EN

29.09.2022, 12:21 Wersja do druku

Łódź. Gwiazda Feliksa Falka w Alei Sławy

Inne aktualności

W Łodzi w czwartek odsłonięta zostanie gwiazda reżysera, scenarzysty Feliksa Falka. Uroczystość zaplanowano wczesnym popołudniem na centralnym odcinku ul. Piotrkowskiej, czyli w łódzkiej Alei Sławy. Potem odbędzie się spotkanie z twórcą m.in. "Wodzireja".

W Łodzi, dla wielu artystów symbolicznej stolicy polskiego filmu, Aleja Gwiazd powstała w 1996 roku na Piotrkowskiej - najsławniejszej ulicy miasta. Był to pomysł aktora Jana Machulskiego, wzorowany na hollywoodzkiej Walk of Fame. Projektantem gwiazdy wmurowywanej w uliczny chodnik był Andrzej Pągowski.

Pierwszą mosiężną gwiazdę Andrzeja Seweryna odsłonięto w 1998 roku. Dotychczas w ten sposób uhonorowano ponad 90 osób zasłużonych dla polskiej kinematografii, m.in. reżyserów, aktorów, twórców muzyki filmowej, operatorów, scenografów, producentów oraz autorów filmów animowanych.

Gwiazda Feliksa Falka została ufundowana przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, a jej odsłonięcie odbędzie się czwartek na Piotrkowskiej o godz. 13.30.

Feliks Falk urodził się 25 lutego1941 roku w Stanisławowie, jest reżyserem filmowym i teatralnym, scenarzystą, dramatopisarzem, wykładowcą akademickim.

Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie i Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną. Jednymi z pierwszych jego filmów były „W środku lata” (1975)" i "Wodzirej" (1978), który jest uznawany za przełomowe dzieło tzw. kina moralnego niepokoju. Potem były m.in. filmy: "Szansa" (1979), "Był jazz" (1981), "Idol" (1984), "Samowolka (1993), "Twarze i maski" (2000), "Komornik" (2005), "Enen" (2009), "Joanna" (2010).

"Feliks Falk uznawany jest za twórcę niezależnego, z niezwykłą wnikliwością w obserwacji ludzkich zachowań i odwagą w pokazywaniu mrocznych zakamarków ludzkiej natury. Potrafi doskonale przedstawić bohaterów, a potem konsekwentnie pogłębiać studium postaci" - napisano na stronie internetrowej łódzkiej szkoły filmowej w zaproszeniu na odsłonięcie gwiazdy twórcy "Wodzireja".

Po uroczystości odsłonięcia gwiazdy odbędzie się spotkanie z Feliksem Falkiem w Klubie 77.

Źródło:

PAP