EN
10.09.2021, 09:55 Wersja do druku

Łódź. Rozpoczyna się Festiwal Łódź Czterech Kultur

Koncert w ogrodzie Radia Łódź rozpocznie w piątek Festiwal Łódź Czterech Kultur, który w tym roku odbywa się od hasłem "Przyszłość TERAZ". Poza występami m.in. Smolika i Keva Foxa w programie znalazły się cztery premiery teatralne oraz plenerowa wystawa "Wolne miejsce".

fot. mat. organizatora

Jak poinformowała rzeczniczka festiwalu Justyna Tomaszewska, w ostatniej chwili w programie imprezy nastąpiły zmiany i do grona artystów, których będzie można zobaczyć na łódzkich scenach, dołączyli Smolik i Kev Fox oraz Krzysztof Zalewski.

"W koncercie polsko-brytyjskiego duetu gościnnie wystąpią także John Porter i zespół BOKKA. Uczestnicy koncertu otwarcia w ogrodzie Radia Łódź spotkają się również z Patrykiem Pietrzakiem i zespołem Muchy. Ze względu na trwającą pandemię Covid-19 z przyjazdu musiała zrezygnować izraelska multiinstrumentalistka Keren Tannenbaum. Nagrodzony w tym roku czterema Fryderykami za najnowszy album "Zabawa" Krzysztof Zalewski zaśpiewa natomiast w piątek 17 września na rynku Manufaktury" - podała Tomaszewska.

Kurator części muzycznej Festiwalu Marcin Tercjak jest współautorem - obok Mirona Zajferta i Tomasza Pokrzywińskiego - widowiska "Muzyka Ksiąg Jakubowych", inspirowanego epickim dziełem Olgi Tokarczuk. W sobotę w kościele św. Mateusza zaprezentują je m.in. kompozytorka i śpiewaczka Agata Zubel, trio Bastarda i Lutosławski Quartet. Będzie to połączenie klasyki, np. Haydna i Mozarta z oryginalnymi kompozycjami czerpiącymi z muzyki żydowskiej, turecko-bałkańskich klimatów, mołdawskich i ukraińskich obrzędów ludowych.

W piątek 17 września o godz. 19 na rynku Manufaktury odbędzie się koncert Krzysztofa Zalewskiego, natomiast o 21 w Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki będzie można posłuchać białoruskiego zespołu Super Besse i niemieckiej alternatywnej grupy The Notwist.

Słuchaczy w każdym wieku organizatorzy zapraszają w sobotę 18 września do Parku Ocalałych na międzypokoleniowy piknik z udziałem Majki Jeżowskiej i zespołu Dicanda. Tego samego dnia wieczorem, na zakończenie Festiwalu, w Klubie Konkret wystąpi charyzmatyczna gwiazda ukraińskiego hip-hopu alyona alyona, a po niej Konstanty Usenko z setem DJ-skim.

Z kolei sekcja teatralna festiwalu to cztery premierowe spektakle, przy czym trzy z nich realizowane będą we współpracy z łódzkimi instytucjami kultury. Jako pierwsze - w sobotę - zaprezentowane zostanie widowisko Teatru Lalek Arlekin im. Henryka Ryla "Król Bawełny" w reż. Arkadiusza Buszki, poświęcone postaci Karola Scheiblera.

"Premiera odbędzie się w hali Fuzji, czyli w fabryce, która niegdyś należała do rodziny Scheiblerów - bardzo ważnej dla łódzkiej historii, kultury i biznesu. Z kolei 12 września pokazany zostanie spektakl +Debil+, w mojej reżyserii, który powstał w koprodukcji z krakowskim Teatrem im. Słowackiego. Tekst tej sztuki, autorstwa Maliny Prześlugi, został uhonorowany Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną 2020" - zaznaczył kurator sekcji teatralnej FŁ4K Piotr Ratajczak.

Na 15 i 16 września zaplanowano dwa premierowe pokazy "Powrotu Odysa" w reż. Tomasza Kaczorowskiego. Spektakl wprowadza ponad stuletni dramat Stanisława Wyspiańskiego w otaczającą nas rzeczywistość. Poza tym FŁ4K wespół z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka zaprezentują sztukę na motywach "Ludowej Historii Polski" Adama Leszczyńskiego.

Wydarzeniem towarzyszącym będą dwa spektakle "Kto nie ma nic, ten może wszystko" w kolektywnej reżyserii studentek i studentów Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie na scenie Teatru Nowego.

Od początku września na billboardach i citylightach w całym mieście można oglądać wystawę "Wolne miejsce", przygotowaną przez kuratorkę sekcji sztuk wizualnych Agnieszkę Zawadowską, Annę Łazar i Monikę Rudaś-Grodzką. Wśród autorów prac, które będą eksponowane do 15 września, są m.in. Katarzyna Kozyra, Kobas Laksa, Magdalena i Maksymilian Rigamonti oraz Jacqueline Sobiszewski.

Odbywający się w Łodzi po raz 20. festiwal jest kontynuacją Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, zorganizowanego po raz pierwszy w 2002 roku. Jego organizatorem jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Na budżet tegorocznej edycji składa się m.in. dofinansowanie Urzędu Miasta Łodzi i dotacja pozyskana w ramach Programów Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Źródło:

Materiał własny