EN

7.09.2024, 09:34 Wersja do druku

Łódź. Narodowe Czytanie „Kordiana" w Pałacu Herbsta i na Placu Wolności

W ramach akcji Narodowego Czytania fragmenty "Kordiana" Juliusza Słowackiego będzie można usłyszeć w sobotę m.in. w Muzeum Pałacu Herbsta, na Placu Wolności, Starym Rynku i w innych miejscach na terenie Łodzi. Wydarzenie dostępne będzie online https://drzwidokultury.pl/instytucja-wojewodzka.

fot. mat. organizatora

W ramach corocznej akcji Narodowego Czytania, która w tym roku odbywa się w sobotę 7 września, miejskie instytucje kultury oraz władze miasta Łodzi i województwa łódzkiego zapraszają mieszkańców do wspólnego czytania "Kordiana" Juliusza Słowackiego.

Juliusz Słowacki napisał "Kordiana" podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury.

Łódzka odsłona Narodowego Czytania odbędzie się w tym roku w czterech lokalizacjach. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12 w Muzeum Pałac Herbsta - Oddział Muzeum Sztuki w Łodzi przy ul. Przędzalnianej 72.

Fragmenty "Kordiana" przeczytają aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi - Sara Lityńska, Bogusław Suszka, Dariusz Bereski, Radosław Osypiuk, Marcin Włodarski, a także pracownicy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi - dyrektor Joanna Mądrzak oraz Wielisław Marinow. Czytający wystąpią w strojach z epoki.

Uroczystość uświetni oprawa muzyczna w wykonaniu Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Wystąpi kwartet LUNARE w składzie: Weronika Kretkowska - pierwsze skrzypce, Natalia Jastrzembska - drugie skrzypce, Oliwia Wojciechowska - altówka, Małgorzata Pawluk - wiolonczela.

Uczestnikom Narodowego Czytania rozdane zostaną egzemplarze "Kordiana" opatrzone pamiątkowymi stemplami; warto dodać,że wstęp do Muzeum Pałac Herbsta w tym dniu będzie bezpłatny. Jeśli ktoś nie będzie mógł osobiście uczestniczyć w wydarzeniu, może śledzić je dzięki transmisji online, która dostępna będzie na portalu "Drzwi do Kultury": https://drzwidokultury.pl/instytucja-wojewodzka

Z Pałacu Herbsta Narodowe Czytanie przeniesie się na Plac Wolności, gdzie o godz. 13 fragmenty utworu Słowackiego zaprezentują aktorzy i aktorki teatrów Pinokio oraz Arlekin. Kolejne czytania performatywne odbędą się: w parku Staromiejskim ok. godz. 14, na Starym Rynku - ok. godz. 14:30.

Natomiast na "Kawę ze Słowackim" w samo południe zaprosi Radogość Cafe przy ul. Zgierskiej 214. W programie wspólne czytanie "Kordiana", któremu towarzyszyć będzie akcja czytelnicza – pierwsze 10 osób, które przyjdzie do kawiarni i przeczyta fragment dramatu otrzyma w prezencie książkę niespodziankę oraz specjalnie na tę okazję upieczone ciasteczka.

Miejska Strefa Kultury zaprasza na wydarzenie otwarte o godz. 16 w ogrodzie Ośrodka Sztuki (MSK: Polesie) przy ul. Krzemienieckiej 2a. Oprócz czytania fragmentów dzieła wieszcza zaplanowany jest występ artystyczny Zespołu Tańca Ludowego "Harnam" im. Jadwigi Hryniewieckiej wraz z kapelą na żywo.

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Zainicjowano ją lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2016 r. prezydent Andrzej Duda i Agata Kornhauser–Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Lekturą Narodowego Czytania 2020 była "Balladyna" Juliusza Słowackiego. Rok później czytano "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej, a w Roku Romantyzmu Polskiego (2022) – odbyło się Narodowe Czytanie "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza.

Źródło:

PAP