EN

10.11.2023, 12:29 Wersja do druku

Łódź. „Mój pierwszy rave” premierowo w Nowym

17 listopada w Teatrze Nowym prapremiera spektaklu-imprezy – na Małej Scenie „Mój pierwszy rave” twórczego duetu Agnieszki Jakimiak i Mateusza Atmana. Twórczynie i twórcy liczą na to, że publiczność włączy się do wspólnej zabawy.

fot. mat. teatru

Po co nam rave? – Jest oczyszczający – mówi Łukasz Jędrzejczak, autor muzyki, którą podczas spektaklu będzie miksował na żywo. – To ucieczka w bezpieczny świat, w którym jesteśmy odcięci od prozy trudnej i frustrującej rzeczywistości. Rave’y tworzą przestrzeń wspólnoty i otwartości na różne postawy, estetyki i wrażliwości.

Bez rave’ów nie da się też opowiedzieć historii Łodzi przełomu tysiącleci – bez tysięcy młodych ludzi, którzy tańczyli na szarych od pofabrycznego kurzu ulicach miasta z najwyższą w tamtym czasie w kraju stopą bezrobocia i najniższym poziomem wynagrodzeń. Do Łodzi przyjeżdżali artyści i fani muzyki klubowej z całej Europy, a Parada Wolności przez lata była jej znakiem rozpoznawczym.

„Jestem stąd, ale nigdy na Paradzie Wolności nie byłam. Nie byłam też na squacie na Węglowej, na imprezach w tunelu pod ulicą Pomorską, w klubie New Alcatraz. Wyjeżdżałam z Łodzi osiemnaście lat temu w przekonaniu, że tutaj wszystkiego należy się bać” – napisała Agnieszka Jakimiak, przystępując do prac nad spektaklem.

– Lęk jest ważnym tematem spektaklu, ale z perspektywy czasu staje się mniej straszny. Oswajamy go. Bawimy się nim – tłumaczy Mateusz Atman, drugi reżyser, autor dramaturgii i scenografii. – „Mój pierwszy rave” jest jak dobry, konceptualny album, ale to przede wszystkim przestrzeń integracji: łączy świat muzyki tanecznej i teatru, pozwala widzom dołączyć do tańca. Osobisty tekst Agnieszki splata się i równoważy z choreografią i muzyką. Jest tu dużo głośnej, dzikiej muzyki i pełen życia porywający rytm, ale jest też przestrzeń na refleksję i łódzki sentyment.

Na scenie zobaczymy trzy aktorki – trzy wcielenia Agnieszki. – Nigdy wcześniej nie pracowałam na autobiograficznym materiale, ale nie jest to też wiwisekcja mówi reżyserka. Ten rozpad na trzy „mnie”, w różnym wieku i na różnych etapach historii miasta, sprawia, że osobom z różnymi doświadczeniami łatwiej odnaleźć się w naszej scenicznej imprezie.

Stylem Agnieszki są inspirowane kostiumy do spektaklu: – Strój Agnieszki-dziewczyny nawiązuje do lat 90-tych; Agnieszka współczesna to 1:1 jej własne imprezowe kreacje; Agnieszka z przyszłości to wariacja na temat tego, jak jej styl może się rozwijać – mówi kostiumografka Nina Sakowska.

Obok Agnieszki główną bohaterką spektaklu jest Łódź. Dla Pauliny Walendziak, łodzianki z wyboru, spektakl jest spotkaniem z miastem i jego historią. – To miasto jest obietnicą czegoś, co ma nadejść – mówi. – W echach pustych fabryk, w zakurzonych przestrzeniach widzę przyszłość i możliwości. Dzięki rave’om poznaję Łódź. Żałuję, że w 1997 nie mogłam tu być…

Dla Halszki Lehman, drugiego alter ego Agnieszki, prapremiera spektaklu będzie – podobnie jak dla reżyserki – pierwszym łódzkim rave’em w życiu. – Byłam dziewczyną z dobrego domu, nie szukałam takich klimatów – śmieje się. – Ale cieszę się na to. Taniec jest manifestacja wolności.

Na łódzkich rave’ach bywała za to Mirosława Olbińska, Agnieszka z przyszłości – Nie pamiętam, kiedy odbył się mój pierwszy rave, ale pamiętam, gdzie: w Forum Fabricum. Pracowałam wtedy po sąsiedzku w Teatrze Studyjnym. Na imprezy przychodziliśmy co najmniej dwa razy w tygodniu, wychodziło się o świcie…

Czy usłyszymy brzmienia lat 90-tych? – Widzowie mogą się spodziewać echa tamtej muzyki, ale to nie będą kawałki oddające jeden do jednego estetykę końca drugiego tysiąclecia – opowiada Łukasz Jędrzejczak. – Trochę przeszłości, trochę teraźniejszości i trochę przyszłości. Wolne tempo-szybkie tempo: 90bpm (beats-per-minute, z ang. uderzeń serca na minutę), 200 bpm…

Dla tych, którzy już teraz czują przyśpieszone bicie serca, twórczynie i twórcy przewidzieli miejsca stojące, czy może raczej: tańczące. – To spektakl o zabawie, o byciu ze sobą we wspólnym rytmie, energii, miejscu – podkreśla choreograf Oskar Malinowski.

Na „Mój pierwszy rave” Teatr Nowy zaprasza 17 (prapremiera), 18 (spektakl połączony ze spotkaniem z twórczyniami/twórcami) i 19 listopada, 1 grudnia i w sylwestrowy wieczór.

Spektakl jest współfinansowany ze środków Miasta Łodzi. Mecenasem spektaklu jest Grupa King Cross, która debiutuje w Łodzi inwestycją Flora Śródmieście. Apartamentowiec stanie u zbiegu ulic Kilińskiego i Nawrot a projekt ma nawiązywać do architektury i historii miasta. Partnerem premiery jest festiwal Ravekjavik.

„Mój pierwszy rave”

Reżyseria i scenariusz: Agnieszka Jakimiak

II reżyser, dramaturgia, scenografia, światła i video: Mateusz Atman

Muzyka: Łukasz Jędrzejczak

Choreografia: Oskar Malinowski

Kostiumy: Nina Sakowska

Występują: Halszka Lehman, Paulina Walendziak, Mirosława Olbińska, Łukasz Jędrzejczak (muzyka na żywo, gościnnie)

Prapremiera: 17 listopada 2023, Mała Scena

Źródło:

Materiał nadesłany