EN

16.09.2022, 11:40 Wersja do druku

Łódź. Niezwykły świat opery i baletu

Teatr Wielki zainauguruje sezon specjalnym koncertem i kolejną edycją Łódzkich Spotkań Baletowych.

fot. mat. organizatora

Opera plany na nowy sezon ma dość nieprecyzyjne, co po części wiąże się z przeprowadzanym konkursem na dyrektora naczelnego (obecnie p.o. dyrektora jest Dariusz Stachura) oraz niedawną rezygnacją ze stanowiska dyrektora artystycznego Adama Banaszaka.

Wiadomo, że 25 września odbędzie się koncert inauguracyjny 56. sezonu „Wielkiego"- „Niezwykle barwy świata opery". Jak zapewniają pomysłodawcy przedsięwzięcia, będzie to wieczór, „w którym każdy nie tylko znajdzie operowe coś dla siebie, ale także będzie miał okazję przekonać się jak operowi bohaterowie potrafią „wykręcać się" z niezwykle skomplikowanych sytuacji lub gmatwać je jeszcze bardziej, by w finale triumfować w brawurowych ariach i efektownych ansamblach". W obsadzie koncertu znaleźli się: Arkadiusz Anyszka, Bernadetta Grabias, Zenon Kowalski, Patrycja Krzeszowska, OlgaMaroszek, Łukasz Motkowicz, Hanna Okońska, Paweł Skałuba, Wojciech Strzelecki, Dominik Sutowicz, Robert Ulatowski, Joanna Woś i Dorota Wójcik, a także Balet, Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego. Artyści wystąpią pod batutą Maestro Tadeusza Kozłowskiego.

A już 7 i 8 października rozpoczną się XXVI Łódzkie Spotkania Baletowe. Pierwszą propozycją będzie program zespołu Sasha Waltz & Guests. Choreografka zaangażowała kompozytora Georga Friedricha Haasa, który na potrzeby produkcji stworzył oryginalną muzykę. Spektakl nosi tytuł „SymPhonie MMXX na taniec, światło i orkiestrę".

11 i 12 października będzie można zobaczyć spektakl „Barbarzyńskie noce albo pierwsze poranki świata" zespołu Herve Koubi. - Źródłem spektaklu jest bogata historia krajów basenu Morza Śródziemnego. Zdecydowałem się podzielić moją drogą, która świadczy o mojej woli wyjścia naprzeciw drugiemu człowiekowi, naprzeciw nieznanemu, ku rzeczywistości, w której media zbyt często posługują się określeniem „my cywilizowani i nasi sąsiedzi, barbarzyńcy" - mówi o przedstawieniu Herve Koubi.

Na 15 i 16 października zaplanowany jest Wieczór z Nederlands Dans Theater. Na pokaz złożą się choreografie, które przygotowali Jiří Kylián oraz Crystal Pite & Simon McBurney. Spotkania zakończą -22 i 23 października - premierowe pokazy baletu „Casanovą" do muzyki Antonio Vivaldiego, w choreografii Graya Veredona. Artysta zapewnia, że marzył o wystawieniu tego tytułu.-Co prawda Vivaldi i Casanovą nie mieli możliwości się poznać, ale obaj mieszkali w Wenecji w tej samej epoce artystycznej i obaj byli zaznajomieni z tymi samymi tradycjami teatralnymi i muzycznymi. Czuję się zaszczycony, że mam przyjemność połączyć te dwa potężne talenty - podkreśla.

W zestawie planowanych premier są tytuły nowe i takie, o których już była mowa w kontekście łódzkiej sceny: opery „Dziewczyna z zachodu" Giacomo Puccini i „Raj utracony" Krzysztofa Pendereckiego, musical „Korczak" Chrisa Williamsa, operetka „Księżniczka czardasza" Emmericha Kalmana, spektakle baletowe dla dzieci „Czarodziejska batuta; Elf, któremu słoń na ucho nadepnął" Zuzanny Niedzielak. Są też wydarzenia specjalne, jak „Nabucco" z okazji 35-lecia spektaklu i 50-lecia pracy artystycznej Maestro Tadeusza Kozłowskiego, czy „Carmina Burana". Dyrekcja jednak zastrzega sobie możliwość zmiany repertuaru.

Tytuł oryginalny

Niezwykły świat opery i baletu

Źródło:

„Dziennik Łódzki” nr 216

Wątki tematyczne