EN

4.03.2021, 14:53 Wersja do druku

Łódź. Schulz i Księżniczki. Teatr Chorea zaprasza do spotkania na żywo

Po tygodniach realizacji spektakli i warsztatów online Teatr CHOREA zaprasza publiczność na widownię Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi. – Jesteśmy spragnieni żywego kontaktu z widzami, żadne działania w sieci go nie zastąpią – mówią twórcy. W marcu zaprezentują dwa spektakle: „Schulz: Pętla” w reżyserii Konrada Dworakowskiego i „Księżniczki” w reżyserii Julii Jakubowskiej.

fot. Agnieszka Cytacka / mat. teatru

Oba tytuły premierę miały w zeszłym roku, tuż przed zamknięciem teatrów. Były również prezentowane online, jednak widzowie nie mieli dotąd wielu możliwości, by zobaczyć je na żywo w przestrzeniach Fabryki Sztuki w Łodzi. W marcu będzie okazja.
Jako pierwszy, w sobotę, 13 marca o g. 19.00 pokazany zostanie spektakl „Księżniczki” w reżyserii Julii Jakubowskiej, zrealizowany w ramach Stypendium Artystycznego Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi.
Julia Jakubowska – reżyserka i autorka scenariusza – inspirując się „Biegnącą z wilkami. Archetyp Dzikiej Kobiety w mitach i legendach" Clarissy Pinkoli Estés, bierze na warsztat kobiece archetypy i baśniowe uproszczenia. Do postawienia pytania o kobiecość przekonują Syrenka, Kopciuszek i Królewna Śnieżka, jedynie pozornie podobne do postaci z popularnych animowanych filmów. – To wspólne snucie opowieści, bajanie, opowiadanie, to poszukiwanie lekarstwa na choroby współczesnej kobiety i bezpiecznej przestrzeni na spotkanie z pierwotną narracją – mówi Julia Jakubowska. W rolach księżniczek występują Katarzyna Gorczyca, Małgorzata Lipczyńska oraz Anna Maszewska.

fot. HOLLYBABA / mat. teatru

Kolejne marcowe spotkanie z CHOREĄ to „Schulz: Pętla”, w reżyserii Konrada Dworakowskiego, Spektakl zrealizowany na podstawie twórczości Brunona Schulza zaprezentowany zostanie 20 marca o g. 19.00.

Proza Schulza jest tu zarówno punktem wyjścia jak i szkieletem całej historii, która dotyka tematu pamięci, tego jak kształtuje ona naszą fizyczność i duchowość. Idąc za sugestią autora bohaterowie próbują przejść proces, opisany w jego manifeście „Mityzacja rzeczywistości”.

– Chcemy stworzyć metaforę świata, zmierzając wraz z bohaterami do źródeł, wiedząc, że jest to cel niemożliwy. Tę niemożność traktujemy jako przywilej naszej wyobraźni, która poszukując odpowiedzi nieustannie podsuwa nam hipotezy – mówi reżyser spektaklu Konrad Dworakowski. – Spektakl jest realizacją teorii teatrów równoległych. Dążąc do stworzenia osobnych narracji: tej na scenie i tej, którą tworzycie we własnej wyobraźni, posługując się naszymi obrazami i sugestiami – dodaje reżyser, który odpowiada również za projekt scenografii i kostiumów. Muzycznie spektakl oprawił Paweł Odorowicz. Na scenie aktorzy: Janusz Adam Biedrzycki, Joanna Chmielecka, Michał Jóźwik, Majka Justyna, Małgorzata Lipczyńska, Tomasz Rodowicz oraz muzycy Konrad Dworakowski (lira korbowa, głos), Paweł Odorowicz (altówka), Małgorzata Pawluk (wiolonczela).

Bilety na oba spektakle w cenie 25-35 złotych kupować można poprzez adres mailowy [email protected] lub za pośrednictwem www.ewejsciowki.pl. Liczba miejsc na widowni jest ograniczona, ze względu na wymogi sanitarne.

Źródło:

Materiał nadesłany