EN

11.12.2023, 10:43 Wersja do druku

Łódź. Otwarte czytania performatywne / Pracownia Dramaturgiczna w Teatrze Nowym

W Teatrze Nowym pod hasłem „Autofikcje/Autobiografie” trwa kolejna odsłona projektu „Nowy i Młodzi”, realizowana we współpracy z Pracownią Dramaturgiczną krakowskiej AST. Podczas tygodniowych warsztatów troje studentów przygotuje otwarte dla publiczności czytania performatywne, oparte o własne teksty.

fot. mat. organizatora

Pracownia Dramaturgiczna to rodzaj naukowo-artystycznego think-tanku, założonego w 2016 roku na Wydziale Reżyserii i Dramaturgii Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Jest przestrzenią badania możliwości rozwoju dramaturgii w ramach struktur uczelnianych i instytucjonalnych, refleksji nad specyfiką roli dramaturga w polskim teatrze, monitorowania dramaturgicznego wrzenia, wyłapywania nowych impulsów, prądów i tendencji oraz poszukiwania strategii alternatywnych. Studenci i studentki sprawdzają w jej ramach potencjał pracy kolektywnej i szukają przestrzeni dotychczas niedostatecznie eksplorowanych w działaniach teatralnych.

13 grudnia o godz. 18.00, w ramach otwartych dla publiczności pokazów, widzki i widzowie będą mogli wziąć udział w trzech czytaniach performatywnych.


Tekst „bez tytułu” Weroniki Zajkowskiej będzie konfrontacją z historią życia babki autorki. Zajkowska zderza w nim swoje wyobrażenia z rzeczywistością, przeszłość z domniemaną przyszłością; „to, co mogłoby się wydarzyć, gdyby babcia zechciała sama siebie napisać”. W czytaniu wezmą udział: Maria Gładkowska, Adam Mortas, Rozalia Rusak i Damian Sosnowski.

Autorka jest studentką III roku AST, ukończyła też studia na wydziale Artes Liberales na UW oraz na wydziale aktorstwa teatru lalek w AT. Była asystentką Anny Smolar przy spektaklu „Joga” w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie oraz Michała Zadary przy spektaklu dyplomowym „Oresteia” w AST w Krakowie zrealizowanym metodą SCRUM. Jako dramaturżka zadebiutowała w spektaklu „Cisza” w reżyserii Michała Zadary.

„Parezja/Powtórzenie” Piotra Sędkowskiego jest zapisem procesu wydobywania traumatycznych zdarzeń z historii rodziny autora, które mogą mieć bezpośredni wpływ na jego życie w teraźniejszości. To próba zderzenia osobistego wyznania i zdobytej wiedzy, pogodzenia ich oraz oswojenia; to także próba zobaczenia, jak wielkie zdarzenia dziejowe przenoszą się i konstytuują osobowość współczesnej jednostki. Jakimi drogami przepływa post-trauma? Jakiego człowieka tworzy? Czy można ją wyartykułować i opanować? W czytaniu wystąpią: Gracjan Kielar, Malwina Jelistratow, Łukasz Gosławski, Jolanta Jackowska i Paweł Audykowski.

Autor jest aktorem, pianistą i reżyserem – studiował grę na fortepianie na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i w Birmingham Conservatoire, aktorstwo w Rose Bruford College w Londynie i Akademii Teatralnej w Warszawie. Aktualnie studiuje na III roku WRD krakowskiej AST na specjalności reżyseria dramatu. Występował w London Bargehouse, Oxford Arts Centre, Nowym Teatrze w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Stratford Circus i innych.

„Przeminęło Krzysiek z wiatrem” to projekt Krzysztofa Zyguckiego, skoncentrowany wokół listu, który autor napisał w wieku 18 lat do samego siebie, lat 28. Miał go otworzyć po 10 latach. Na scenie rekonstruuje swojego sobowtóra, tak jak pamiętał siebie 18-letniego, i próbuje przypomnieć sobie, o czym wtedy myślał, kim był i co mógł zapisać w liście. Spotkanie dwóch Krzyśków jest wersją rozmowy, którą mogliby ze sobą przeprowadzić, jeśli to spotkanie byłoby możliwe. W czytaniu wystąpi Antoni Włosowicz.

Krzysztof Zygucki jest studentem III roku Wydziału Reżyserii i Dramaturgii AST. Ukończył prawo na UJ oraz filozofię na UP. Był asystentem Remigiusza Brzyka przy spektaklu “Chłopi” w Teatrze Ludowym w Krakowie oraz Michała Zadary przy spektaklu dyplomowym „Oresteia” w AST w Krakowie. Laureat nagrody Debiut TR przyznanej podczas 13. Forum Młodej Reżyserii. W obecnym sezonie debiutuje jako dramaturg w Teatrze Barakah.

Kuratorem projektu „Nowi i Młodzi” jest Remigiusz Brzyk.

Bilety w cenie 1 zł można kupować przez stronę www.nowy.pl i w kasach Teatru.

Źródło:

Materiał nadesłany