EN
2.12.2021, 14:52 Wersja do druku

Łódź. Teatr Nowszy na Los Angeles Dance Festival

Po raz pierwszy w historii festiwalu Los Angeles Dance Festiwal w programie znalazły się propozycje z Polski, konkretnie z Łodzi. To ogromny sukces Teatru Nowszego, którego filmy taneczne „Daleko / Far” oraz „Odyseja” w choreografii Tomasza Ciesielskiego zostaną zaprezentowane zacnemu gronu wprost z Hollywood 5 grudnia.

fot. mat. teatru

Już w najbliższy weekend w Los Angeles odbędzie się główna odsłona Los Angeles Dance Festival, podczas którego zaprezentują się lokalni artyści z Los Angeles oraz artyści zagraniczni. To, co wyróżnia ten festiwal, to fakt, że jest on głównie dedykowany managerom, producentom, reżyserom, choreografom i łowcom talentów z Hollywood. W programie znalazły się dwa filmy taneczne w reżyserii i choreografii Tomasz Ciesielskiego z Teatru Nowszego. Flim „Daleko / Far” miał już premierę 14 listopada na Los Angeles Dance Festiwal w formie online oraz na żywo na Uniwersytecie Łódzkim, ale 5 grudnia zostanie zaprezentowany ponownie w głównej części Festiwalu.

Pandemia pokrzyżowała plany wyjazdowe na ten Festiwal, ale też wcześniej na rezydencję artystyczną, którą musieliśmy w rezultacie odbyć online. Podczas wirtualnych spotkań tworzona była praca „Daleko / Far” – czyli koprodukcja filmu tanecznego Teatru Nowszego z uczelnią artystyczną Calarst w Los Angeles – wyjaśnia choreograf i reżyser Tomasz Ciesielski.

Do projektu zaproszeni zostali studenci i absolwenci kierunków tanecznych Akademii Muzycznej i Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi: Natalia Kladziwa, Katarzyna Leszek, Iryna Polishchuk, Tomasz Ryś, którzy stworzyli film taneczny wraz ze studentami i absolwentami Sharon Disney Lund School of Dance w CalArts w California Institute of the Arts w Los Angeles: Christiną Carlos, Kearianem Giertz i Selmą Stocker. Spójny obraz filmowy stworzył Paweł Szymkowiak.

Początkowo zaplanowana była wspólna praca na jednej sali prób. Bezpośredni kontakt oraz rozmowy w cztery oczy – na żywo, w realu. Pandemia pokrzyżowała te plany, więc taneczne relacje pomiędzy Łodzią i Los Angeles budowaliśmy dzięki nowym technologiom i komunikatorom internetowym – wspomina tancerka Natalia „Sarna” Kladziwa.

Film pt. “Daleko / Far” to obraz spotkania kilku osób z samotnością, byciem odciętym od świata przez czyjeś decyzje, własny błędy lub przymus pandemii. Dla każdego doświadczenie to układa się inaczej, ale wszystkich łączy dotkliwy brak bliskości drugiego człowieka. Ostatecznie sam proces twórczy stał się motywem filmu poprzez ukazywanie warunków pracy na dystans, w jakich zmuszeni jesteśmy w czasie pandemii funkcjonować.

Drugą pracą Teatru Nowszego prezentowaną na Los Angeles Festiwal jest filmowa adaptacja spektaklu „Odyseja”. Spektakl wielokrotnie prezentowany na dworcach kolejowych i autobusowych w całej Polsce, swoją premierę miał w na dworcu Łódź Fabryczna we wrześniu 2019 roku.

Również „Odyseja” miała być zaprezentowana na żywo – na Union Station w Los Angeles. Niestety te plany również musieliśmy przystosować do pandemicznej rzeczywistości i w rezultacie stworzyliśmy filmową wersję spektaklu. Dzięki uprzejmości dyrektor Los Angeles Dance Festiwal, również możemy zaprezentować tę pracę amerykańskiej publiczności – tłumaczy Tomasz Ciesielski, choreograf „Odysei”.

„Odyseja” opowiada o podróży, o tym, co po drodze. Artyści zapraszają widzów do miejsca, gdzie podróż się rozpoczyna lub kończy. Na dworcach kolejowych – pomiędzy przyjazdami i odjazdami pociągów – wspólnie doświadczają wyprawy w różnych jej momentach: tuż przed “wyjazdu”, w chwili zwątpienia oraz w procesie dojrzewania – rytualnej “śmierci do nowego życia”. Każdy uczestnik otrzymuje zestaw słuchawkowy, który jest bramą do intymnego świata wykreowanego przez performerów, a niedostępnego dla przypadkowych przechodniów. Projekt „Odyseja” to nie tylko przywołanie motywu homerowskiej podróży Odyseusza. To także artystyczna droga od mitologicznego chaosu do poezji kosmosu Kubricka. Spojrzenie w świat, który “wyszedł z formy” rozbudzając w Hamlecie konieczność jego naprawy. To pytanie, czym jest podróż dla współczesnych? Bo choć świat stoi dla nas otworem, to coraz rzadziej wyruszamy w podróż, która nie tylko jest przygodą, ale też ścieżką wewnętrznej przemiany. Dziś możemy polecieć na koniec świata lub nawet zdobyć z wycieczką Mount Everest, ale to nie oznacza, że przekraczamy jakiekolwiek osobiste granice. Doświadczamy jedynie iluzji rytuału przejścia, którą chętnie wzmacniamy epicką relacją w mediach społecznościowych. Istotą podróży jest otrząśnięcie się z młodzieńczych ideałów i odnalezienie sensu życia – swojej Itaki.

To paradoks, gdyż pandemia zmusiła państwa na świecie do podjęcia decyzji o zamknięciu tymczasowo lotów i ograniczyła nam możliwość dosłownego podróżowania, w tym tworzenia „Daleko / Far” i zaprezentowania obu prac na żywo w Los Angeles, ale otworzyła oczy na inne możliwości odbywania podróży i znajdowania innych dróg do realizacji naszych zamierzeń. Te poszukiwania rozwiązań i konsekwentne podążanie do celu też były dla nas niezwykłym doświadczeniem. Możliwość zaprezentowania aż dwóch prac na Los Angeles Dance Festival to dla nas ogromne wyróżnienie i nagrodą za determinację – mówi Joanna Stasina, producentka Teatru Nowszego.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne

Realizacje repertuarowe