EN
7.04.2022, 18:03 Wersja do druku

Łódź. Dwa teatry wspólnie wystawią spektakl o prawach dziecka

fot. mat. teatru

Dwa łódzkie teatry dla młodego widza – Pinokio oraz Arlekin – połączyły artystyczne siły, dzięki czemu powstał prapremierowy spektakl „Dzieci i ryby” w reż. Przemysława Jaszczaka. Poświęcone prawom dziecka przedstawienie będzie grane naprzemiennie na obu scenach w Łodzi.

Spektaklowi towarzyszy dwuetapowe spotkanie edukacyjne, wprowadzające w temat i podsumowujące go, w ramach którego eduktorki z obu teatrów razem z widzami opracowują Kartę POP – kartę praw, oczekiwań i potrzeb. Wisi ona na murach zarówno Pinokia, jak i Arlekina i jest regularnie uzupełniana, a każdy z przechodniów może zatrzymać się i wczytać w głos dzieci.

Pomysłodawcami projektu byli dramaturżka Magda Żarnecka i reżyser Przemysław Jaszczak, którzy są również autorami tekstu sztuki. Opowiada ona historię trojga Wymyślonych Przyjaciół, pracowników ogólnoświatowej korporacji wspierającej dzieci, które potrzebują pomocy. Pewnego dnia wyruszają oni na misję do małych bohaterów: Arii, Emila i Noko, którzy z różnych powodów nie mają przyjaciół w prawdziwym świecie. Aria nie ma na to czasu ani zgody taty, Noko zostaje przez rówieśników odrzucona, a Emil ma na głowie sprawy, które przerosłyby niejednego dorosłego.

Wymyśleni Przyjaciele towarzyszą im w starciach z codziennością, budują i wspierają w momentach zwątpienia, ale przede wszystkim zaopatrują dzieci w realne narzędzia zmiany, walki o siebie i o swoje prawa.

Współproducentem przedstawienia był także tegoroczny Festiwal "Dotknij Teatru", dzięki czemu jego publiczność bezpłatnie obejrzała otwarte próby i premierę w Arlekinie. Teraz tytuł wchodzi do stałego repertuaru obu scen - od 27 do 30 kwietnia będzie grany w Teatrze Pinokio.

"Dzieci i ryby" mają formę kolażową, a historie są opowiedziane językiem teatru lalek i formy. Oglądać tu możemy m.in. lalki stolikowe czy ożywianie i animację przedmiotów i przestrzeni, z zachowaniem maksimum iluzji czarnego teatru.

Zdaniem dyrektorów obu scen - Wojciecha Brawera Z Teatru Arlekin oraz Gabriela Gietzky'ego z Teatru Pinokio - celem wspólnych działań było stworzenie spektaklu, który podejmuje problem naruszania praw dziecka i może wyposażyć najmłodszych w realne sposoby radzenia sobie z nadużyciami ze strony dorosłych.

Źródło:

PAP