EN
22.03.2022, 11:59 Wersja do druku

Łódź. Międzynarodowy Dzień Teatru w Manufakturze

W najbliższą sobotę (26.03) Manufaktura zaprasza na obchody Międzynarodowego Dnia Teatru. W zaaranżowanej w niezwykły sposób rotundzie galerii handlowej miłośnicy teatru będą mogli nie tylko wziąć udział we wspaniałych spektaklach trzech łódzkich teatrów, ale także obejrzeć wyjątkowe wystawy.

„Pomoc domowa radzi” Teatru Powszechnego / mat. teatru

Przed nami wielkie teatralne święto! Choć na co dzień kojarzona z handlem i najlepszą rozrywką, Manufaktura to także miejsce mocno związane z kulturą. Jako jedyny obiekt tego rodzaju posiada własny teatr, a także od lat współpracuje z lokalnymi teatrami w Łodzi. To właśnie w Manufakturze odbywają się premiery plenerowych spektakli, teatralne happeningi, a także festiwale, widowiska i spektakle dla najmłodszych. W najbliższą sobotę (26.03), w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru, na deskach sceny w Manufakturze zaprezentują się aktorzy Teatru Małego i Powszechnego, a także zespół O!Impro. Na łodzian czekać będą także wystawy Teatru Wielkiego i Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

O!Impro, zespółznany na co dzień z występów w Teatrze Małym w Manufakturze, pokaże dwa komediowe spektakle improwizowane. Wszystko co aktorzy robią na scenie jest w stu procentach improwizowane i nie ma tu żadnego haczyka! Artyści nie znają swoich ról, kwestii oraz nie posiadają żadnych rekwizytów. Wszystkie spektakle powstają w oparciu o sugestie publiczności, a każdy jest wyjątkowy, ponieważ wydarza się tylko raz – tu i teraz. Dowcipne dialogi, nieprzewidywalne zwroty akcji i zaskakujące pointy – to gwarancja doskonałej sobotniej zabawy.

Teatr Powszechny zaprasza na stand-up „Pomoc domowa radzi” w wykonaniu kultowej Nadii - bohaterki uwielbianych przez widzów spektakli komediowych (m.in. „Pomoc domowa” czy „Dobra zmiana”) oraz internetowego serialu teatralnego. W stand-upie przygotowanym specjalnie z myślą o święcie w Manufakturze, Nadia (w tej roli Arkadiusz Wójcik) zastanawiać będzie się nad relacjami międzyludzkimi. Będzie analizować je w kontekście rosnącej potrzeby kupowania i konsumpcji, w odniesieniu do niedziel niehandlowych i współczesnych sposobów spędzania wolnego czasu… Nadia słynie z tego, że ma gotową odpowiedź na każde pytanie. Do jakich wniosków dojdzie tym razem? Czym nas zaskoczy?

fot. mat. organizatora

Z kolei rodzimy Teatr Mały zaprezentuje „Sztukę” w reżyserii Mariusza Pilawskiego. Komedia obyczajowa opowiada o przyjaźni trzech mężczyzn, która wystawiona jest na poważną próbę. Czy błahy z pozoru zakup obrazu poróżni na dobre przyjaciół? Czy tej trójce uda się zrozumieć różne punkty widzenia i znaleźć wspólny język?

To nie koniec atrakcji! W sercu Manufaktury będzie można podziwiać wystawę scenografii z „Człowieka z Manufaktury” – opery Teatru Wielkiego w Łodzi, która swoją premierę miała w 2019 roku… na rynku Manufaktury! Prace nad projektem trwały ponad trzy lata, a plenerowe widowisko okazało się wielkim sukcesem. Teraz Teatr Wielki wznawia operę – pierwsze spektakle zaplanowane są na 21 i 22 maja. W rotundzie galerii handlowej Manufaktury pojawią się wielkoformatowe elementy scenografii: ozdobna klatka, naturalnej wielkości macewy – repliki łódzkiego cmentarza żydowskiego, a także ogromny, podwieszany witraż-rozeta.

„Człowiek z Manufaktury” Teatru Wielkiego / mat. organizatora

Równie ciekawie zapowiada się instalacja przygotowana przez Teatr Powszechny w Łodzi w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych – projekt, który stanie na piętrze w galerii handlowej Manufaktury jest rozwinięciem wystawy „Krystian Lupa. Wizje. Wglądy”, poświęconej twórczości Krystiana Lupy, jednego z najważniejszych artystów teatru polskiego ostatnich dekad.

Dzień pełen teatralnych wrażeń jest na wyciągnięcie ręki – Manufaktura zaprasza wszystkich miłośników teatru po bezpłatne wejściówki na spektakle już w czwartek 24 marca przy Punkcie Informacji Manufaktury. Na każdy ze spektakli przewidziano 150 biletów, które rozdawać będą artyści.

*Obowiązuje limit 2 biletów na osobę

Harmonogram odbioru biletów (24.03):

- Teatr Mały – godz. 12.30 i 16.30

- O!Impro – godz. 13.30 i 17.30

- Teatr Powszechny – godz. 14.15 i 17.00

Harmonogram obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru (26.03):

- 14.00 – Mariusz Pilawski, dyrektor Teatru Małego w Manufakturze – orędzie

- 14.15 – O!Impro, Spektakl improwizowany

- 15.00 – Teatr Powszechny w Łodzi, „Pomoc domowa radzi – stand up”

- 16.00 – Teatr Mały w Manufakturze, „Sztuka”

- 17.15 – O!Impro, zakończenie

Źródło:

Materiał nadesłany