EN

30.12.2021, 13:44 Wersja do druku

Łódź. Komediowy Sylwester z nagrodami w Teatrze Powszechnym w Łodzi

Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na wieczór sylwestrowy z polskimi komediami. 31 grudnia o 16:00 na Małej Scenie rozpocznie się „Tańczący z gwiazdami” w reżyserii Michała Walczaka – spektakl w ramach projektu „Sylwester dla bezrobotnych”. O 20:00 na Dużej Scenie widzowie obejrzą „Dobrą zmianę” w reżyserii Jakuba Przebindowskiego. Na widzów czeka także lampka szampana, poczęstunek i wiele atrakcyjnych nagród niespodzianek.

fot. Marek Zakrzewski

„Tańczący z gwiazdami” za symboliczną złotówkę

Specjalne spektakle sylwestrowe dla osób bezrobotnych od wielu lat grane są na scenie łódzkiego Teatru Powszechnego. Wpisują się w cykl comiesięcznych pokazów przedstawień, na które osoby bezrobotne mogą kupić bilet za symboliczną złotówkę. Dyrektor Ewa Pilawska stworzyła ten projekt z przekonania, że ekonomia, w tym problemy z pracą, nie powinny wykluczać nikogo z możliwości uczestnictwa w kulturze.

W tym roku w symbolicznej cenie (1 złoty) widzowie obejrzą „Tańczącego z gwiazdami” – najnowszą komedię z Małej Sceny napisaną i wyreżyserowaną przez Michała Walczaka. „Zaprosiłam Michała Walczaka do napisania komedii specjalnie dla Teatru Powszechnego w Łodzi, bo ideą działającego tu Polskiego Centrum Komedii jest budowanie swoistego laboratorium gatunku komediowego. Poszukujemy języka polskiej komedii, zderzamy różne estetyki, konfrontujemy różnorodne poczucie humoru. Prezentujemy światowe prapremiery, czyli przecieramy szlaki wielu tytułom niesprawdzonym jeszcze na innych scenach – a to zawsze wiąże się z podjęciem dużego ryzyka artystycznego” – mówi Pilawska, twórczyni Polskiego Centrum Komedii.

„Tańczący z gwiazdami” inspirowany jest postacią łódzkiego dziennikarza i krytyka Bohdana Gadomskiego. Redaktor Gadomski wraz z Bubu Mon Cheri zapraszają widzów do błyszczącego, złoto-diamentowego i kontrowersyjnego świata, w którym (w ekstremalnie trudnych dla artystów pandemicznych okolicznościach) powstaje benefis z udziałem gwiazd: Violetty Villas, Krzysztofa Krawczyka, Ewy Demarczyk… To świat show-biznesu wraz z jego blaskami i cieniami. W interpretacji Michała Walczaka jest to świat kampowy, przekorny, autoironiczny - przypominający, że jedynie zdrowy dystans do rzeczywistości pozwala nam „nie zwariować”. Przejaskrawione postaci żonglują konwencjami, śmiejąc się z innych, ale także z samych siebie.

„Dobra zmiana” – spektakl, Noworoczny toast, poczęstunek i atrakcyjne nagrody

O godzinie 20:00 rozpocznie się „Dobra zmiana” – komedia, której główną bohaterką jest uwielbiana przez widzów pomoc domowa Nadia. Sztukę - specjalnie dla Teatru Powszechnego w Łodzi na zamówienie Ewy Pilawskiej – napisał i wyreżyserował Jakub Przebindowski. Prapremiera odbyła się w maju tego roku.

Akcja „Dobrej zmiany” rozgrywa się w łódzkich realiach - przyglądamy się zamożnym mieszkańcom przestronnych apartamentów wypełnionych nowoczesnym designem i dziełami sztuki współczesnej. Fabuła skłania nas do refleksji - ile jesteśmy w stanie zaryzykować i poświęcić, żeby osiągnąć cel? Czy warto udawać kogoś, kim nie jesteśmy? Czy po raz kolejny nieocenione okaże się wsparcie Nadii, która wie, jak skutecznie porządkować życie swoich pracodawców?

„Dobra zmiana” to kolejna z cyklu realizacji z udziałem Nadii. Jak jednak podkreśla reżyser Jakub Przebindowski, „w dotychczasowych spektaklach była ona postacią porządkującą rzeczywistość i to ona rozwiązywała problemy, mając receptę na wszystko. W najnowszej sztuce jest inaczej – Nadia staje się elementem gry i musi sobie w tej sytuacji poradzić”.

Po spektaklu „Dobra zmiana” zaplanowane są konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. W ubiegłych latach wśród głównych nagród znalazły się między innymi bilety lotnicze do Rzymu i Paryża, vouchery na weekendowe wyjazdy do hoteli w Polsce i za granicą, zaproszenia na kolacje w łódzkich restauracjach czy karnety na całą edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Dla widzów Teatr przygotował też poczęstunek – ze względu na pandemiczne restrykcje w formie „na wynos”.

Źródło:

Materiał nadesłany