EN

4.11.2024, 11:38 Wersja do druku

Łódź. Michał Chorosiński odchodzi z Teatru Jaracza z tarczą

To był niezwykle intensywny, ale i owocny sezon teatralny, zarówno dla aktorów, jak i dla wszystkich pracowników teatru – ocenia Michał Chorosiński, ustępujący dyrektor Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Teatr zdobył w ostatnim sezonie 36 tys. widzów na aż 12 premierach. Pisze Sylwia Krasnodębska w „Gazecie Polskiej Codziennie”.

mat. Teatru Polskiego we Wrocławiu

Zarząd Województwa Łódzkiego ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Oferty na szefa sceny można składać do 29 listopada 2024 r. Przewidywany termin rozstrzygnięcia konkursu to koniec grudnia. Kadencja nowego dyrektora potrwa trzy i pół roku.

Michał Chorosiński złożył rezygnację we wrześniu, a funkcję będzie pełnił do końca listopada. Dyrektor zdobył w ostatnim sezonie 36 tys. widzów na aż 12 premierach. Nominowany jest do Osobowości Roku 2023 w konkursie organizowanym przez „Dziennik Łódzki" i „Express Ilustrowany". Nic dziwnego, skoro jubileuszowy, 135. sezon teatralny był ogromnym sukcesem.

- To był niezwykle intensywny, ale i owocny sezon teatralny, zarówno dla aktorów, jak i dla wszystkich pracowników teatru. Cieszę się, że tak zacny jubileusz udało nam się świętować z rozmachem i przyniósł on teatrowi nagrody, wyróżnienia i zwrócił uwagę krytyków w całej Polsce - mówił dyrektor Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi.

„Codzienna" odwiedziła wiele premier minionego sezonu. Widzieliśmy pełną publiczność, ocenialiśmy bardzo zróżnicowany repertuar. Chorosiński wprowadził takie tytuły, jak: „Ifigenia ze Splott" Gary'ego Owena w reż. Filipa Gieldona, „Kartoteka" Tadeusza Różewicza w reż. Rolfa Alme, „Burza" Wiliama Szekspira w reż. Ivana Krejći, komedia Aleksandra Fredry „Gwałtu, co się dzieje" w reż. Grzegorza Kempinsky'ego, „Dzień Walentego" Iwana Wyrypajewa w reż. Justyny Celedy, „Dwoje" Rona Elishy w reż. Artura Hofmana, „Horsztyński" Juliusza Słowackiego w reż. Krzysztofa Prusa i „Rodzeństwo" Thomasa Bernharda w reż. Artura Urbańskiego (oba zakwalifikowane do Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej i Europejskiej „Klasyka Żywa"), „Kasta la vista" Sebastiena Thiery'ego w reż. Jacka Bończyka, „Tylko jeden dzień" Martina Beltschaita w reż. Izabeli Noszczyk i Sebastiana Nowickiego, „Tańce w Ballybeg" Briana Friela w reż. Ewy Kustusz-Warwas we współpracy z Wyższą Szkolą Sztuki i Projektowania w Łodzi oraz superprodukcja „Amadeusz" Petera Shaffera w reż. Anny Wieczur. W grudniu 2023 r. spektakl w reż. Michała Chorosińskiego wg „Rozmów z katem" Kazimierza Moczarskiego został zagrany na Litwie - w Wilnie i Solecznikach. W kwietniu 2024 r. z kolei monodram Matyldy Paszczenko „Bileterka" został zaproszony na Dni Kultury Polskiej w Czechach. 

Tytuł oryginalny

Chorosiński odchodzi z tarczą

Źródło:

„Gazeta Polska Codziennie” nr 214

Autor:

Sylwia Krasnodębska

Data publikacji oryginału:

04.11.2024