EN

9.09.2022, 11:49 Wersja do druku

Łódź. ŁóPTA w październiku

Tegoroczny Łódzki Przegląd Teatrów Amatorskich odbędzie się w dniach 7-9 października. Na karty zgłoszeń wraz z podpisaną zgodą i klauzulą RODO organizatorzy czekają do 19 września (liczy się data stempla pocztowego), w przypadku przesłania drogą mailową do 19 września do godz. 23.59.

fot. mat. organizatora

W tym roku przypada 35 edycja ŁóPTY - taka ładna, prawie okrągła. Po dwóch latach edycji online, nareszcie ŁóPTA w naturalnym wyglądzie, czyli wszystko na żywo! I spektakle i jurorzy, recenzenci zasiadający na widowni (a nie przed monitorami) i oczywiście publiczność! A co za tym idzie - gorące omówienia, spotkania z jurorami i młodymi artystami (młodymi bez względu na wiek). Są też zmiany: brak największej sceny, czyli sali nr 6 (pieszczotliwie zwaną też Kolumnową), ale mamy w zamian salę Kina Szpulka. Powracają warsztaty teatralne dla uczestników ŁóPTY. A kto zasiądzie w Jury - dowiecie się pierwszego dnia ŁóPTY. Taka słodka tajemnica. W tym roku nie możemy niestety zaproponować Wam darmowego noclegu w ŁDKu, ale do września jest jeszcze trochę czasu i może wymyślimy coś innego.

Z inicjatywy Mariana Glinkowskiego w 1988 roku zorganizowano pierwszą edycję Przeglądu. Dla wielu wykonawców i widzów jest on najważniejszym festiwalem teatru nieinstytucjonalnego w Łodzi i województwie łódzkim. W kuluarach często mówi się o wysokiej jakości artystycznej przedstawień, co w obiegowej opinii krążącej po Polsce przyczynia się do zaliczania ŁóPTY do jednego z najważniejszych przeglądów tego typu. Laureatów z Łodzi często nagradzano na festiwalach teatralnych w całej Polsce. Od 6 lat ŁóPTA ma rangę ogólnopolską i jest jedynym w Polsce przeglądem teatrów amatorskich o formule otwartej.

Ideą przeglądu jest konfrontowanie pracy teatralnej z jurorami, publicznością, twórcami oraz kształtowanie warsztatu i praktyki scenicznej poszczególnych grup. Do roku 2018, najlepsze przedstawienie było nominowane do Łódzkich Spotkań Teatralnych.

33 letni dorobek ŁóPTA:

545 przedstawień teatralnych

117 Forów Dyskusyjnych z udziałem jurorów, publiczności, twórców i recenzentów teatralnych

82 numery Gazety Festiwalowej w tym wydania w wersji elektronicznej (ukazuje się od 1992 roku) od 2000 roku znana jest jako ŁóPTAK

20 teatralnych działań kooperacyjnych (dofinansowanych z programu operacyjnego Rozwój inicjatyw lokalnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego)

3 koncerty muzyczne

4 imprezy towarzyszące m.in. spotkanie z Antonim Liberą; Plakat unikatowy Tadeusza Piechury

Źródło:

Materiał nadesłany