamknięciem teatrów dla publiczności z powodu pandemii.

Na bliskie spotkanie z widownią będzie musiał poczekać Wojciech Bartoszek - reżyser i jednocześnie wykonawca monodramu opartego na książce Sergiusza Piaseckiego "Bogom nocy równi". Jak zapowiada, spektakl, którego akcja rozgrywa się w latach 20. XX wieku, opowiada o działającym na pograniczu polsko-sowieckim polskim agencie wywiadu, żyjącym w stanie ciągłego zagrożenia - przed dekonspiracją, donosami, zdradą, patrolami GPU.

Jego bohater buduje siatkę wywiadowczą, wykorzystując ludzkie słabości. Jest sprytny, dzielny i wytrzymały, dopisuje mu szczęście, ale ma też słabość - to mieszkająca po sowieckiej stronie kobieta. Jak skończyła się ta historia osnuta na kanwie autobiografii Piaseckiego, będzie można przekonać się, wchodząc w piątkowy wieczór na stronę www.nowy.pl lub na kanał YouTube Teatru.

Spektakl jest częścią cyklu "Scena pod sufitem", realizowanego przez Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka. Tytułowa scena ma być miejscem prezentacji niewielkich przedstawień dla bardzo wybrednej publiczności. Według twórców tych spektakli, publiczność wybredna to taka, "która przychodzi do teatru dlatego, że ma swoich ulubieńców, wie że teatr to miejsce zarówno dla bardzo poważnej refleksji, jak i na, mówiąc kolokwialnie, wygłupy".

Źródło:

PAP

Autor:

Agnieszka Grzelak-Michałowska

Data publikacji oryginału:

19.11.2020

Wątki tematyczne