Dwa poetyckie koncerty rozpoczną Festiwal Łódź Czterech Kultur (FŁ4K). W czwartek na plenerowej scenie Polskiego Radia Łódź wystąpią Mela Koteluk i Kwadrofonik oraz zespół Dagadana – poinformowała rzeczniczka festiwalu Katarzyna Bieńkiewicz.
Rusza kolejna edycja Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Organizatorzy proponują uczestnikom koncerty, spektakle, warsztaty i spacery.
- W maju mieliśmy wątpliwość, czy uda nam się zrealizować chociaż część planów na ten rok. Jeszcze w lipcu okazało się, że ze względu na reżim epidemiologiczny musimy zrezygnować z koncertów dopiętych już niemal na ostatni guzik - powiedziała producentka festiwalu Kamila Golik.
- Ale udało się. Startujemy pełni optymizmu i z wielką radością, że festiwal odbędzie się z udziałem publiczności- dodała Golik. Katarzyna Bieniewicz przypomniała, że podczas imprez obowiązują rygory sanitarne związane z epidemią koronawirusa.
- Uczestnicy FŁ4K będą musieli stosować się do zaostrzonych rygorów: pamiętać o maseczkach, zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk i złożeniu oświadczeń dotyczących stanu zdrowia - przekazała rzeczniczka FŁ4K.
Koncerty festiwalu odbywać się będą na plenerowej scenie Polskiego Radia Łódź (PRŁ). - Słuchacze i widzowie, którzy z powodu ograniczonej liczby miejsc nie będą mogli uczestniczyć w koncertach na żywo wysłuchają radiowych transmisji lub obejrzą koncert w internecie - powiedział w czwartek PAP dyrektor programowy PRŁ Marcin Wąsiewicz.
- Niespodziewanie czas pandemii stworzył okazję do takiej współpracy z festiwalem. Repertuar w tym roku jest wyjątkowo atrakcyjny. Za stronę muzyczną festiwalu odpowiada dziennikarz PRŁ Marcin Tercjak. To jedna z niewielu imprez kulturalnych, które wracają po lockdownie - mówił Wąsiewicz.
Hasło tegorocznej imprezy to: "Przyszłość bez powrotu".
Wieczorem w czwartek na plenerowej scenie PRŁ o godz. 18.30 rozpocznie się koncert grupy Dagadana z utworami z albumu "List do Ciebie" z tekstami Janusza Różewicza, a o 20.00 wystąpią Mela Koteluk i Kwadrofonik, którzy zaprezentują "Astronomię poety. Baczyński".
"Krzysztof Kamil Baczyński i Janusz Różewicz - najstarszy i najmniej znany z trzech braci Różewiczów, ich pierwszy krytyk. Obaj zginęli w 1944 roku: jeden w Warszawie, drugi w Łodzi. Obaj stracili szansę na to, by ich poezja mogła wybrzmiewać dłużej, mocniej i pełniej. Obaj dali świadectwo niezwykłej wrażliwości na słowo, zaklęte w nim emocje i piękno otaczającego świata" - napisali w zaproszeniu organizatorzy. Tak jak inne imprezy FŁ4K, czwartkowy koncert będzie transmitowany i retransmitowany przez PRŁ.
Tegoroczna edycja Festiwalu Łódź Czterech Kultur to także m.in.: piątkowy koncert Niklasa Paschburga w studiu koncertowym PRŁ im. Henryka Debicha . W utworach z płyt "Oceanic" i "Svalbard" niemiecki multiinstrumentalista łączy muzykę neoklasyczną, ambientową i elektroniczną.
W sobotę na scenie plenerowej PRŁ wystąpi duet Karaś/Rogucki, łączący dwie odmienne wrażliwości i dwie metryki. Fani usłyszą m.in. "Motoryzacyjno-katastroficzne erotyki" z płyty "Ostatni bastion romantyzmu".
A w niedzielę, 6 września koncert w wykonaniu wykładowców i studentów Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Łodzi w studiu im. H. Debicha w Polskim Radiu Łódź i posłuchać na jego antenie oraz obejrzeć w mediach społecznościowych.
Organizatorzy przygotowani również wiele wydarzeń teatralnych. Więcej na stronie www.4kultury.pl
Festiwal Łódź Czterech Kultur organizowany jest od 2010 roku i nawiązuje do, wymyślonego przez nieżyjącego już Witolda Knychalskiego, Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, który odbywał się od 2002 do 2009 roku.
Nazwa związana jest z dziedzictwem Łodzi i wpływu na rozwój miasta kultur ludzi współtworzących miasto. Chodzi o Polaków, Żydów, Rosjan i Niemców.