EN
22.03.2022, 08:24 Wersja do druku

Łódź. Dotknij Teatru 2022. To teatr właśnie daje nadzieję i uczy życia w pokoju

25 marca rozpocznie się kolejna edycja wyjątkowej akcji - Dotknij Teatru. Tegorocznej odsłonie patronuje hasło „Nadzieja?”.

fot. mat. organizatora

Organizatorem Dotknij Teatru - łódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru - jest Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych. Liczne wydarzenia przedsięwzięcia, które potrwa do 10 kwietnia odbywać się będą jednak w różnych punktach miasta.

- Tegoroczna edycja Dotknij Teatru odbywa się w cieniu wojny - podkreśla Anna Ciszowska, główny koordynator akcji, dyrektor Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych w Łodzi. - Hasło „Nadzieja” zostało ustanowione przez radę programową przed rokiem. Nikt się nie spodziewał, że będzie ono aktualne w tak wyjątkowy sposób. Teatr daje nadzieję zawsze, jest miejscem wspólnoty, uczy życia w pokoju, dlatego wymaga szczególnej opieki.

Jak podkreślają organizatorzy, Dotknij Teatru to interdyscyplinarne zadanie edukacyjno-animacyjne organizowane dla wszystkich grup wiekowych i społecznych. Zaplanowano wydarzenia artystyczne (spektakle, performance, koncerty, wystawy) i edukacyjne (warsztaty i debata), wszystkie dostępne bezpłatnie.

Ponieważ Dotknij Teatru to przedsięwzięcie koalicyjne, do którego nieustannie dołączają nowe inicjatywy, jego program do ostatniej chwili jest płynny. Jak zawsze jednak, można się spodziewać oryginalnych projektów, wielu premier, różnorodnych działań reprezentantów głównie łódzkiego środowiska artystycznego.

Oficjalną inauguracją Dotknij Teatru 2022 będzie pokaz spektaklu „W moim początku jest mój kres” Lubelskiego Teatru Tańca, do scenariusza i w reżyserii Joanny Lewickiej. Widowisko powstało z okazji jubileuszu dwudziestolecia zespołu i jest oparte na cyklu poetyckim „Cztery kwartety” T.S. Eliota. Przedstawienie będzie można zobaczyć 25 marca od godz. 19.15 w Fabryce Sztuki.

Do najbardziej spektakularnych propozycji tegorocznej odsłony Dotknij Teatru należy wspólny, premierowy spektakl Teatru Lalek Arlekin im. H. Ryla i Teatru Pinokio zatytułowany „Dzieci i ryby”.

- Chcemy upomnieć się o głos dzieci - podkreślają dyrektorzy łódzkich scen lalkowych, Wojciech Brawer („Arlekin”) i Gabriel Gietzky („Pinokio”). - Spektakl, sięgając po metaforę, odwołuje się do problemu naruszania praw dziecka, także w czasie pandemii i wojny, jednocześnie może wyposażyć najmłodszych w realne sposoby radzenia sobie z nadużyciami ze strony oprawców.

Autorami tekstu są Magda Żarnecka i Przemysław Jaszczak (również reżyser przedstawienia), a scenografię (nie zabraknie między innymi lalek stolikowych) przygotowuje Aleksandra Starzyńska. Spektaklowi towarzyszyć będzie warsztat problemowy, opierający się na bezpośredniej rozmowie z dziećmi i młodzieżą.

Wśród premierowych wydarzeń jest również spektakl „Otwarte, gładkie, białe, chłodne”, zrealizowany przez Teatr Rajstopy, który pokazany zostanie w Teatrze Szwalnia. Justyna Zar Schabowska przedstawi premierowo „Dziewuchę”, a Connecting Arts and Theatre Dance Company - „Cienie wieży” w reżyserii i choreografii Darii Szymańskiej. Kolejną premierą będzie spektakl „Przy nadziei” Mateusza Olszewskiego. A także koncert performatywny „Hope in Cage?” w reżyserii Julianny Kamili Siedler-Smugi, perkusistki, marimbafonistki, performerki, improwizatorki, który zostanie przedstawiony w Muzeum Książki Artystycznej.

Zainteresowani w programie Dotknij Teatru znajdą poza tym wystawę fotografii autorstwa Agnieszki Cytackiej „Męskie - mądrość kręgu”, czy debatę radiową „O teatrze przyszłości i nadziejach w teatrze”. Anna Ciszowska realizuje spektakl „Litania do radości”, a także warsztat metodyczny dla animatorów kultury „Teatr jako arsenał narzędzi edukacyjnych i metod pracy z życiem”.

    - Głęboko wierzymy w siłę wspólnot, a zwłaszcza wspólnota ludzi teatru, świętująca spotkanie jest autentyczną nadzieją dla dobrej przyszłości. Opowieści prowadzone ze sceny mają uzdrawiającą siłę i właśnie dzisiaj musimy z niej skorzystać - podkreślają organizatorzy Dotknij Teatru.

Tegoroczne łódzkie obchody Międzynarodowego Dnia Teatru potrwają do 10 kwietnia. Szczegółowy program przedsięwzięcia można znaleźć na stronie dotknijteatru.pl

Tytuł oryginalny

Dotknij Teatru wspólnie z łódzkimi artystami. To teatr właśnie daje nadzieję i uczy życia w pokoju

Źródło:

„Dziennik Łódzki” online

Link do źródła