EN

30.11.2023, 14:06 Wersja do druku

Łódź. Premiera „Księgi dżungli” w Teatrze Pinokio

Uwspółcześnioną adaptację „Księgi dżungli" Rudyarda Kiplinga przygotowuje Teatr Pinokio w Łodzi. Premiera w sobotę 2 grudnia.

fot. mat. teatru

„Księga dżungli", zbiór opowiadań autorstwa angielskiego pisarza i noblisty Rudyarda Kiplinga, doczekała się licznych adaptacji i ekranizacji, z najbardziej znaną, Disneyowską, na czele. Pełną przygód historię chłopca wychowywanego przez wilki, Mowgliego, oraz jego przyjaciół - czarnej pantery Bagheery i niedźwiedzia Baloo zna więc niemal każdy. Teatr Pinokio zaproponuje jednak świeże spojrzenie na tę opowieść.

Anna Rozmianiec, reżyserka, autorka adaptacji, odpowiedzialna również za ruch sceniczny w spektaklu, pragnie, by spektakl prowokował do refleksji nad poszukiwaniem tożsamości i zmaganiem się ze sobą samym.

- Pokażemy Mowgliego zaplątanego w tytułowym gąszczu dżungli, będącej nie tylko zewnętrznym światem, w którym spotyka on różnych bohaterów, ale też tym wewnętrznym, gdzie trzeba zmierzyć się z Szir Kanem - tygrysem, którego chłopiec hoduje w sobie. A przecież każdy z nas ma w sobie takiego tygrysa - lęki, strachy oczekiwania innych wobec nas, i te, które mamy sami wobec siebie. Jest to też opowieść
O przynależności, o tym, czym właściwie jest rodzina i czy urodzenie nas określa - wyjaśnia artystka i zapewnia, że w widowisku zarówno dzieci, jak i dorośli odnajdą pretekst do rozmowy o tym, jak widzą nas inni i jak możemy walczyć z własnymi lękami czy niedoskonałościami.

Anna Rozmianiec przypomina zarazem, że akcja „Księgi dżungli" rozgrywa się w Indiach w okresie kolonialnym.

- To był bardzo ciężki czas dla mieszkańców Indii i zależy mi, żeby ten kontekst również wybrzmiał, ponieważ często o tym zapominamy - podkreśla reżyserka spektaklu. - Koloryt Indii jest dla mnie istotny, pragnę zatem zwrócić uwagę na ten dramatyczny okres, który koresponduje z tym, co obecnie dzieje się na świecie.

Projekt lalki Mowgliego, aktorskie maski i scenografię do przedstawienia stworzyła Olga Ryl-Krystianowska. Z kolei warstwa muzyczna „Księgi dżungli" to dzieło Roberta Łuczaka, a teksty piosenek napisała Aga Jun. W obsadzie znaleźli się: Łukasz Batko, Krzysztof Ciesielski, Małgorzata Krawczenko, Piotr Osak, Piotr Pasek, Anna Sztuder-Mieszek, Paweł Pacyna i Ewa Wróblewska.

- Spektakl jest tak pomyślany, że gramy po kilka postaci - mówi Paweł Pacyna. - To fantastyczne zadanie i dzięki temu miałem okazję spojrzeć na tę historię z różnych punktów widzenia, także poprzez bohaterów, z których postawą nie do końca się zgadzam. To zarazem otwiera głowę, pokazując, że każdy trochę racji ma. Nasze przedstawienie jest wielowarstwowe, znajdziemy tu między innymi opowieść o wkraczaniu w dorosłość, ale zachowujemy wszystkie elementy przygodowe, które powinny być atrakcją dla młodych widzów.

Zmiany postaci dokonywane przez aktorów na scenie bywają bardzo wymagające - na przykład Ewa Wróblewska gra Wilczycę, by za chwilę przeobrazić się w Małpę.

- Mam na to trzy sekundy, więc tak naprawdę zmiana odbywa się na jednym oddechu - przyznaje aktorka. - Nie jest to łatwe, tak technicznie, jak psychicznie, ale na tym polega piękno naszego zawodu.

Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę 2 grudnia od godziny 17 na Dużej Scenie Teatru Pinokio (ul. Sienkiewicza 75/77). Kolejne prezentacje zaplanowano na 3,5,6 i 7 grudnia. Przedstawienie przeznaczone jest dla widzów od dziewiątego roku życia, a bilety można kupować za pośrednictwem strony www.teatrpinokio.pl i w kasie instytucji.

„Księga dżungli" to spektakl zrealizowany w ramach zadania „Teatr Otwartej Formy: Dalecy-Bliscy. Wydarzenia otwarcia nowej siedziby Teatru Pinokio w Łodzi", w ramach którego powstały również spektakle „Ciepłe pszczoły, zimne jelenie, czyli jak pozbyć się dzieci" oraz „Zamieniam się w słuch".

Tytuł oryginalny

Premiera „Księgi dżungli w łódzkim Teatrze Pinokio

Źródło:

„Dziennik Łódzki” nr 278