EN

21.09.2021, 14:39 Wersja do druku

Łódź. Nowy sezon Teatru Wielkiego

Teatr Wielki inauguruje sezon artystyczny 2021/2022. W programie  premierowe spektakle, koncerty i wydarzenia.

fot. Joanna Miklaszewska / mat. teatru

SŁOWO WSTĘPU
Ubiegły sezon artystyczny był dla wszystkich wyzwaniem, jednak mimo trudności Teatr Wielki w Łodzi działał prężnie. Na teatralnym kanale na portalu YouTube nadal można oglądać cykle wywiadów z artystami, a w zakładce VOD na stronie operalodz.com– zarejestrowane koncerty: „Jak pory roku...”, „Chłopcy z tamtych lat. Cześć ich pamięci”, „Wszystko o miłości - koncert walentynkowy”, „AMERYKAŃSKI SEN - Worship & Contemporary Gospel”, „Odcienie miłości Ludwiga van Beethovena”, „Koncert pieśni patriotycznych”, „Marcin Werner - Elegia dla świata”, „Koncert w hołdzie Janowi Pawłowi II”, „W łączności z muzyką”.
Przygotowaliśmy również kilka premier operowych: „Don Pasquale” Donizettiego (5.12.2020), „Trouble in Tahiti” Bernsteina (5.03.2021), „Głos ludzki” Poulenca (7.11.2020) oraz koncertowe wykonanie opery „Don Carlos” Verdiego (19.03.2021), gdzie w rolach głównych wystąpili światowej sławy soliści – Aleksandra Kurzak (Elżbieta), Roberto Alagna (Don Carlos), Andrzej Dobber (Posa), Rafał Siwek (Filip II) i Monika Ledzion-Porczyńska (Eboli).
Przedstawiliśmy także wieczór debiutów choreograficznych, a w nim spektakle „Face The Truth” z choreografią Grzegorza Brożka i „Hubris” z choreografią Joshuy Legge. Na zakończenie sezonu 2020/2021 zaprezentowaliśmy w wakacyjnej odsłonie drugą edycję koncertu pt. „Sierpniowe wieczory z gwiazdami” oraz operę buffa W.A. Mozarta „Cosi fan tutte”.
W maju bieżącego roku pozyskaliśmy również Mecenasa Teatru Wielkiego w Łodzi - PGE Polską Grupę Energetyczną.
Dziękujemy, że byliście z nami.

Dariusz Stachura
Dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi

fot. mat. teatru

sezon 2021/2022 | INAUGURACJA SEZONU

19 września 2021

NAJPIĘKNIEJSZE MIŁOSNE DUETY OPEROWE
koncert z okazji inauguracji sezonu 2021/2022

Kierownictwo muzyczne: Marta Kosielska i Michał Kocimski

Obsada: Aleksandra Borkiewicz, Monika Cichocka, Bernadetta Grabias, Patrycja Krzeszowska, Agnieszka Makówka, Hanna Okońska, Anna Wierzbicka, Joanna Woś, Dorota Wójcik, Arkadiusz Anyszka, Andrzej Kostrzewski, Dawid Kwieciński, Łukasz Motkowicz, Dominik Sutowicz oraz Alicja Bajorek i Yuki Itaya.

Chór, Balet i Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi


Dobrze wszystkim znane porzekadło mówi, że miłość niejedno ma imię! I każdy, kogo „dotknęło” to uczucie wie doskonale, że jeśli nawet na nim samym jeszcze sobie nie poeksperymentowało, to nigdy nie wiadomo czy nie uczyni tego przy najbliższej nadarzającej się okazji. A oblicza miłości potrafią być wzniosłe i szlachetne, ale też trudne i co gorsze często niebezpieczne. Ale bez miłości … Ani rusz!

Wiedzą o tym najlepiej bohaterowie oper! Nie ma chyba opery, w której zabrakłoby tego żarliwego uczucia i to w najprzeróżniejszych konfiguracjach; kochają namiętnie i szczęśliwie, kochają z wzajemnością i bez niej, darzą uczuciem tych, których im nie wolno albo tych, którzy kochają innych. Do tego wszystkiego - liczne pojedynki, zemsty, intrygi i knowania, podkopywanie dołków pod rywalami i inne aranżowania nieprawdopodobnych sytuacji po to, by osiągnąć swój miłosny cel lub zniweczyć szanse rywala czy rywalki. I to wszystko przy wspaniałej muzyce! Kompozytorzy, bowiem dla zilustrowania mniej lub bardziej prawdopodobnych sytuacji nie szczędzili swojej wyobraźni i talentu by było lirycznie i nastrojowo, a gdzie indziej dramatycznie i złowróżbnie. A wszystko po to, by publiczność odnajdywała radość i satysfakcję słuchając wokalno-muzycznych przebojów, z których wiele stało się światowymi hitami i to niestarzejącymi się, a ciągle odnajdującymi nowych sympatyków łaknących wzruszeń i piękna.

