Trwa XXXI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, organizowany przez Teatr Powszechny. Kolejny spektakl widzowie zobaczą dziś i we wtorek, od godz. 19.
Festiwal zaproponuje tym razem świeżą, marcową premierę wrocławskiego Teatru Polskiego w Podziemiu. To „Heksy" na podstawie powieści Agnieszki Szpili, w reżyserii Moniki Pęcikiewicz. Spektakl jest adaptacją jednej z najgłośniejszych powieści feministycznych ostatnich lat. Adaptacją i dramaturgią zajęła się sama autorka - pierwotnie przygotowując ją dla Teatru Dramatycznego w Warszawie. Wersja Teatru Polskiego w Podziemiu łączy to, co powstało dla stołecznej sceny z nową treścią, będącą wynikiem kolejnych poszukiwań pisarki oraz reżyserki przedstawienia.
- Spektakl Teatru Polskiego w Podziemiu we Wrocławiu opowiada o potrzebie zmiany męskiej narracji, która zdaniem autorki „Heks" się wyczerpała, a tym samym potrzebie znalezienia języka, którym można opowiedzieć świat na nowo - mówi dyrektorka artystyczna festiwalu, Ewa Pilawska. Słowo „Heksy" w języku śląskim oznacza „wiedźmy".
Główna bohaterka powieści, prezeska koncernu paliwowego, pewnego dnia w przypływie szaleństwa zaczyna współżyć z drzewem. Zostaje przyłapana i nagrana, traci posadę i jest zmuszona pożegnać się z dotychczasowym stylem życia. Zmienia się w Mathilde Spalt, XVII-wieczną ekofeministkę, wyznającą wiarę w Matkę Ziemię...
Jak podkreślają realizatorzy przedsięwzięcia, „Heksy" są pełne gniewu, nazywają wprost i piętnują niesprawiedliwość i nierówność, która narastała przez wieki, a Agnieszka Szpila przedstawia matriarchalną historię dziejów. Spektakl, zgodnie z założeniami twórców, ma być głosem w dyskusji o wolności i seksualności.
Scenografię i kostiumy do przedstawienia zaprojektowali Karolina Benoit oraz Grzegorz Więckowski, autorem muzyki jest Stefan Węgłowski, a choreografii - Aleksandra Grącka-Baczyńska. W obsadzie znaleźli się: Anna llczuk, Justyna Janowska, Andrzej Kłak, Anastazja Kowalska, Michał Mrozek, Piotr Nerlewski, Michał Opaliński, Janka Woźnicka, Katarzyna Wuczko.
Spektakl zostanie zaprezentowany na Dużej Scenie Teatru Powszechnego. Przedstawienie trwa około trzech godzin (z przerwą). Warto podkreślić, że powieść Agnieszki Szpili zdobywa międzynarodowe uznanie i coraz szersze grono czytelników oraz czytelniczek na świecie, ukazała się do tej pory w Belgii, Brazylii, Chorwacji, Czechach, Francji, Kanadzie, Szwajcarii, a zaraz także w Wielkiej Brytanii i USA.