Gdyby na świecie zostało tylko jedno drzewo w ogrodzie zamkniętym na klucz i słoik nasion, a dorośli powtarzali „ciężkie czasy, dużo pracy”, nic nie robili, tylko straszyli i ciągle ich nie było, to… to byłaby sytuacja katastroficznie katastrofalna! Jak jej zaradzić, zastanawiają się twórczynie i twórcy „Tajemniczego ogrodu”, którego premiera została zaplanowana na połowę maja.
Za adaptacją zaliczającej się do klasyki literatury dziecięcej książki F.H. Burnett stoją: reżyserka i scenografka Justyna Łagowska oraz dramaturżka Daria Sobik.
– Szukałyśmy tekstu, który będzie kulturowo znaczący i zrozumiały dla kilku pokoleń, a jednocześnie będzie dawał szanse na to, by zająć się bardzo dla nas ważną ekologią i tym, co dzieje się z młodym pokoleniem w kontekście zmiany klimatu – mówi Łagowska.
Poza ponadczasowym przekazem o mocy przyjaźni spektakl, którego akcja toczyć się będzie w 2055 roku, będzie niósł zatem także silne przesłanie ekologiczne – razem z towarzyszącymi mu działaniami edukacyjnymi, będzie mówił o uzdrawiającej mocy kontaktu z naturą i konieczności jej ochrony: tu i teraz.
– Traktujemy ten ogród jako ostatni ogród, o który możemy się zatroszczyć – tłumaczy Daria Sobik i podkreśla: – Rozmawianie z dziećmi o katastrofie klimatycznej w perspektywie globalnej ma niewielką skuteczność; to, że gdzieś na drugim końcu świata wymiera gatunek ma słabszy przekaz, niż rozmowa o przyrodzie za oknem.
Twórczynie i twórcy przywołują w tym kontekście drugi ważny motyw: dzieci bywają osamotnione w konfrontacji z wielkimi problemami świata, takimi jak zmiana klimatu, a są ich świadome bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej: uczestniczą w kulturze medialnej, mają dostęp do informacji, z którymi nie powinny zostawać same.
– W popkulturze dużo jest postaci dzieci-superbohaterów, które ratują świat. Zauważamy przeciążenie tą narracją – opowiada Daria Sobik.
Dlatego na scenie Nowego zostanie wykreowany świat, w którym bohaterka – na początku samotna – znajduje wokół siebie nie tylko rówieśników, ale także dorosłych, którzy są odpowiedzialni i chcą pomagać, i w którym jest miejsce na międzypokoleniowy dialog.
– Przekaz jest prosty – podsumowuje Łagowska. – Przez kontakt z naturą i działając we wspólnocie możemy uratować świat!
Na scenie zobaczymy: Jolantę Jackowską, Marię Gładkowską, Łukasza Gosławskiego, Gracjana Kielara, Macieja Kobielę, Michała Kruka, Halszkę Lehman, Rozalię Rusak, Paulinę Walendziak i gościnnie Antoniego Włosowicza. Za kostiumy odpowiada Konrad Parol, za muzykę i piosenki – Rafał Matuszak, za choreografię – Milena Czarnik.
„Tajemniczy ogród”
Autorka: Frances Hodgson Burnett
Tłumaczenie: Jadwiga Włodarkiewicz
Reżyseria | scenografia | reżyseria światła: Justyna Łagowska
Adaptacja | dramaturgia: Daria Sobik
Kostiumy: Konrad Parol
Muzyka | piosenki: Rafał Matuszak
Choreografia: Milena Czarnik
Występują: Jolanta Jackowska, Maria Gładkowska, Łukasz Gosławski, Gracjan Kielar, Maciej Kobiela,Michał Kruk, Halszka Lehman, Rozalia Rusak, Paulina Walendziak, Antoni Włosowicz (gościnnie)
Premiera: 18 maja 2024, Duża Scena