EN

10.09.2022, 10:27 Wersja do druku

Łódź. Braciak i Malajkat reżyserują w Teatrze Powszechnym

Łódzki Teatr Powszechny na nowy sezon zapowiada kilka premier i prapremier, finał siódmego „Komediopisania" oraz kolejną odsłonę jednego z najważniejszych festiwali teatralnych.

fot. mat. teatru

Pierwszą premierą tego sezonu w „Powszechnym" będzie „Kto chce być Żydem?" Marka Modzelewskiego. Reżyseruje Jacek Braciak - aktor filmowy i teatralny kilkukrotnie nagradzany Polskimi Nagrodami Filmowymi „Orły", znany między innymi z filmów „Edi", „Kler", „Wołyń" czy „Różyczka". Będzie to reżyserski debiut artysty, który miał już do czynienia z twórczością Modzelewskiego jako aktor. Sztuka „Kto chce być Żydem?" z powodzeniem była prezentowana w warszawskim Teatrze Współczesnym w inscenizacji Wojciecha Malajkata. Łódzka premiera odbędzie się i października na Małej Scenie Teatru Powszechnego.

W „Kto chce być Żydem?" Marek Modzelewski portretuje inteligencką rodzinę, która -choć nie chce się do tego przyznać - nie jest wolna od uprzedzeń, kabotynizmu i głęboko zakorzenionego myślenia stereotypami. Jak wykształceni, „obyci" ludzie zareagują, gdy Wojciech Malajkat zrealizuje teatralną adaptację włoskiego filmu „(Nie)długo i szczęśliwie"
podczas uroczystej kolacji jedno z nich ogłosi, że postanawia przejść na judaizm? W obsadzie spektaklu znaleźli się: Monika Kępka, Diana Krupa, Beata Ziejka, Marek Kasprzyk, Adam Marjański i Arkadiusz Wójcik. Magdalena Małecka-Wippich, reżyserka, autorka tekstów i altowiolistka, zrealizuje polską prapremierę „Błędnego koła" francuskiej autorki Falvia Coste. Twórczyni ma w dorobku reżyserię oper i filmów, nagrała kilka płyt z założonym przez siebie Kwartetem Polonika (w 2014 otrzymała Fryderyka w kategorii „Muzyka współczesna"), jest także autorką książki „Nietypowa baba jestem". W teatrze dramatycznym reżyseruje po raz pierwszy. Jej wybór to współczesna francuska komedia, która opowiada o zawiłej relacji psychiatry i jego pacjenta.

Po raz drugi w Teatrze Powszechnym reżyserować będzie Wojciech Malajkat. Tym razem będzie to polska prapremiera teatralnej adaptacji włoskiego filmu „(Nie)długo i szczęśliwie", który zaledwie kilka miesięcy temu wszedł na ekrany kin.

- Dzięki błyskawicznemu uzyskaniu praw do adaptacji specjalnie dla łódzkiego Powszechnego, w Łodzi zobaczymy pierwszą na świecie teatralną wersję „(Nie)długo i szczęśliwie" - podkreśla Teatr Powszechny. Sztukę przetłumaczyła Anna Trzoch, Wojciech Malajkat jest nie tylko reżyserem, ale i autorem adaptacji.

Po raz drugi spektakl w „Powszechnym" reżyseruje także Michał Walczak, dramaturg, reżyser, dyrektor warszawskiej Rampy. Artysta przygotowuje widowisko pod roboczym tytułem „Bim-Bom Boom - kabaret politechniczny". Inspiracją dla autora będzie gdański Kabaret Bim-Bom, którego twórcami byli m.in. Zbigniew Cybulski i Bogumił Kobiela.

A Bartosz Wierzbięta przygotowuje przekład i adaptację sztuki „Randka z nieznajomymi", która będzie kontynuacją przygód uwielbianej przez widzów „Powszechnego" pomocy domowej Nadii. Wierzbięta (znany widzom łódzkiego teatru m.in. z adaptacji „Pomocy domowej" Marca Camolettiego) jest jednym z najbardziej cenionych tłumaczy dialogów. Jego adaptacje nacechowane są poczuciem humoru, opierają się na wyczuciu nawiązań kulturowych i specyfiki języka. I tym razem można być pewnym, że powstanie frekwencyjny przebój.

Scena będzie rozwijać swoje projekty edukacyjne i społeczne, które są wpisane w misję „Teatru blisko ludzi". W ramach autorskich projektów dyrektor teatru, Ewy Pilawskiej („Teatr dla niewidomych i słabo widzących" oraz „Dziecko w sytuacji"), zrealizowane zostaną kolejne prapremiery i premiery. Na początku 2023 roku rozstrzygnięta zostanie siódma edycja Ogólnopolskiego konkursu na napisanie współczesnej polskiej komedii „Komediopisanie" - jedynego w Polsce konkursu, który w całości stawia na poszukiwanie tekstów komediowych (konkursowe prace można nadsyłać na adres teatru do końca listopada).

We wrześniu zainaugurowany zostanie cykl spotkań z literaturą - „Czytajmy z Powszechnym". W niedzielne przedpołudnia teatr zapraszać będzie widzów do kawiarni Szykier, mieszczącej się na parterze kamienicy przy ul. Północnej 1/3. Aktorzy „Powszechnego" prezentować będą tam współczesną poezję i prozę. Opiekę nad projektem objęli aktorzy - Paulina Nadel i Sebastian Jasnoch.

W marcu 2023 roku zaś rozpocznie się XXIX Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Tradycyjnie, właśnie w Łodzi, otworzy on gorący czas teatralnych festiwali w całej Polsce. Program wydarzenia opublikowany zostanie w lutym. Stratą będzie niebywanie w teatrze.

Tytuł oryginalny

Braciak i Malajkat reżyserują w Teatrze Powszechnym w Łodzi

Źródło:

„Dziennik Łódzki” nr 211

Wątki tematyczne