Po czterdziestu latach „Dziady” wracają na łódzką scenę. Premiera 11 marca.
Dzikie, nowoczesne i poetyckie – takie będą „Dziady” Adama Mickiewicza w adaptacji i reżyserii Adama Sroki.
Po niemal czterdziestu latach łódzka publiczność zobaczy na rodzimej scenie I, II i IV część arcydramatu narodowego wieszcza.
Premiera 11 marca o 19.00 na Dużej Scenie Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi.
Mierzyli się z nim najwybitniejsi twórcy polskiego teatru. Stanisław Wyspiański, Leon Schiller, Jerzy Grotowski, Kazimierz Dejmek, Konrad Swinarski, by wymienić tylko tych pięciu z licznej grupy znakomitych artystów, którzy odkryli w tekście Mickiewicza sensy istotne dla zrozumienia otaczającego ich świata.
Wyrastające z doświadczenia rozbiorów Polski, wyrażające je w niezwykle nośnej artystycznej formie, „Dziady” to także opowieść o człowieku. Jego namiętnościach, zwątpieniach, duszy, utarczkach ze światem i sobą samym.
– „Młode Dziady” czyli część I, II i IV opowiadają o grupie idealistów, o ‘’młodych czarodziejach’’. Jeden z nich, Gustaw, przeżywa na nowo swoją miłość absolutną już po śmierci, bo zbuntował się przeciwko życiu i światu – zapowiada Adam Sroka, reżyser przedstawienia. – Zapraszamy widzów do tej podróży duchowej z niezwykłym Gustawem – marzycielem, artystą.
Główną rolę w spektaklu zagra Ksawery Szlenkier, aktor znany szerokiej publiczności ze światowego hitu Netflixa – serialu „Into the Night” („Kierunek: Noc”) w reżyserii Jasona George’a,
który odpowiada między innymi za serial „Narcos”. Na scenie zobaczymy także Dorotę Kiełkowicz, Annę Sarnę, ,Roberta Latuska Radosława Osypiuka, Karola Puciatego, Andrzeja Wichrowskiego, Marcina Włodarskiego oraz gościnnie Aleksandrę Posielężną, Elizę Sondaj, Szymona Rzącę i debiutujące studentki łódzkiej Szkoły Filmowej Sarę Lityńską i Klaudię Kuźmińską.
Chociaż w 2023 roku mija aż dwieście lat od napisania przez Mickiewicza drugiej i czwartej części „Dziadów”, tekst nadal jest aktualny i nieustannie reinterpretowany. Sroka w swoim odczytaniu osadził akcję w głowie głównego bohatera kreując tym samym swoisty teatr wyobraźni. Dramat zyskał dźwiękowo-muzyczny wymiar, a jego bohaterowie osadzeni zostali we współczesności, co podkreśli nowoczesna scenografia i kostiumy zaprojektowane przez Magdalenę Kut. W spektaklu nie zabraknie także muzyki skomponowanej przez Marcina Pospieszalskiego.
Co ciekawe, w następnym sezonie teatralnym Adam Sroka ma wyreżyserować III część Dziadów.
– III część tego dramatu, najbardziej znana, wymaga osobnego potraktowania, dlatego też postanowiliśmy, że powstanie drugi spektakl, który idealnie wpisze się w nadchodzący jubileusz 135-lecia naszej sceny – mówi Michał Chorosiński, dyrektor Teatru.
„Dziady” cz. I, II i IV w reżyserii Adama Sroki premierowo już 11 marca o godzinie 19.00. Kolejne spektakle 12, 14 marca i 20, 21, 23 kwietnia także o godzinie 19.00. Bilety dostępne w kasie i na stronie Teatru.
„Dziady” cz. I, II i IV
autor: Adam Mickiewicz
adaptacja i reżyseria: Adam Sroka
scenografia i kostiumy: Magdalena Kut
muzyka: Marcin Pospieszalski
asystent reżysera: Robert Latusek
inspicjent, sufler: Anna Królikowska
O B S A D A
Upiór, Ktoś - Dorota Kiełkowicz
Dziewczyna II, Zosia - Aleksandra Posielężna (gościnnie)
Dziewczyna I, Sowa - Anna Sarna
Pasterka - Eliza Sondaj (gościnnie)
Ksiądz - Robert Latusek
Guślarz - Radosław Osypiuk
Młodzieniec II, Aniołek - Karol Puciaty
Młodzieniec I, Kruk - Szymon Rząca (gościnnie)
Gustaw, Pustelnik - Ksawery Szlenkier (gościnnie)
Starzec - Andrzej Wichrowski
Mężczyzna, Widmo Pana - Marcin Włodarski
oraz
Młoda Dziewczyna I - Sara Lityńska
(gościnnie - PWSFTviT)
Młoda Dziewczyna II - Klaudia Kuźmińska
(gościnnie - PWSFTviT)