EN
3.12.2022, 14:14 Wersja do druku

Łódź. Powrót Radia Lutnia i premiery w Teatrze Muzycznym

Teatralna rozgłośnia - Radio Lutnia, która powstała z okazji jubileuszu 75-lecia Teatru Muzycznego w Łodzi – w niedzielę powróci do nadawania programów. Z kolei na scenie w grudniu zaplanowano kilka premierowych koncertów.

"Koniec roku będzie dla nas niezwykle intensywny i bardzo nas to cieszy, bo będziemy mieć wiele okazji do spotkania z publicznością. Naszych przyjaciół, którym nie uda się dotrzeć w grudniu do teatru na koncerty i spektakle, zapraszamy do słuchania nas w domu, bo powraca Radio Lutnia" - zapowiedziała dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi Grażyna Posmykiewicz.

Radiowa rozgłośnia, której działalność zainaugurowano w czasie pandemii, do nadawania wróci w niedzielę o godz. 8. Na częstotliwości 90,8 FM oraz w internecie będzie można poznać zakulisowe newsy z Teatru Muzycznego, wysłuchać przedstawień wystawianych na scenie oraz posłuchać rozmów o życiu kulturalnym Łodzi.

W ramówce są m.in. "Qulturalne środy", które wypełnią m.in. serwisy informacyjne czy Łódzki Subiektywny Kalendarz Kulturalny. Na antenie pojawią się także spotkania z edukatorami projektu "O-Twórz Teatr" oraz autorska audycja Marcina Zawady - "Mówisz i grasz".

W Mikołajki będzie można posłuchać Świątecznej Listy Przebojów dla dzieci oraz spektaklu "Tadek na tropach Minotaura" stworzonego z myślą o młodych widzach zafascynowanych mitologią grecką lub tych, którzy dopiero chcą ją poznać.

W Wigilię o godzinie 16.45 zaplanowano retransmisję Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi pt. "Boże Narodzenie Poetów", a od 18.30 wybrzmią najpiękniejsze kolędy i pastorałki. Z kolei w Sylwestra na antenie usłyszeć będzie można specjalne wydanie "Mówisz i grasz". Tradycją ostatniej audycji w roku jest także podsumowanie tego, co działo się przez ostatnie 12 miesięcy, a także transmisja koncertu sylwestrowo-noworocznego w Teatrze Muzycznym.

W najbliższym czasie dużo będzie też działo się na scenie. W ramach cyklu niedzielnych kameralnych koncertów 11 grudnia zaplanowano koncert "Kobieta, czyli fraszka muzyczna w obronie mężczyzn". Wypełnią go utwory m.in. z opery "Czarodziejski flet" Mozarta, operetki "Księżniczka czardasza" Kalmana, musicalu "Skrzypek na dachu" Bocka i przeboje Kabaretu Starszych Panów w wykonaniu Agnieszki Gabrysiak i Szymona Jędrucha.

Tydzień później, 18 grudnia odbędzie się trzecia odsłona Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi, zatytułowana "Boże Narodzenie Poetów". Goście usłyszą wiersze w interpretacji młodych, debiutujących aktorów: Karoliny Bednarek i Bartosza Cwalińskiego.

Z kolei koncert sylwestrowo-noworoczny ma być wejść w nowy rok w wielkim filmowym stylu. "Stawka większa niż życie", "Vabank", "Batman", "Grease" i "Footloose" - soliści, Orkiestra Teatru Muzycznego w Łodzi oraz goście wykonają znane utwory w aranżacjach i pod batutą Daniela Nosewicza. W przerwie przewidziany jest noworoczny toast.

Źródło:

PAP