EN

27.06.2024, 15:03 Wersja do druku

Łódź. Teatr Muzyczny podsumowuje sezon

Emocjonujące widowiska, porywające koncerty, ale i kameralne spotkania z poezją – repertuarowa różnorodność Teatru Muzycznego w Łodzi przyciągnęła w minionym sezonie artystycznym blisko 80 tysięcy osób. Ten czas należał przede wszystkim do znakomicie przyjętej przez publiczność i krytyków premiery musicalu „Dracula”, ale równie szybko znikały bilety na popularne tytuły obecne na afiszu od lat.

dyr. Grażyna Posmykiewicz, fot. Michał Matuszak / mat. teatru

– Za  nami kolejny, bardzo udany sezon. Zrealizowaliśmy wszystkie plany, które sobie założyliśmy. A ostatnia premiera, czyli w pełni autorski musical „Dracula” przeszła nasze najśmielsze oczekiwania, za co bardzo dziękuję wszystkim pracownikom teatru, realizatorom a przede wszystkim widzom, za to że są z nami i doceniają naszą wizję teatru – mówi Grażyna Posmykiewicz, Dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi, świętująca w minionym sezonie jubileusz 45-lecia pracy zawodowej.
 
Musical „Dracula” z muzyką Jakuba Lubowicza do libretta i w reżyserii Jakuba Szydłowskiego wzbudził ciekawość na długo przed premierą, bo prace nad nim trwały blisko dwa lata. Sam spektakl znalazł uznanie publiczności i krytyków, zbierając znakomite recenzje wskazujące: na rozmach realizacyjny, świetnych wykonawców nie tylko głównych ról, ale też pełną przestrzeni i filmową w wyrazie muzykę o nowoczesnym brzmieniu, a jednak w duchu klasycznego musicalu.
 
Atmosferę przed samą premierą podgrzała też wspólna akcja zorganizowana we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi. Jej ambasadorzy – odtwórcy głównych ról w musicalu – w tym tytułowy Dracula – zachęcali do oddawania krwi, a krwiodawcy zyskali możliwość zakupu tańszych biletów na spektakl.
 
– Ale to nie wszystko. Zorganizowaliśmy ponad 130 wydarzeń repertuarowych: spektakli, koncertów czy spotkań w ramach Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi – relacjonuje Grażyna Posmykiewicz. – Bardzo dobrze przyjęta została również ósma edycja festiwalu OFF-Północna, na którą w tym roku zaprosiliśmy dziewięć wydarzeń gościnnych. Z ogromną radością obserwujemy to, że na widowni naszego teatru zasiada coraz więcej młodych, którzy aktywnie chcą doświadczać kultury, doświadczać sztuki, dyskutować o niej – podkreśla i dodaje, że realizację planów teatru mocno wsparli partnerzy: PKO Bank Polski, wspierający Krakowski Salon Poezji oraz Fundacja LodzArte, dzięki której znacząco zwiększyła się pula nagród w Konkursie Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty, będącego częścią festiwalu OFF-Północna.

Na widowni teatru w zakończonym sezonie zasiadło blisko 80 tysięcy widzów. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się również oferta warsztatowa sceny przy Północnej, w ramach której odbyło się ponad 70 warsztatów i lekcji teatralnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych z całego regionu. Ponadto, we współpracy z Teatrem Lalek Arlekin im. H. Ryla w Łodzi, zespół Muzycznego zorganizował tegoroczne spotkanie z cyklu „Checkpoint. Partnerki i Partnerzy Teatroteki Szkolnej”. Pod hasłem: „Warsztat w centrum – o warsztatach do spektakli” zgromadził pedagogów i pedagożki, pracujących w teatrach instytucjonalnych, którzy w codziennej praktyce zajmują się projektowaniem i prowadzeniem warsztatów do spektakli. Teatroteka Szkolna to program prowadzony przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne