Spektakle, musicale, kameralne koncerty – już za trzy tygodnie w Teatrze Muzycznym w Łodzi rozpocznie się festiwal OFF-Północna, słynący z różnorodności muzycznych teatralnych form. Na scenie: mistrzowie i debiutanci. Tych pierwszych spotkamy tak w gronie wykonawców – Konrad Imiela, Monika Mariotti, André Ochodlo, Marcin Januszkiewicz, Matylda Damięcka czy Katarzyna Chlebny – jak i wśród realizatorów – tu warto wymienić choćby Marię Seweryn, Jana Emila Młynarskiego, Agnieszkę Płoszajską, Ziemowita Szczerka i Annę Srokę-Hryń. Początek festiwalu 15 kwietnia.
Wielość muzycznych form i podejmowanych tematów, od lekkich komedii po eksperymentalne projekty oraz spotkania z mistrzami słowa i jego muzycznej interpretacji – festiwal OFF-Północna to pomysł Teatru Muzycznego w Łodzi na przygotowanie nowej, angażującej propozycji dla teatromanów, szukających tytułów na co dzień nieobecnych w repertuarach łódzkich scen. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 15-23 kwietnia.
Hołd dla mistrzów: Waits, Kora, Piaf, Simone, Osiecka
Zaproszeni na festiwal artyści podzielą się z publicznością swoimi muzycznymi fascynacjami. Konrad Imiela powróci do Toma Waitsa, Monika Mariotti złoży osobisty ukłon Ninie Simone, a Patrycja Ziniewicz – Ewie Demarczyk. Z kolei spektakl „A planety szaleją… Młodzi w hołdzie Korze” zaprezentuje dobrze znane utwory Kory w nowych aranżacjach. Będzie też szansa, żeby prześledzić historię niezwykłej przyjaźni dwóch wyjątkowych artystek, dzięki przedstawieniu „Édith i Marlene” w reżyserii Marii Seweryn. Festiwal zwieńczy zaś koncert piosenek Agnieszki Osieckiej w wykonaniu fenomenalnej Anny Sroki-Hryń.
Festiwalowe nastroje
Będzie wzruszająco, bo „Kiedyś na wyspie” to musical, który zyskał miano „leczącego rany”, a na koncert „Ghetto” André Ochodlo, złożą się poruszające pieśni poetów z gett. Mocny przekaz zapewnią też Rafał Derkacz i Albert Pyśk spektaklem „Mury krzyczą albo uliczna śpiewka”, inspirowanym napisami na murach.
Do Polski lat 80. i 90. przeniesie widzów Teatr Nowy Proxima i jego „Kazik, ja tylko żartowałem” według scenariusza Ziemowita Szczerka i w reżyserii Piotra Siekluckiego. Dużą porcję uśmiechu zapewni natomiast znany z kabaretu Limo Szymon Jachimek ze swoim programem „Z dala od tonacji”.
OFF-Północna edukuje i pobudza kreatywność
Program siódmej edycji OFF-Północna dopełniają spotkania, dyskusje i warsztaty. Uczestnicy będą mogli lepiej poznać siebie za sprawą arteterapii „Sztuka (nie)mocy”. Warsztaty „Jak brzmi Twoje imię?” zwrócą szczególną uwagę na znaczenie naszego głosu i słuchu – czy naprawdę nic nie słychać, gdy zapada cisza? Z kolei przestrzeń parku Hellenów przemieni się w teatralną scenę, gdzie poezja połączy się z performansem, podczas wydarzenia „Teatr w parku: poetycki Hellenów”. Warsztaty „Etiuda i improwizacja” pomogą indywidulane pomysły przekształcić w jedno zbiorowe dzieło, zaś osoby zainteresowane pogłębieniem swojej wiedzy o teatrze w czasie panelu dyskusyjnego „Po co… tłumacz/ka w teatrze?”, dowiedzą się więcej o przekładach musicalowych i o wyzwaniach, jakie stoją przed tłumaczami.
Siódmą edycję Festiwalu zakończy tradycyjnie już gala wręczenia statuetki Jonaszka zwycięzcy Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty i występ laureatów konkursu. Bilety można kupować za pośrednictwem strony internetowej offpolnocna.com– tam również szczegóły programu – oraz w kasie Teatru Muzycznego w Łodzi.