EN

20.08.2024, 14:25 Wersja do druku

Łódź. Premiera „Ciała dziewczyny" otworzy Festiwal Teatru Niezbędnego w Nowym

Łódzki Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka przygotowuje się do prapremiery inspirowanego prozą Annie Ernaux spektaklu "Ciało dziewczyny". Otworzy on organizowany po raz pierwszy Festiwal Teatru Niezbędnego. Odbywające się od 25 do 27 października wydarzenia będą skupione wokół terapeutycznej roli teatru.

fot. proj. Ola Jasionowska

W Teatrze Nowym w Łodzi trwają próby do "Ciała dziewczyny" - będzie to prapremiera inspirowanego prozą Annie Ernaux przedstawienia, które autorka tekstu Daria Sobik i reżyserka Pamela Leończyk określają jako "fantazja na temat pamięci kobiety spoglądającej w przeszłość przez pryzmat ciała".

Widz zobaczy na scenie zderzenie dwóch perspektyw - eksplorującej swoją seksualność dziewczyny i dojrzałej kobiety, która próbuje dociec prawdy na temat dawnych przeżyć. Jej powrót do prowincjonalnego miasteczka staje się okazją do rekonstrukcji pamięci o chwilach dorastania, która mogłaby być pamięcią każdej kobiety; przywołuje obrazy chwil, kiedy – jak mówi Daria Sobik – pierwsza miłość wydawała się ostatnią, kiedy budziło się pożądanie i kiedy miało się ochotę wykrzyczeć swoje potrzeby całemu światu, ale zwykle nie wypadało.

Obsada spektaklu - Jolanta Jackowska, Gracjan Kielar, Maciej Kobiela, Halszka Lehman i Rozalia Rusak - jest zróżnicowana pod względem wieku i płci. Według Darii Sobik bardzo wzbogaca to perspektywę.

"Znaleźliśmy dużo wspólnych opowieści o wstydzie i namiętności. Jednym z łączników jest to, że mimo różnicy wieku żadne z nas nie doświadczyło nowoczesnej edukacji seksualnej; to rodzi humorystyczne sytuacje, które dają jasność wspomnieniom" - podkreśliła.

Realizatorzy uprzedzają, że spektakl jest przeznaczony wyłącznie dla widzów dorosłych. Daria Sobik zastrzegła jednak, że na scenie nie będą poruszane problemy traum związanych z pierwszymi doświadczeniami.

"Te tematy mocno eksploruje już współczesna fala feminizmu i ruch #metoo. Sięgamy natomiast do bardzo intymnych doświadczeń, sfer tabuizowanych. Zmagamy się ze stereotypami dotyczącymi kobiecej seksualności, która często jest ukrywana albo przeinaczana. Chcemy spojrzeć zarówno na jej piękną część, jak i na tę naturalistyczną" - dodała.

Za scenografię i kostiumy odpowiada Magdalena Mucha, za muzykę - Magdalena Sowul. Producentką spektaklu jest Kamila Golik. Premiera na Małej Scenie Teatru Nowego zaplanowana jest na 25 października, w pierwszym dniu nowego wydarzenia w Nowym - trzydniowego Festiwalu Teatru Niezbędnego, który według organizatorów ma być okazją do eksplorowania terapeutycznej, więziotwórczej i oczyszczającej roli teatru. Na pierwszą edycję oprócz spektakli złożą się spotkania z twórczyniami i twórcami, warsztaty i rozmowy przy muzyce.

Tegoroczny Festiwal Teatru Niezbędnego przybliży łódzkim widzom spektakle, których wspólnym mianownikiem jest odnajdowanie i lepsze rozumienie siebie, ludzi i świata, który nas otacza. Zobaczą m.in. "Mleko w tubce" kolektywu Analog – opowiedzianą przez Agatę Biziuk-Brajczewską sentymentalną historię dorastania w latach 90., ze wszystkimi absurdami tego czasu. Z kolei wątki funkcjonowania w społeczeństwie dojrzewającym do wolności porusza też "Chamstwo" duetu Agnieszki Jakimiak i Mateusza Atmana – anarchistyczny spektakl zrealizowany we Wrocławskim Teatrze Współczesnym w kontrze do ponurej podróży w przeszłość opisanej w antropologicznym eseju Kacpra Pobłockiego o tym samym tytule. Na Małej Scenie kolektyw Teraz Poliż & Monika Balińska pokażą spisany przez Sylwię Chutnik, Olgę Ciężkowską i zespół aktorski "Lesbian Sunset", inspirowany historią najprawdopodobniej pierwszego w historii Polski nieoficjalnego zjazdu lesbijek w Mielnie w 1987 roku.

Festiwal otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Spektakl łódzkiego Teatru Nowego, który go otworzy, otrzymał dodatkowe dofinansowanie ze środków Miasta Łodzi.

Źródło:

PAP