Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego ukazała się publikacja publikacją „Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku” pod redakcją Joanny Królikowskiej i Weroniki Żyły, której głównym tematem są narracje historyczne w tekstach dla teatru oraz w przedstawieniach powstałych w ostatnich latach.
Autorzy sprawdzają, w jakim stopniu historia w teatrze jest interesującym tematem dla nowego pokolenia badaczy i badaczek, które wątki z tego zakresu wydają się szczególnie istotne i w jakim celu należy mówić i pisać o historii w dramacie i teatrze. Monografia jest pokłosiem konferencji dla najmłodszych badaczy dramatu i teatru, zorganizowanej przez Studenckie Koło Naukowe Teatrologów, działające pod auspicjami Katedry Dramatu i Teatru Uniwersytetu Łódzkiego.
W tomie poruszane są m.in. wątki historii ludowych, historii związanych z miejscem, pamięci dziedziczonej przez kolejne pokolenia, a także feministyczne rewizji historii. Na przykładach wybranych tekstów dramatycznych oraz spektakli (nie tylko reprezentujących teatr dramatyczny, ale także muzyczny, lalkowy czy fizyczny) analizowane są konwencje dramaturgiczne i strategie narracyjne zastosowane przez twórców teatralnych, wpływające na konstrukcję opowieści o przeszłości.