EN
3.02.2022, 11:17 Wersja do druku

Łódź. Tadeusz Kozłowski - honorowy pierwszy dyrygent „Wielkiego"

Wybitny artysta. Maestro Tadeusz Kozłowski. objął tytuł Honorowego Pierwszego Dyrygenta Teatru Wielkiego w Łodzi. To podkreślenie wyjątkowych zasług tego mistrza batuty dla łódzkiej opery.

Fot. mat. teatru

Maestro Tadeusz Kozłowski przygotował w Teatrze Wielkim w Łodzi ponad siedemdziesiąt premier - w tym prapremiery polskie takich tytułów, jak: „Echnaton" Philipa Glassa, „Dialogi karmelitanek" Francisa Poulenca, „Gajane" Arama Chaczaturiana, „Adriana Lecouvreur" Francesca Ci-lei, „Kandyd" Leonarda Berns-teina, „Tramwaj zwany pożądaniem" Andre Previna. Zady-rygował olbrzymią liczbą spektakli i koncertów na łódzkiej scenie, był również kilkakrotnie jej dyrektorem artystycznym. W Łodzi się urodził i w łódzkim Teatrze Wielkim debiutował -jeszcze jako student Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie.

- Przyjęcie przez Maestro Tadeusza Kozłowskiego zaproszenia do objęcia tytułu Honorowego Pierwszego Dyrygenta Teatru Wielkiego w Łodzi to dla nas wielka radość, dumai zaszczyt - podkreśla Dariusz Stachura, dyrektor naczelny łódzkiego Teatru Wielkiego. - Przygotował w naszym teatrze wiele wspaniałych, niezapomnianych premier, pragnęliśmy zatem w szczególny sposób docenić i uhonorować mistrza. Niezwykle się cieszę, że jest z nami, w Teatrze Wielkim.

Tadeusz Kozłowski był między innymi pierwszym dyrygentem Macedońskiej Opery Narodowej i Macedońskiej Filharmonii Narodowej w Skopje (w latach 1987-1992), pełnił także funkcję dyrektora artystycznego Teatru Muzycznego w Łodzi, dyrektora artystycznego Opery i Operetki w Krakowie, dyrektora muzycznego Opery Narodowej w Warszawie. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. W repertuarze ma ponad sto trzydzieści pozycji operowych, baletowych i operetkowych. Występował gościnnie w niemal wszystkich krajach Europy oraz w Chinach. W roku 1985 wraz z zespołem łódzkiego Teatru Wielkiego i takimi gwiazdami opery, jak: Maria Chiara, Fiorenza Cossotto, Nunzio Todisco, Ivo Vinco inaugurował działalność odrestaurowanego Teatro Vittorio Emanuele w Mesynie.

Teatr Wielki w Łodzi to jego artystyczny dom. Należy do ulubieńców łódzkiej publiczności, dyrygentów cieszących się najwyższym szacunkiem solistów i muzyków.

W Teatrze Wielkim w najbliższym czasie poprowadzi przedstawienia „Strasznego dworu" Stanisława Moniuszki i „Rigoletta" Giuseppa Verdiego. Przygotowuje również koncertowe wystawienie „Normy" Yincenza Belliniego.

Tytuł oryginalny

Tadeusz Kozłowski - honorowy pierwszy dyrygent „Wielkiego"

Źródło:

POLSKA Dziennik Łódzki Nr 27