EN

5.05.2021, 12:16 Wersja do druku

Łódź. Festiwal Łódź Czterech Kultur pod hasłem "Przyszłość teraz"

Tegoroczny Festiwal Łódź Czterech Kultur odbędzie się we wrześniu pod hasłem "Przyszłość teraz" - poinformowało w środę Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Przed łódzką publicznością - na koncertach i spektaklach - wystąpią m.in. artyści z Izraela, Niemiec, Białorusi i Ukrainy.

 - Przyszłość bezpowrotnie zmieniła świat, z niezwykłą łatwością i gwałtownością wkraczając w nasze życie. Wstrząs, jaki wywołała, zmienił wyobrażenie o świecie, w którym żyjemy, inaczej oświetlił codzienne problemy. Chcemy o tym wszystkim opowiedzieć podczas spotkań, koncertów, spektakli i wielu innych wydarzeń, jakie planujemy na wrzesień — podkreśliła kuratorka festiwalu Agnieszka Zawadowska.

Szczegółowy program festiwalu zostanie opublikowany pod koniec czerwca, natomiast już teraz organizatorzy ogłosili, że będzie on trwał od 10 do 18 września. Nad programem po raz kolejny czuwają kuratorzy i kuratorki: Piotr Ratajczak (teatr), Agnieszka Zawadowska (sztuki wizualne), Marcin Tercjak (muzyka), a za produkcję odpowiada Kamila Golik.

Dla łódzkiej publiczności wystąpią m.in. artyści z Izraela, Niemiec, Białorusi i Ukrainy. Nie zabraknie wydarzeń odbywających się w plenerze.

- Wśród gwiazd festiwalu znajdzie się jedna z najważniejszych alternatywnych niemieckich grup ostatnich dwóch dekad, The Notwist, która zaprezentuje utwory ze swojego najnowszego i doskonale ocenianego albumu "Vertigo Days". Planujemy również premierowe spektakle oraz interwencje artystyczne w tkance miasta. W programie znajdą się także wątki typowo łódzkie — z okazji obchodów 200-lecia Łodzi Przemysłowej przygotujemy wydarzenie teatralne nawiązujące do postaci Scheiblera, a właściwie o wnętrzu scheiblerowskiego ciała-organizmu-maszyny, w obliczu rosnącej w siłę Łodzi - przekazała PAP Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu.

Jak zaznaczyli organizatorzy, Festiwal Łódź Czterech Kultur od lat przekonuje łodzian, że są wspólnotą zdolną do porozumienia mimo różnic oraz do wspólnego działania, co szczególnie w czasach izolacji, zakazów i nakazów pozwala nie tracić z oczu solidarności i troski o siebie nawzajem.

Wydarzenie organizowane jest przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Na budżet tegorocznej edycji składa się dofinansowanie Urzędu Miasta Łodzi w wysokości 650 tys. zł, dotacja w wysokości 256 tys. zł, pozyskana w ramach Programów Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a także wsparcie sponsorów i partnerów.

Organizowany od 21 lat festiwal jest jedną z najważniejszych kulturalnych imprez Łodzi. Prezentowane na nim wydarzenia artystyczne przez uniwersalny język sztuki odwołują się do wielokulturowych korzeni miasta, które przez lata było tyglem czterech kultur i narodowości – polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej.

Źródło:

Materiał nadesłany