Koncert Najpiękniejsze miłosne duety operowe to znakomita okazja do spotkania z najpopularniejszymi bohaterami muzycznych dzieł scenicznych znanych i lubianych mistrzów kompozycji oraz artystami naszego Teatru, którzy o niejednym imieniu miłości też swoje wiedzą i z pewnością przekonają Państwa swoją wiarygodnością i sztuką wokalną. Te wielkie emocje na inaugurację sezonu w naszym Teatrze, której nie można przegapić.

sezon 2021/2022 | PREMIERY

1 października 2021

CHOPIN | Giacomo Orefice

Libretto: Angiolo Orvieto

Kierownictwo muzyczne: Adam Banaszak

Reżyseria: Hanna Marasz

Scenografia: Zuzanna Markiewicz

Choreografia i ruch sceniczny: Jacek Przybyłowicz

Projekcje i multimedia: Emilia Sadowska
Reżyseria świateł: Katarzyna Łuszczyk
Przygotowanie chóru: Maciej Salski

Współpraca muzyczna: Marta Kosielska

Obsada:

Chopin – Emil Ławecki, Paweł Skałuba

Elio – Mariusz Godlewski, Łukasz Motkowicz

Flora – Iwona Socha, Anna Wierzbicka

Mnich – Grzegorz Szostak, Robert Ulatowski

Stella – Aleksandra Borkiewicz, Patrycja Krzeszowska

Chopin pianista – Łukasz Krupiński

Gracja – Alicja Bajorek, Kinga Łapińska
Babcia Gracji – Ewa Karaśkiewicz

Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi i dzieci

W drugiej części wieczoru w animacjach wykorzystano obrazy Wojciecha Siudmaka wg koncepcji autora.

To przepiękna opowieść oparta na życiu i niepowtarzalnej muzyce Fryderyka Chopina urozmaicona popisami wokalno-aktorskimi. Ta opera powstała z wielkiej sympatii i uznania dla muzyki Fryderyka Chopina; jej twórca – Włoch Giacomo Orefice swoją partyturę oparł w całości na muzyce polskiego kompozytora, jego postać stała się też inspiracją dla libretta, a samo nazwisko – tytułem opery.

Chopin – jak twierdzą niektórzy historycy muzyki – to opera, która jest dziko nieścisłą relacją z życia kompozytora. Wszystkie postaci oprócz Chopina są całkowicie fikcyjne, a sam przebieg operowych zdarzeń jedynie sugeruje pewne wątki z życia wielkiego Polaka. Ile tu prawdy a ile fantazji librecisty?

Całość jednak stwarza wielkie możliwości popisu wokalno-aktorskiego dla wszystkich wykonawców. A przecież i o to chodzi w operze. Fryderyk Chopin nie skomponował ani jednej opery i podobno nawet nie marzył by tworzyć muzykę dla teatru. Tym razem – postać Chopina na scenie i jego muzyka w jakże odmiennej formie. Czy będziemy zaskoczeni? Na pewno – ale oczywiście pozytywnie. Na tle obrazów znakomitego malarza Wojciecha Siudmaka zaprezentują się najlepsi soliści Teatru Wielkiego w Łodzi w towarzystwie chóru i baletu.

Druga część wieczoru, to kontynuacja muzycznego spotkania z twórczością Chopina, podczas którego będzie można usłyszeć utwory kompozytora w interpretacji cenionego pianisty Łukasza Krupińskiego - zwycięzcy m.in. VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w San Marino, finalisty Międzynarodowego Konkursu im. Ferruccio Busoniego w Bolzanom. Jednego z najlepszych pianistów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Podczas tego wyjątkowego wieczoru premierowego zapraszamy na wystawę grafik Wojciecha Siudmaka w foyer naszego Teatru. Część prezentowanych obrazów będzie można zobaczyć na scenie w animacjach stanowiących scenografię do drugiej części wieczoru.

Patronat honorowy nad premierą objął Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedziectwa Narodowego i Sportu Prof. Piotr Gliński

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne