EN

10.01.2025, 16:23 Wersja do druku

Łódź. Pożegnanie Mirosławy Marcheluk – w sobotę

Pożegnanie aktorki filmowej i teatralnej Mirosławy Marcheluk w Łodzi odbędzie się w sobotę o godz.15 na mszy świętej w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus przy ulicy Sienkiewicza 60 - poinformował w piątek portal FILMPOLSKI.pl.

mat. Filmu Polskiego

Jak wyjaśniono, uroczystość będzie transmitowana na stronie: www.lodz.jezuici.pl.

"W Białymstoku, w sobotę 18 stycznia o godz. 11 w kościele św. Wojciecha przy ul. Warszawskiej 46a mszą świętą rozpoczną się uroczystości pogrzebowe, po czym prochy Mirosławy Marcheluk zostaną złożone na Cmentarzu Farnym przy ul. Władysława Raginisa" - czytamy w informacji na portalu.

Mirosława Marcheluk, aktorka teatralna i filmowa, wykładowca Wydziału Aktorskiego łódzkiej "Filmówki", a także była dyrektor Teatru Nowego w Łodzi, zmarła 7 stycznia w wieku 86 lat. Informację o śmierci aktorki w rozmowie z Radiem Łódź potwierdził jej mąż - Ryszard Mróz.

O śmierci Mirosławy Marcheluk poinformował też we wtorek portal FILMPOLSKI.pl, pisząc: "zmarła znakomita aktorka, absolwentka PWSTiF w Łodzi i wieloletnia wykładowczyni Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej, dyrektorka łódzkiego Teatru Nowego".

Mirosława Marcheluk urodziła się 11 marca 1939 r. w Białymstoku. W 1960 r. ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi. Już w 1958 r. zadebiutowała na ekranie (choć nie wymieniona w czołówce) rolą gościa weselnego w filmie "Noc poślubna" u boku m.in. Ignacego Gogolewskiego, Mieczysława Voita i Leonarda Pietraszaka.

Od 1960 do 1962 r. występowała na deskach Teatru Ziemi Opolskiej, a później była związana z łódzkimi scenami teatralnymi. Łącznie zagrała ponad sto ról w teatrze i Teatrze Telewizji. Była też pedagogiem, ucząc aktorstwa w łódzkiej szkole filmowej.

W latach 1990-93 pełniła obowiązki dyrektora Teatru Nowego w Łodzi, a w latach 2009-10 była zastępca dyrektora ds. artystycznych.

Jak podaje portal FILMPOLSKI.pl, Mirosława Marcheluk w 1981 r. znalazła się w obsadzie filmu "Wahadełko" Filipa Bajona i "stworzyła pamiętną kreację Anieli, siostry głównego bohatera. Kreacja ta została wyróżniona Nagrodą za rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku".

Aktorka zagrała w kilku innych obrazach Filipa Bajona, m.in. w "Magnacie" (1986), "Balu na dworcu w Koluszkach" (1989), w "Seksmisji" Juliusza Machulskiego, "Wodzireju" i "Bohaterze roku" Feliksa Falka, "Niedzielnych igraszkach" Roberta Glińskiego, czy "Pokuszeniu" w reżyserii Barbary Sass.

Zagrała też w serialach telewizyjnych ("Ucieczka z miejsc ukochanych", "Komediantka", "Kanclerz". Ostatni raz pojawiła się na ekranie w jednym z odcinków serialu "Belfer III" (2023).

W 2004 r. otrzymała nagrodę prezydenta Łodzi z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru za role Gertrudy w "Hamlecie" Shakespeare'a i Siostry Przełożonej w "Chłopcach" Grochowiaka w Teatrze Nowym w Łodzi. W 2008 r. uhonorowano ją odznaką "Za Zasługi dla Miasta Łodzi".(PAP)

Źródło:

PAP