EN

27.11.2020, 10:07 Wersja do druku

Łódź. Trwa Festiwal Szkół Teatralnych online

W Łodzi trwa 38. Festiwal Szkół Teatralnych - w całości w internecie.  Na przeglądzie tym debiutowało wielu popularnych dziś aktorów.

fot. mat. organizatora

Odbywający się właśnie w Łodzi - organizowany przez Szkołę Filmową i trwający do niedzieli Festiwal Szkól Teatralnych - to jedna z najatrakcyjniejszych i najbardziej wyjątkowych imprez artystycznych naszego miasta.


Wydarzenie, na którym prezentowane są spektakle dyplomowe studentów wydziałów aktorskich polskich państwowych szkół teatralnych (Akademia Teatralna w Warszawie, AT Warszawa Filia w Białymstoku, Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie, AST Kraków Filia we Wrocławiu, AST Kraków Filia w Bytomiu, Szkoła Filmowa w Łodzi) zwykle odbywa się wiosną. Jednak ze względu na pandemię koronawirusa, tegoroczna, już 38. edycja została przeniesiona na listopad, w dodatku jest realizowana w całości w internecie. Festiwal to wspaniałe, energetyczne święto młodych aktorów, dopiero rozpoczynających swoją zawodową drogę. Warto jednak przypomnieć, że to na łódzkim festiwalu debiutowało i zdobywało swoje pierwsze nagrody wielu popularnych dzisiaj aktorów. Już na pierwszym Festiwalu Szkół Teatralnych (wymyślonym przez znamienitego, nie żyjącego już łódzkiego aktora i reżysera Jana Machulskiego), który odbył się w marcu 1983 rok, jedno z wyróżnień aktorskich zdobyła wyrazista aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa, Ewa Kasprzyk, absolwentka akademii krakowskiej. Artystka obecnie gra w serialu „Przyjaciółki" na antenie Polsatu, realizuje kampanię reklamową dla znanej firmy produkującej meble oraz pracuje na planie komedii „Koniec świata, czyli Kogel Mogel 4", której premiera zaplanowana jest na styczeń przyszłego roku. Okazało się też, że Ewa Kasprzyk niedawno rozstała się ze swoim mężem i zaręczyła z nowym partnerem.

Podczas trzeciej edycji festiwalu, w roku 1985, nagrody zdobywali Janusz Józefowicz (absolwent szkoły warszawskiej), dziś nie tylko aktor, ale również ceniony choreograf, scenarzysta i reżyser oraz jeden z najbardziej lubianych obecnie polskich aktorów, Zbigniew Zamachowski - urodzony w podłódzkich Brzezinach, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Warto zauważyć, że Zbigniew Zamachowski, który zdobył popularność również jako piosenkarz i kompozytor muzyki, festiwalowy laur zdobywał rolą... Pianisty w „Synu marnotrawnym" Stanisława Trembeckiego.

W gronie laureatów VIFST (rok 1988) byli Małgorzata Pieńkowska, znana później z serialu „M jak miłość", Dorota Segda, występująca między innymi w serialu „Echo serca", obecnie rektor Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie oraz Dariusz Kordek, obecnie jeden z najpopularniejszych polskich aktorów musicalowych, także piosenkarz.

W    roku 1991, na IX festiwalu,   nagrody zdobyli między innymi Jacek Braciak („Kler",  „Rodzinka.pl", „Brzydula"), Jolanta  Fraszyńska („Kiler", „Ekstradycja",  „Leśniczówka"), Grzegorz Damięcki („Wataha", „Czas honoru") czy Bartłomiej Topa, który kończył łódzką szkołę („Drogówka", „Karbala", „Ultraviolet").
W 1992 roku, na X festiwalu, mogliśmy się cieszyć debiutem i nagrodą między innymi dla Magdaleny Wójcik, aktorki, którą polubili za rolę Beaty widzowie najdłużej emitowanej polskiej telenoweli, czyli „Klanu". Artystka twierdzi, że ciągle czeka na swoją rolę życia...

Niezwykle popularny dziś Robert Więckiewicz zdobywał festiwalowe wyróżnienie debiutując w roku 1993, obok równie często oglądanej Izabeli Kuny, absolwentki łódzkiej szkoły, znanej między innymi z serialu „Barwy szczęścia" czy cyklu komedii romantycznych „Listy doM.".

W 1995 roku pierwsze nagrody zdobyli Michał Żebrowski, jeden z głównych amantów polskiego kina, odtwórca wielu głośnych ról (filmy „Ogniem i mieczem", „Pan Tadeusz", „Wiedźmin"), dziś także dyrektor prywatnego Teatru 6. piętro oraz Agnieszka Krukówna, mająca na koncie wiele uznanych ról, które niedawno wyznała, że zmagała się z depresją oraz uzależnieniem od alkoholu i narkotyków.

W 1996 roku pierwszą nagrodę zdobyła kolejna dzisiejsza gwiazda, Kinga Preis, uwielbiana za rolę gospodyni księdza w „Ojcu Mateuszu", występująca również między innymi w „Stuleciu Winnych". Na tym samym, XIV festiwalu, wyróżniono również Marię Peszek, obecnie przede wszystkim kontrowersyjną wokalistkę.

W 1997 roku wyróżnienia zdobywali aktorzy grający dziś w niezliczonych filmach - Marcin Dorociński, Tomasz Karo-lak i Adam Woronowicz, a rok później pierwszą nagrodę zdobyła Sonia Bohosiewicz.

W roku 2OOO pierwszą nagrodę otrzymał Grzegorz Małecki, a wyróżnienie Łukasz Simlat, w 2001 roku zaś nagrody zgarniali między innymi łodzianin Borys Szyć, Tomasz Kot i Magdalena Boczarska, dzisiaj gwiazda między innymi „Króla" i „Żywiołów Saszy". Wśród laureatów festiwalu są też Wojciech Zielinski, Marcin Hycnar, Marietta Żukowska. Aleksandra Hamkało, Maria Dębska. Ciekawe, kto z obecnie debiutujących aktorów na łódzkim festiwalu dołączy do najpopularniejszych?

Źródło:

„Express Ilustrowany” nr 278

Data publikacji oryginału:

27.11.2020

Wątki tematyczne