EN

17.08.2021, 08:24 Wersja do druku

Łódź. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2021 od piątku

Teatr Chorea zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2021: Spotkanie / Wspólnota / Święto, który odbędzie się w dniach 20-29 sierpnia, w jednym z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Łodzi - w zrewitalizowanych budynkach Fabryki Sztuki. 

fot. mat. organizatora

 Spotkanie / Wspólnota / Święto
20 - 29 sierpnia 2021
Teatr CHOREA / Fabryka Sztuki / Łódź

W 2021 roku tematem edycji Festiwalu RPS będzie budowanie wspólnot artystycznych, pytanie o odpowiedzialność artysty w perspektywie cyfryzacji naszego życia i relacji międzyludzkich oraz święto i spotkanie jako wciąż żywe, pierwotne funkcje teatru.

Do współtworzenia tej edycji festiwalu zaprosiliśmy grupy teatralne i artystów sztuk performatywnych, dla których istotą twórczości i podstawowym narzędziem komunikowania z widownią nie jest indywiduum - jednostka i jej idee, ale zespół artystyczny, grupa teatralna, kolektyw twórczy, stanowiący wspólnotę przecinających się kreacji, niepokojów, pytań i trosk dotyczących współczesnego człowieka.

Programowe propozycje, dotykają rozważań na temat przymusowej izolacji, „usztucznienia” naszych relacji, „spikselowania” naszej wrażliwości oraz wszechobecna niepewność i strach, które są przeciwieństwami świętowania. To poszukiwanie i tworzenie nowych sposobów, dzięki którym będziemy w stanie utrzymać kreatywność, żywotność i pasję.

Zaprosiliśmy artystów, którzy przez swoją twórczość nawiązują do najstarszej funkcji sztuk performatywnych - do święta - rozumianego jako spotkanie, niecodzienność, wyjątkowość. Święta przenoszącego widzów w inną rzeczywistość, nie w chaos i rozpad, ale w radość i nadzieję.

Zaprosimy uczestników naszych wydarzeń do tworzenia wysp - wspólnot, choćby na czas trwania festiwalu. Do wspólnego odnajdywania sensów i drogowskazów. Te tematy dopiero teraz - w obliczu prawdziwego zagrożenia ludzkiego bytowania na naszej planecie - zaczynają wyraźnie pojawiać się w sztuce XXI wieku, a już od dekady stanowią dominantę naszych poszukiwań.

Nasza siedziba - Fabryka Sztuki w Łodzi - jest idealnym i sprawdzonym miejscem na stworzenie przestrzeni spotkania takich grup i twórców, a cała dotychczasowa działalność Teatru CHOREA jest świadectwem konsekwentnie obranej drogi poszukiwania wartości, sensów i nadziei w sztuce.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne