EN

29.09.2022, 10:27 Wersja do druku

Łódź. Okazja do przejrzenia się̨ w lustrze Teatru Powszechnego

„Kto chce być Żydem?” Marka Modzelewskiego to pierwsza premiera nowego sezonu w łódzkim Teatrze Powszechnym. Pierwszy pokaz w najbliższą̨ sobotę̨, reżyseruje Jacek Braciak.

fot. Maciej Zakrzewski / mat. teatru

Bohaterowie sztuki „Kto chce być Żydem?” spotykają̨ się̨ na kolacji. Pani domu właśnie otrzymała tytuł profesorski, zarazem podjęła decyzję o przejściu na judaizm. Jej brat chce przedstawić́ swojej narzeczonej członków rodziny. A córka gospodarzy przyjeżdża z narzeczonym – Amerykaninem, żydowskiego pochodzenia, który urodził się̨ w Polsce...

– Sztuka Marka Modzelewskiego niezwykle celnie portretuje nasz wewnętrzny prowincjonalizm, zwracając uwagę̨ na jego rożne odcienie – podkreśla Ewa Pilawska, dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi. – To komedia, zatem w krzywym zwierciadle pokazuje, że swoisty kabotynizm cechuje wszystkich, niezależnie od statusu społecznego.
Dla Jacka Braciaka będzie to debiut reżyserski i bardzo się̨ cieszę̨ z tego spotkania, tym bardziej, że zgodził się̨ natychmiast. To naturalna droga, iż aktorzy z dużymi osiągnieciami w pewnym momencie decydują się na reżyserię.

Jacek Braciak, jeden z najpopularniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych, kilkukrotnie nagradzany był Polskimi Nagrodami Filmowymi „Orły”. Widzom znany jest miedzy innymi z filmów „Edi”, „Kler”, „Wołyń”, „Moje wspaniałe życie”, „Córka trenera” czy „Różyczka”.

– Chciałem wziąć́ sprawy w swoje ręce i zrealizować́ „Kto chce być Żydem?” na scenie według mojej interpretacji – wyjaśnia. – Gdy rozmawiałem z dyrektor Ewą Pilawską, okazało się̨, że chciałaby podjąć́ to ryzyko, abym zadebiutował jako reżyser w Teatrze Powszechnym w Łodzi. – Sztuka Modzelewskiego jest świetnie napisana i dla mnie szczególna, bo porusza wiele kwestii, które mnie od lat zajmują̨. Żydowskość́, tożsamość́, nietolerancja, rodzina, miłość – można by długo wymieniać́. W wielu kwestiach jest dotkliwa, stawia przed nami lustro. Ale żeby się w tym lustrze przejrzeć, dokonać wiwisekcji, trzeba mieć́ odwagę̨ na tę konfrontację.

W spektaklu występują̨: Monika Kępka, Diana Krupa, Beata Ziejka, Marek Kasprzyk, Adam Marjański i Arkadiusz Wójcik. Autorem scenografii jest Witek Stefaniak, a kostiumów – Ewa Helman-Szczerbic.

Premiera „Kto chce być́ Żydem?” odbędzie się̨ 1 października od godz. 19.15. W niedzielę 2 października, po spektaklu na Małej Scenie, odbędzie się spotkanie z Markiem Modzelewskim i Jackiem Braciakiem, które poprowadzi Jacek Wakar.

Spektakl „Kto chce być Żydem?” obejrzeć będzie można na Małej Scenie
1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9 października oraz 3, 4, 5, 6 listopada.

Tytuł oryginalny

Okazja do przejrzenia się̨ w lustrze Teatru Powszechnego

Źródło:

„Dziennik Łódzki” nr 227