EN

26.11.2020, 08:16 Wersja do druku

Łódź. Radio Lutnia powraca w grudniu

Subiektywne listy przebojów, Mikołajkowe słuchowisko, programy edukacyjne, historia musicalu w pigułce i dźwiękowe wyprawy za kulisy. Teatr Muzyczny w Łodzi znalazł swój sposób na kontakt z publicznością w czasie pandemii i w grudniu ponownie zagości w radioodbiornikach łodzian. Radio Lutnia rozpocznie nadawanie w sobotę 5 grudnia.  

Łukasz Zachwieja - pomysłodawca i główny realizator radia

– Stworzyliśmy Radio Lutnia, z okazji jubileuszu 75-lecia Teatru, ale też po to, by dać naszej publiczności możliwość kontaktu z teatrem. Teraz wracamy, z jeszcze szerszym programem.– mówi Grażyna Posmykiewicz, dyrektor teatru i dodaje, że uruchomienie stacji było możliwe dzięki zaangażowaniu pracowników, artystów związanych ze sceną, a przede wszystkim Łukasza Zachwiei, wieloletniego realizatora dźwięku teatru i pomysłodawcy radiowej rozgłośni.
Radio Lutnia nadawać będzie w grudniowe wtorki o g. 7.30 i w dwa piątki – 11 i 18 grudnia o g.14.30 – tak, by dotrzeć również do osób, słuchających radia w samochodzie.
Teatralni radiowcy przygotowali też Mikołajkowe propozycje na pierwszy weekend grudnia. W sobotę od g. 8.00 na częstotliwości 90,8 wyemitowane zostaną wszystkie audycje, zarejestrowane w październiku, gdy rozgłośnia debiutowała w eterze. Z kolei niedziela, 6 grudnia, najpierw (od g. 10.00) należeć będzie do najmłodszych, za sprawą Mikołajkowego słuchowiska i warsztatów, takich jak gimnastyka buzi i języka. Później zaś na prezent mogą liczyć miłośnicy pięknej muzyki w wykonaniu artystów sceny przy Północnej, ponieważ wyemitowany zostanie materiał z płyty „Znasz-li ten kraj” z pieśniami Stanisława Moniuszki, opracowanymi i zaaranżowanymi przez Andrzeja Żylisa na potrzeby widowiska w reżyserii Pawła Kruka.
W ramówce Radia Lutnia nie zabraknie rozmów, utworów z repertuaru Teatru Muzycznego, spotkań z artystami i zakulisowych anegdot. Będzie też miejsce dla innej muzyki – w ramach subiektywnych list przebojów, przygotowanych przez pracowników teatru, czy w cyklu „Historia musicalu w pigułce”.
– Zwrócimy też uwagę na to, jak ważne w teatrze muzycznym jest słowo. Opowiemy o roli samego tekstu i o trudnościach, z jakimi mierzy się tłumacz, gdy musicalowy anglojęzyczny szlagier przekłada na język polski – zapowiada Anna Korzon-Wnukowska z Teatru Muzycznego w Łodzi, współautorka radiowej ramówki.
Nowością w grudniowym programie będzie też to, że Teatr Muzyczny podzieli się obecnością w eterze z innymi teatrami. W ramach pasma „Halo, halo – co u Was słychać?” przedstawiciele łódzkich scen opowiedzą o tym, co się u nich dzieje.
W radiowych audycjach ponownie usłyszeć będzie można dyrektorów Grażynę Posmykiewicz i Jakuba Szydłowskiego czy Krzysztofa Wawrzyniaka – asystenta reżysera i kierownika artystycznego Festiwalu OFF-Północna.  Warsztaty teatralne prowadzą dla słuchaczy edukatorzy projektu O-Twórz Teatr.
Radia Lutnia w swoich radioodbiornikach słuchać mogą mieszkańcy Łodzi, ale rozgłośnia nadaje też w internecie. Rozgłośnia radiowa korzysta z pozwolenia na nadawanie okazjonalne, które wygaśnie 3 stycznia.

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

26.11.2020