EN

29.11.2024, 11:45 Wersja do druku

Łódź. Gombrowicz – geniusz? Spotkanie w Teatrze Powszechnym

Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na kolejne spotkanie z twórczością Witolda Gombrowicza, który jest patronem roku 2024. W teatralnej kawiarni w ramach cyklu „Gombrowicz – geniusz?” usłyszymy fragmenty opowiadań ze zbioru „Bakakaj” w interpretacji Jana Wojciecha Poradowskiego i Ewy Sonnenburg. Teatr tradycyjnie zaprasza na pyszną kawę, herbatę i ciasto. 

mat. teatru

Opowiadania ze zbioru „Bakakaj” były pierwotnie opublikowane w 1933 roku jako zbiór zatytułowany „Pamiętnik z okresu dojrzewania”. Był to literacki debiut Gombrowicza. W 1957 roku w Polsce ukazało się kolejne wydanie – wtedy autor zdecydował się zmienić tytuł, odwołując się do nazwy ulicy w Buenos Aires, przy której mieszkał. Do zbioru dodał wówczas pięć dodatkowych opowiadań. Wszystkie utwory z „Bakakaju” stanowią osobne historie i zamknięte dzieła, które – jak zauważają historycy literatury i krytycy – są wczesnymi, a jednocześnie doskonałymi tekstami pisarza. Wśród opowiadań znajdują się między innymi „Biesiada u hrabiny Kotłubaj”, „Tancerz mecenasa Kraykowskiego” czy „Zbrodnia z premedytacją”.

- Podczas najbliższego spotkania skoncentrujemy się na tym, w jaki sposób Gombrowicz korzysta z absurdu i groteski, żeby tworzyć typy bohaterów, które w społeczeństwie swoimi postawami "sprawiają innym co najmniej przykrość". Okazuje się, że te wczesne utwory idealnie pasują do współczesności, bo obrażony przez mecenasa bohater "Tancerza" zamiast rozprawić się z oprawcą zaczyna go kochać i wielbić. Gombrowicz potrafił tak konstruować skromne fabuły, że bardzo celnie obrazował mechanizm przemocy, psychouzależnienia, ale nie pozbawiał utworów poczucia humoru, bo wierzył, że to najsilniejsze oręże do budowania świadomości tego, co złe – podkreśla Michał Pabian odpowiedzialny za koncepcje spotkań z cyklu i wybór tekstów.

Bilety: 1 zł

Miejsca można rezerwować w kasie biletowej ([email protected], 42 633 50 36)

Link do wydarzenia na FB: fb.me

Ostatnie, 10. spotkanie z cyklu, odbędzie się 14 grudnia o 16:00. 

 


Źródło:

Materiał nadesłany