EN

2.11.2021, 08:31 Wersja do druku

Łódź. W Teatrze Powszechnym próby do "Imagine 2" w reż. Krystiana Lupy

W Teatrze Powszechnym w Łodzi rozpoczęły się próby do "Imagine 2" w reżyserii Krystiana Lupy. Prapremiera spektaklu, powstającego w koprodukcji z Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, otworzy w marcu XXVIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

fot. fot. Marianna Kulesza / mat. Teatru Powszechnego w Warszawie

Kilka dni temu w łódzkim Teatrze Powszechnym zakończył się XXVII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, tymczasem jego dyrekcja poinformowała o rozpoczęciu prób do spektaklu "Imagine 2" w reżyserii Krystiana Lupy, którego światowa prapremiera zaplanowana została na inaugurację przyszłorocznej edycji festiwalu 4 marca 2022 roku.

"Imagine 2" ma być artystyczną podróżą do świata kontrkultury, czasów tożsamościowej i kulturowej rewolucji przełomu lat 60. i 70 XX wieku. Jak zapowiadają realizatorzy przedsięwzięcia, Krystian Lupa, wychodząc od słów znanej piosenki Johna Lennona, zadaje pytanie o żywotność utopii w dzisiejszym świecie, zwłaszcza idei New Age, wizji świata bez wojen, państw, własności i nienawiści. Tytuł nawiązuje także do wcześniejszego spektaklu Lupy "Factory 2" z Narodowego Starego Teatru w Krakowie, który opierał się na fenomenie życia i twórczości Andy'ego Warhola.

Dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie Paweł Łysak przypomniał, że będzie to trzecia współpraca tej sceny z Krystianem Lupą; w 2017 roku w koprodukcji czterech warszawskich teatrów (Nowego, Powszechnego, Studio i TR Warszawa) zrealizowano "Proces" na podstawie opowiadania Franza Kafki, a w 2019 r. odbyła się w Powszechnym premiera monumentalnego spektaklu "Capri - wyspa uciekinierów" opartego o powieść Malapartego.

"Cieszymy się z kolejnego spektaklu, który będzie niejako kontynuacją artystycznych poszukiwań całego zespołu. Dla nas to wielkie wyzwanie i szansa oraz możliwość zacieśnienia międzynarodowej współpracy dzięki zakotwiczeniu całej produkcji w projekcie +Prospero. Extended Theatre+" - dodał.

W obsadzie spektaklu znaleźli się aktorzy warszawskiego Teatru Powszechnego - Grzegorz Artman, Karolina Adamczyk, Michał Czachor, Anna Ilczuk, Andrzej Kłak, Mateusz Łasowski, Karina Seweryn, Ewa Skibińska i Julian Świeżewski, a także Michał Lacheta z Teatru Powszechnego w Łodzi i gościnnie Marta Zięba z Teatru Studio.

"Dotychczas dzięki Festiwalowi Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych łódzka publiczność mogła obejrzeć chyba większość spektakli Krystiana Lupy - w moim odczuciu jednego z najwybitniejszych współczesnych twórców teatralnych, który często mówi o marzycielach i tworzeniu - szczególnie w teatrze - wyspy marzycieli. Od dawna moim marzeniem było, aby specjalnie na festiwal powołać spektakl w jego reżyserii" - zaznaczyła dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska, która jest też dyrektorką artystyczną Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

Spektakl realizowany jest w ramach międzynarodowego projektu "Prospero. Extended Theatre", dzięki wsparciu z programu "Kreatywna Europa". Prospero to wielkie, wspólne przedsięwzięcie telewizji Arte oraz 9 europejskich teatrów: Théâtre de Liege z Belgii (lider projektu), Emilia Romagna Teatro Fondazione z Modeny, Sao Luiz Teatro Municipal z Lizbony, Göteborgs Stadsteater ze Szwecji, Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu z Chorwacji, Teatros del Canal z Madrytu, Schaubühne Berlin z Niemiec, Odéon - Théâtre de l'Europe z Paryża i Teatru Powszechnego w Warszawie.

Długofalowy projekt współpracy kulturalnej ma na celu rozwój artystyczny zrzeszonych instytucji, przedefiniowanie doświadczenia teatralnego oraz poszerzenie pola oddziaływania sztuki w świecie cyfrowym, a także wspieranie integracji europejskiej przez działania kulturotwórcze i społeczne.

Źródło:

PAP