EN

25.03.2022, 08:15 Wersja do druku

Łódź. Teatr na wyciągnięcie ręki. Dziś rozpoczyna się 13. odsłona akcji Dotknij Teatru

Na bezpłatne spektakle, warsztaty, wystawę i koncert organizatorzy zapraszają do Szwalni, Fabryki Sztuki, Teatru Lalek Arlekin, na Piotrkowską oraz do Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych.

fot. mat. organizatora

Dotknij Teatru zainauguruje w piątek, 25 marca gościnny spektakl Lubelskiego Teatru Tańca - zainspirowany T.S. Eliotem "W moim początku jest mój kres", według pomysłu i w reżyserii Joanny Lewickiej. Pytając o sens życia, twórcy poruszają się "pomiędzy pamiętaniem i zapominaniem, lękiem i nadzieją", wykorzystując fragmenty poematu "Cztery kwartety". W Fabryce Sztuki (ul. Tymienieckiego 3) wystąpią w piątek Ryszard Kalinowski, Beata Mysiak i Anna Żak. Spektakl rozpocznie się o godz. 19.15.
Dotknij Teatru i mężczyźni w Pasażu Róży

W sobotę, 26 marca w Pasażu Róży zawiśnie wystawa fotograficzna Agnieszki Cytackiej "Męskie. Mądrość kręgu". Stypendystka prezydent Zdanowskiej, autorka "Łodzianek. Atlasu piękna" sięga tym razem do męskich doświadczeń. Zdjęciom towarzyszą teksty - uczestnicy projektu opowiadali, czym jest dla nich męskość, jakie zadania stoją przed współczesnym mężczyzną i jak być wojownikiem bez przemocy.

O godz. 11 w AOIA (ul. Zachodnia 54/56) rozpocznie się warsztat Anny Ciszowskiej i Kuby Adamowskiego (kaskadera i instruktora parkour) zatytułowany "Prawo do teatralnej porażki".

W niedzielę, 27 marca o godz. 10 do AOIA zapraszają Kasia Tercz i Bożka Rydlewska, na warsztaty "Siewcy snów", których finałem będzie performens. Uczestnicy poznają podstawy japońskiego tańca butoh, będą pracować metodą kolażu i pisać intuicyjnie.
O godz. 17 w Fabryce Sztuki będzie można zobaczyć instalację performatywną "Nadzieja - rOzDDZIAŁ otwarty", według koncepcji Luizy Łuszcz-Kujawiak i Natalii Perek. Inspiracją był Kordian Słowackiego.

O godz. 19 w Teatrze Szwalnia (ul. Struga 90) rozpocznie się "Novecento" - inspirowany powieścią Alessandra Baricco spektakl w reż. Marcina Brzozowskiego.

Nadzieja - hasło tegorocznej edycji Dotknij Teatru

- Kiedy je wybieraliśmy z radą programową, czuliśmy, że wiosną 2022 roku będzie można mówić o teatrze wychodzącym z kryzysu popandemicznego. Okazało się, że w tym roku Międzynarodowy Dzień Teatru jest w cieniu wojny - opowiada Anna Ciszowska, dyrektorka Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych. - Teatr jest nadzieją, bo dokonuje się we wspólnocie, w działaniu, które łączy, a nie wyklucza.

Łódzki teatr Rajstropy pokaże w Szwalni spektakl "Otwarte, Gładkie, Białe, Chłodne", a tancerka i choreografka Daria Szymańska zaprasza na premierowe "Cienie wieży" do Fabryki Sztuki. Mateusz Olszewski, który w ubiegłym roku zrealizował w ramach Dotknij Teatru inspirowany historią Katarzyny Dacyszyn spektakl o stalkerze, tym razem przyjrzał się ciężarnym kobietom osadzonym w zakładach karnych (spektakl "Przy nadziei").

Dotknij Teatru. Dzieci i dziewuchy

Dwa teatry instytucjonalne - Pinokio i Arlekin - realizują wspólnie premierę w ramach Dotknij Teatru. Przemysław Jaszczak i Magda Żarnecka zaproszą młodych widzów na "Dzieci i ryby"- lalkowe przedstawienie o prawach dziecka. Otwarta próba generalna już 1 kwietnia w Teatrze Lalek Arlekin. Interesująco zapowiada się również "Dziewucha" Justyny Zar z choreografią Natalii Soboń: "To realizacja nadziei kobiety (człowieka w ogóle) na bycie sobą, na usłyszenie własnego głosu. Na wyjście z zamkniętej klatki własnych przeżyć, która niejednokrotnie jest ciaśniejsza niż zamknięty pandemiczne dom".

Szczegóły na stronie dotknijteatru.pl Zapisy na wszystkie wydarzenia: [email protected].

Tytuł oryginalny

Teatr na wyciągnięcie ręki. W piątek rozpoczyna się trzynasta odsłona akcji Dotknij Teatru

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Łódź” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Izabella Adamczewska

Data publikacji oryginału:

24.03.2022